Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Oblačno -1°C

Rusové ničí raketami Charkov! Když padne Mariupol, bude zcela po jednáních, varuje Zelenskyj

Aktualizováno -
16. dubna 2022
18:35
Autor: ČTK, simao - 
16. dubna 2022
17:00

Ruská armáda přeskupuje a posiluje své jednotky, nejaktivnější je ve směru na města Doněck a Slobožanske na východě Ukrajiny, uvedl dnes generální štáb ukrajinské armády. Rusové rovněž dál částečně blokují město Charkov a ostřelují ho dělostřelectvem. Pokud dojde ke zničení ukrajinské armády v Mariupolu, ukončí Ukrajina všechna jednání, vzkázal Volodymyr Zelenskyj.

Rusko podle místních představitelů zesílilo své útoky na řadě míst na východě Ukrajiny, včetně Charkova, Luhansku a Doněcku

. Rusové podle všeho oblasti všech tří regionů tvrdě ostřelují před plánovanou pozemní ofenzivou.

V okolí města Izjum ruská armáda rozmístila až 22 taktických skupin a snaží se udržet dříve obsazené pozice. Do oblasti byly vyslány i další posily. Jak uvedl ukrajinský generální štáb, je pravděpodobné, že Rusové zintenzivní své akce ve směru na obce Izjum a Barvinkove. Jedna taktická skupina běžně čítá asi 1000 vojáků s obrněnou technikou.

22:00
29. 11. 2023

Ukrajinští hackeři spolu s počítačovými experty ukrajinské tajné služby SBU pronikli na portál ruského ministerstva práce a sociální péče a podařilo se jim získat přístup k velkému počtu dokumentů.

Jsou mezi nimi údaje o „speciální vojenské operaci“, jak Moskva nazývá válku Ruska proti Ukrajině, osobní údaje ruských vojáků, hlášení ruskému prezidentovi či osvědčení o množství vydaných protéz. Mnoho informací se týká kolaborantů na okupovaných územích, uvedla dnes agentura Unian s odvoláním na nejmenovaný zdroj ze SBU.

Jako důkaz agentura zveřejnila kopie úředně vyhlížejících formulářů týkajících se „zástupce gubernátora“ Chersonské oblasti Vladimira Salda, „premiéra“ oblastní vlády Alexeje Alexejenka či šéfky penzijní správy Naděždy Plitničenkové. „SBU má mnoho nových dokumentů k prostudování,“ řekl zdroj, podle kterého se hackerům podařilo ukořistit 100 terabytů informací.

21:06
29. 11. 2023

Polský ministr zahraničí Szymon Szynkowski vel Senk nepřijede na zasedání OBSE do Skopje. Za důvod bojkotu uvedl stejně jako před ním zástupci Ukrajiny a trojice pobaltských zemí přítomnost šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova.

Své rozhodnutí vysvětlil Szynkowski vel Senk tím, že Rusko je agresorský stát odpovědný za válečné zločiny, a kritizoval, že se ruský šéf diplomacie může účastnit schůzky organizace zaměřené na budování míru a bezpečnosti. „Sdílíme tento postoj; domníváme se, že přítomnost ruského ministra zahraničí u stolu organizace, která má budovat mír a bezpečnost v Evropě, nelze ignorovat,“ dodal.

20:00
29. 11. 2023
!

Unie autodopravců Slovenska (UNAS) dnes ohlásila časově neomezenou blokádu jediného hraničního přechodu Slovenska s Ukrajinou pro kamiony ve Vyšném Nemeckém.

Protest, který má začít v pátek odpoledne, zdůvodnili snahou o zrušení volného vstupu ukrajinských kamionů na přepravní trh Evropské unie. Současně chtějí podpořit své polské kolegy, kteří dříve v listopadu začali blokovat polsko-ukrajinskou hranici kvůli levné ukrajinské konkurenci. Větší slovenské sdružení silničních dopravců Česmad Slovakia už dříve uvedlo, že se do protestu na hranicích nezapojí.

Zobrazit celý online

I ve směru na Doněck se Rusové snaží udržet si pozice na obsazených územích. Své úsilí soustředí na obsazení měst Rubižne a Popasna v Luhanské oblasti a rovněž na plnou kontrolu nad Mariupolem.

Snaží se obnovit své bojové schopnosti, doplnit zásoby munice a zlepšit svou taktickou pozici. Pokračují ale i v ostřelování. Tvrdé ostřelování hlásí například okolí město Severodoněck, kde se Rusové snaží „způsobit ztráty, vyčerpat naše jednotky a nejspíš se připravit na ofenzivu“, uvedla ukrajinská armáda.

Zelenskyj: V případě pádu Mariupolu konec jednání

Zcwla vyloučená nejsou ale ani další mírová jednání, nyní však vypadají nereálně. Výsledkem jednání mezi Ukrajinou a Ruskem o ukončení válečného konfliktu by mohl být podpis dvou dokumentů, jeden z nich by se měl týkat bezpečnostních záruk pro Ukrajinu, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Rusko by rádo vidělo jednu smlouvu, která by zahrnovala vše, ale ne všechny země jsou připraveny si sednout s Rusy za jeden stůl po Buči, Boroďance,“ řekl podle serveru RBK-Ukrajina Zelenskyj. Dodal, že tak mohou nakonec vzniknout dokumenty dva. Jeden o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu a druhý by byl přímou dohodou mezi Ukrajinou a Ruskem.

Zelenskyj v minulosti upozorňoval, že po zvěrstvech okupantů v Buči, v Mariupolu a dalších ukrajinských městech, která šokovala také Západ, se šance na jednání s Ruskem zmenšila.

Ukrajinský prezident také varoval, že likvidace posledních ukrajinských vojáků v Mariupolu ruskou armádou by vedla ke konci všech rozhovorů s Moskvou. Jednání by se tak podle něj dostala do slepé uličky. Situace pro ukrajinské jednotky v obleženém městě je nyní velmi těžká.

„Pokud dojde ke zničení naší armády v Mariupolu, ukončíme všechna jednání, protože nebudeme obchodovat s naším územím a našimi lidmi,“ uvedl Zelenskyj podle serveru Ukrajinska pravda.

„Chlapci se ale drží,“ řekl Zelenskyj s tím, že ukrajinská armáda má se svými jednotkami spojení. Podle ukrajinského prezidenta Rusko odmítá humanitární koridory pro civilní obyvatele města, kde nyní pokračují boje a chybí jídlo, voda i léky.

Kreml se již dříve vyjádřil, že vyhlídky na pokračování osobních jednání mezi Ukrajinou a Ruskem jsou spíše nereálné. Vyjádřil také přání vrátit rozhovory zpět do Běloruska.

Podle ukrajinského generálního štábu Rusko v bojích dosud přišlo o přibližně 20.100 vojáků, zničeno bylo 762 tanků, 1982 obrněných vozidel, 371 dělostřeleckých systémů, 163 letadel, 145 vrtulníků a osm lodí.

Video  Nejhorší výbuchy války: Jak to vypadalo v Charkově 1. 3.  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud