Nohavicův metál od Putina: I Zemana ovládá generál KGB v záloze, rýpl si ruský historik

Autor: iht, Mii - 
6. 11. 2018
05:50

Ocenění Puškinovou medailí pro českého písničkáře Jaromíra Nohavicu z rukou Vladimira Putina má několik významů. Ruský prezident je výborný stratég a nejspíš tím chtěl posílit proruskou skupinu v Česku, řekl Aha! historik Alexej Kelin, který se narodil v Česku ruskému otci a české matce. A který s kolegy zkoumal i ruské dějiny 20. století. Ruské tajné služby podle něj mají v zemi silnou prezenci a sahají až k prezidentovi Miloši Zemanovi.

Proč Vladimir Putin chtěl Jaromíra Nohavicu vyznamenat a proč písničkář medaili přijal – otázka, kterou si aktuálně v Česku pokládá mnoho lidí. Ostravský písničkář byl vyznamenán Puškinovou medailí za „zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur“.

Putin tak jinými slovy ocenil propagaci Ruska z Nohavicovy strany. Kelinovi to zvláštní nepřijde. Podle něj je jen Nohavicova věc, zda medaili a její důsledky přijme, nebo ne. Najednou se stal člověkem, který má něco společného s ruskými tajnými službami i Putinem, a s tím se musí smířit hlavně on, míní historik.

V Česku dle něj ostatně beztak dnes vládne prezident, který kontakt s ruskými tajnými službami má. „Když máme v Česku prezidenta, který je ovládán generálem KGB v aktivní záloze Jakuninem, tak proč bychom neměli mít písničkáře, kterému nevadí Putin?“ klade historik palčivou otázku.

Vladimir Jakunin je ruský podnikatel a oligarcha, který se přátelí s Putinem i s Milošem Zemanem. V KGB, sovětské tajné službě, ze které se vyvinula současná GRU, pracoval 22 let. Byl však v minulosti rovněž hostem také na Zemanově Pražském hradě.

Tahy šachisty Putina

Alexej Kelin je naopak historik žijící dlouhodobě v České republice, rovněž je zástupcem ruské menšiny ve vládní radě pro národnostní menšiny. Pochází z rodiny ruských protikomunistických emigrantů, kteří přišli do Československa již v roce 1921. Jeho otec byl donský kozák a matka Češka narozená v Kyjevě.

Je však také spoluautorem Velkých dějin Ruska 20. století. A coby znalec ruského prostředí se nad oceněním pro Jaromíra Nohavicu pozastavuje i v té souvislosti, že se dle něj v Rusku příliš velké veřejné oblibě netěší – protože ho příliš lidí vlastně ani nezná.

„Z těch záběrů, které vznikly na slavnosti po udílení cen v Kremlu, je zřejmé, že tam v té společnosti Nohavica zůstal celkem osamocen,“ říká historik. „Kdyby byl známý, toto by se určitě nestalo. Byl by jednoduše obklopen lidmi,“ dodal Kelin, proč si nemyslí, že by český bard byl v Rusku velkým hitmakerem.

Video Putil ocenil Nohavicu medailí. Český písničkář rusky poděkoval a zazpíval. - Kremlin.ru
720p 360p

Putin se tak nejspíš rozhodl udělit medaili zrovna Nohavicovi proto, že tím sledoval vyšší cíl. „On je to šachista, který má vše promyšlené na několik tahů dopředu. A dopředu je jen těžké cokoli odhadovat, co je tím zamýšleno,“ vysvětluje historik.

Nejspíš s tím ale podle něj souvisely aktuální proruské nálady v Česku. Nevylučuje ani Nohavicovu minulost. „Mám pocit, že mu teď jde hlavně o to posílit proruskou skupinu v Česku, která je i tak velice silná. Také mohlo hrát svou roli, že Nohavica měl pověst jakéhosi disidenta a v Rusku si asi řekli, že bude dobré ho mít na své straně,“ tvrdí Kelin.

Doporučujeme
Pepax ( 6. listopadu 2018 14:02 )

satanas: Šašku počmáraný, Havel nebyl car, aby mohl vše ovlivňovat. Jsi schopen to pochopit, nebo bys k tomu potřeboval dostat lopatou přes rypák?

Pepax ( 6. listopadu 2018 13:59 )

pepsl: Hroudo, co mají reparace společného s Nohaputinem?

zdenekkkkk ( 6. listopadu 2018 13:00 )

pepsl:Uslintaný pytle plný rudých srááááček, Shapiro je vzdělaný a inteligentní člověk a ty jen malý komunista bez místa.

pepsl ( 6. listopadu 2018 12:45 )

Hlupáku nechápavý, co ti říkají válečný reparace? Kolik jsme dostali my, Poláci, Řekové....od Němců?

pepsl ( 6. listopadu 2018 12:35 )

A pražští kafepovaleči jsou bez teplýho Shapira v ***i.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa