Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 8°C

Kreml přiznal „tragédii a značné ztráty“. Kyjev ohlásil, že Rusové přišli o skoro 19 tisíc vojáků

Autor: ČTK - 
7. dubna 2022
19:46

Rusko od začátku invaze na Ukrajinu přišlo zhruba o 18.900 vojáků, uvedla dnes ukrajinská armáda. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov později v rozhovoru se stanicí Sky News připustil, že Rusko na Ukrajině utrpělo značné ztráty, i když Moskva zatím potvrdila jen 1351 padlých vojáků. O růstu ztrát ukrajinských sil dnes informovalo i ruské ministerstvo obrany. Podobné informace uváděné oběma válčícími stranami nelze nezávisle ověřit.

Ukrajinský generální štáb podle agentury Ukrinform také tvrdí, že Moskva dosud ztratila mimo jiné 698 tanků, 1891 bojových obrněných vozidel, 332 dělostřeleckých systémů, 108 salvových raketometů, 55 systémů protivzdušné obrany, 150 letadel, 135 vrtulníků, 1358 vozidel, 111 bezpilotních letounů, 76 cisteren a čtyři raketová odpalovací zařízení.

20:24
Dnes

Švýcarsko chce uspořádat mírovou konferenci o Ukrajině do letošního léta. Dnes to řekl na Valném shromáždění OSN šéf švýcarské diplomacie Ignazio Cassis. O uspořádání konference již dříve tuto zemi, která je v zahraniční politice známá svou neutralitou, požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko se však staví k návrhu odmítavě, píše agentura AFP.

19:55
Dnes

Česká republika se snaží vyvinout na evropské úrovni tlak, aby rozhodnutí ohledně případného prodloužení dočasné ochrany pro lidi, kteří uprchli z Ukrajiny před ruskou agresí, padlo do letošního června. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) to řekl na dnešní debatě s občany v Praze. Připravuje se podle něj i česká legislativa. Dočasná ochrana umožňuje lidem přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh, státy EU se loni na podzim shodly na jejím prodloužení zatím do března 2025.

19:42
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a dánská premiérka Mette Frederiksenová dnes ve Lvově podepsali bezpečnostní dohodu, ve které se Kodaň zavazuje poskytovat Kyjevu vojenskou podporu po dobu příštích deseti let. Dvoustranné bezpečnostní dohody v poslední době uzavřely s Ukrajinou rovněž Británie, Německo či Francie. Dánská premiérka při této příležitosti podle agentur naléhala na rychlé vyzbrojení Evropy, Zelenskyj vyzval západní spojence, aby Kyjevu dodali co nejdříve nové protiletecké zbraně a stíhačky. V sobotu uplynou dva roky od zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Zobrazit celý online

Ruská armáda od začátku „zvláštní vojenské operace“, jak Moskva nazývá vojenskou invazi na Ukrajinu, hlásí mimo jiné zničení 125 letadel, 93 vrtulníků, 413 bezpilotních letounů, 227 protiletadlových raketových systémů, 1987 tanků a dalších obrněných bojových vozidel, 218 raketometů, 866 děl a minometů. Podle agentury TASS to dnes oznámil mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Ukrajinská strana údaje o ztrátách svých ozbrojených sil neuvádí a zdrženlivá je pokud jde o ruskou armádu i Moskva.

Ruské ztráty podle Kremlu

Ruské ministerstvo obrany naposledy koncem března sdělilo, že během „speciální operace“ přišlo o život 1351 ruských vojáků. Ruská služba stanice BBC ve středu uvedla, že zhruba 20 procent dosud identifikovaných padlých ruských vojáků na Ukrajině jsou důstojníci.

„Máme značné ztráty, je to pro nás obrovská tragédie,“ prohlásil dnes Peskov v britské Sky News. Mluvčí Kremlu také prohlásil, že Moskva stáhla své vojenské jednotky z okolí Kyjeva a Černihivu, aby prokázala dobrou vůli při rusko-ukrajinských jednáních. K Mariupolu Peskov řekl, že obléhané město je součástí takzvaných lidových republik v ukrajinském Donbasu, jejichž nezávislost na Kyjevu Moskva uznala krátce před svým vpádem do sousední země.

Video  Putinův sen o Evropské říši. A Petr Kramný chce obnovu procesu!  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa