Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Exprezident Klaus odmítá vrátit Puškinovu medaili: „Považuji to za dětinské“

Autor: ČTK - 
18. března 2022
21:55

Bývalý prezident Václav Klaus nechce vrátit Puškinovu medaili, kterou mu udělil v roce 2007 ruský prezident Vladimir Putin. Klaus to řekl serveru Lidovky.cz

Někteří držitelé Puškinovy medaile ocenění vrátili kvůli nynějšímu vojenskému útoku Ruska na Ukrajinu. Klaus v souvislosti s tím prohlásil, že odmítá laciné rusobijství. Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům za významný přínos v kultuře, humanitních vědách či jiných oborech a také za sbližování národů a kultur. Klaus ji dostal v době, kdy byl prezidentem.

„Považuji za dětinské tuto medaili demonstrativně někomu vracet,“ řekl Klaus. „To bych musel být veden na popraviště, abych něco takového eventuálně mohl udělat,“ prohlásil.

Bývalý český prezident serveru řekl, že zmíněné ocenění není „žádná Putinova medaile“, ale Puškinova. „Za druhé nevymyslel ji Putin, ale jeho předchůdce (Boris) Jelcin. Takže to není žádný Putinem vytvořený řád nebo něco takového. Za třetí to není medaile ruského prezidenta, ale Ruské federace,“ doplnil Klaus.

Někteří lidé ocenění vrátili poté, co Rusko zahájilo 24. února invazi na Ukrajinu. Třeba slovenský spisovatel Ján Štrasser se medaile veřejně vzdal. „Bohužel Puškinova medaile je i Putinova medaile, certifikát o jejím udělení podepsal prezident Ruské federace,“ uvedl.

Klaus vracení Puškinovy medaile označil za „triviální hříčky“. „A zejména odmítám i dnes existující laciné rusobijství a odmítám šmahem popírání ruské kultury a všech podobných věcí,“ uvedl.

Video  Prostor X: Rozhovor s Václavem Klausem  - Videohub
Video se připravuje ...

Útok ruské armády na Ukrajinu Klaus po zahájení invaze odsoudil. „Napadení suverénní země je neakceptovatelné a je potřeba jej odsoudit,“ uvedl v prohlášení z 24. února společně se svými spolupracovníky z Institutu Václava Klause.

Puškinovu medaili odmítl vrátit také hudebník Jaromír Nohavica, který ocenění dostal v roce 2018. Prohlásil, že si ocenění ponechá, protože ho dostal „za písně, a ne za válčení“. Veřejně ale také řekl, že nesouhlasí s Putinem a že je proti válce.

15:56
Dnes

V Beryslavi zemřel 55letý muž na následky zranění, která utrpěl dnes při útoku na město. Ten si již předtím vyžádal dva lidské životy, uvedlo Suspilne s odvoláním na oblastního gubernátora Oleksandra Prokudina

15:41
Dnes

Dovoz energií do Evropské unie se ve druhém čtvrtletí znovu snížil. Členské země totiž dál omezují závislost na dodávkách z Ruska, uvedl dnes unijní statistický úřad Eurostat. Co do hodnoty dovoz energií meziročně klesl o 39,4 procenta, co do objemu pak o 11,3 procenta. V prvním čtvrtletí se dovoz energií do EU propadl co do hodnoty o 26,5 procenta, objemově o 6,1 procenta. Pokles přišel po výrazném nárůstu mezi lety 2021 a 2022.

Rusko, které bylo ještě loni ve druhém čtvrtletí hlavním dodavatelem ropných olejů do EU s podílem na trhu 15,9 procenta, zaznamenalo pokles tohoto podílu ve druhém čtvrtletí letošního roku na 2,7 procenta. Stalo se tak jejich až dvanáctým největším dodavatelem.

15:36
Dnes

Velení ruského leteckého pluku zasaženo při útoku dronu u Kurska, tvrdí ukrajinská média. Příslušníci ruského 14. gardového stíhacího leteckého pluku se nacházeli v budově letiště Chalino nedaleko Kurska, když byl objekt 24. září zasažen bezpilotním letounem, píše ukrajinský server Babel.

Při úderu byl údajně zabit nebo zraněn velitel pluku, jeden z jeho zástupců, zpravodajský důstojník a také skupina důstojníků letectva a zaměstnanců letecké základny, napsal server s odvoláním na zdroj v ukrajinské vojenské rozvědce (HUR).

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud