Nohavica na webu ve svém příspěvku „Narozen v komunismu, umřu v komunismu“ zveřejnil letopočty, kdy mu bylo zakázáno koncertovat. Kromě předrevolučních let 1984 a 1987 zmínil rovněž letošní březen.

Medaile od Putina

Ruský prezident Nohavicovi v roce 2018 udělil Puškinovu medaili určenou ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, literatuře či jiných oborech umění. Hudebník ji od něj osobně převzal v Kremlu. Krátce po ruském vpádu na Ukrajinu řekl, že si ocenění ponechá, protože jej dostal "za písně a ne za válčení".

Proti válce se postavil

Proti válce se později Nohavica postavil. Prostřednictvím internetu odvysílal 2. března ze svého bytu živě koncert Vlašťovko, leť. Odsoudil při něm válku na Ukrajině, zpíval ukrajinsky i rusky a řekl také, že nesouhlasí s Putinem a že válka je mu proti srsti.

Zrušené koncerty

Přesto už byly zrušeny všechny Nohavicovy jarní koncerty v Polsku. Rovněž olomoucká Univerzita Palackého (UP) se rozhodla nepronajmout agentuře Sportovní halu UP pro Nohavicův koncert připravovaný na 12. května a vyprodaný koncert chystaný na 22. března zrušil na doporučení radních i dům kultury v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku.

Od Nohavici se zároveň distancovala i organizace Člověk v tísni, které chtěl zpěvák na pomoc Ukrajině věnovat výtěžek ze svého koncertu chystaného na 25. března v Ostravě. Dům kultury Poklad se ale i přes odmítavý postoj humanitární organizace rozhodl koncert uskutečnit a začal na něj prodávat vstupné, které se v krátké době vyprodalo. Peníze z výtěžku jsou i nadále určeny na pomoc Ukrajině.

Osmašedesátiletý Nohavica patří mezi legendy tuzemského folku, vystupuje více než 45 let. Jeho alba jsou dlouhodobě nejprodávanější na českém trhu a mnohé jeho písně zlidověly. Svými texty i projevem si získal mnoho příznivců již za totality, kdy v podstatě neměl přístup do médií a jeho tvorba se šířila převážně formou amatérských nahrávek.

Spolupráce s STB

Stínem jeho tehdejšího působení byla spolupráce s komunistickou Státní bezpečností v 80. letech. Nohavica na své internetové stránce styky s StB připustil, vyloučil ale, že by udával lidi. V roce 2017 převzal Nohavica od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy I. stupně.

VIDEO: Putin ocenil Nohavicu medailí. Český písničkář rusky poděkoval a zazpíval

Video
délka: 01:56.42
Video se připravuje ...

Putin ocenil Nohavicu medailí. Český písničkář rusky poděkoval a zazpíval Kremlin.ru

Fotogalerie
77 fotografií