„Spojil se s vrchností.“ Nohavica u Putina byl moc i na komunistu Dolejše

Autor: bud, kal - 
5. listopadu 2018
05:05

Ocenění z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina „nerozdýchala“ ani část fanoušků Jaromíra Nohavici. Dokonce i komunistický poslanec Jiří Dolejš to nepřímo považuje za zradu „nekonformní“ tvorby českého písničkáře. „Často mířila proti těm mocichtivým papalášům nahoře. A tomu zrovna neodpovídá brát si nyní metály od vrchnosti, od různých báťůšků a generalismů,“ napsal Dolejš redakci Blesk Zpráv.

„Je to problém docela osobní a subjektivní. Nekonformní písničkáři, kteří byli současně poetickými folkaři, na těch jsem před rokem 89 vyrůstal. A Nohavicova tvorba mířila často proti těm mocichtivým papalášům nahoře – včetně té převzaté tvorby (Okudžava, Vysockij i Boris Vian a podobně),“ napsal Jiří Dolejš, aby pokračoval: „A tomu zrovna neodpovídá brát si nyní metály od vrchnosti, od různých báťůšků a generalismů, proti kterým se jeho vzory stavěly.“

Bývalý místopředseda komunistů tak reagoval na Nohavicovu cestu do Kremlu, kde v neděli převzal Puškinovu medaili. Ta je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, literatuře či jiných oborech umění. Ostravský písničkář v děkovné řeči pronesené v ruštině zazpíval část písně Bulata Okudžavy. Právě jeho písně sám přezpíval.

Video Putil ocenil Nohavicu medailí. Český písničkář rusky poděkoval a zazpíval - Kremlin.ru

„Kouzlo jeho tvorby se ztrácí. I kvůli SPD“

Komunista Dolejš negativně vnímá také Nohavicovu orientaci směrem k SPD a jeho podporu Tomia Okamury. „Zarazilo mě, když se staví vstřícně ke xenofobním populistům obchodujícím v politice se strachem,“ uvedl poslanec. Dodal, že Nohavicovy vztahy k StB řešit nechce, „protože o tom stejně nevíme, jak to vše bylo“. „Zpíval tehdy: Oni to na mě vědí, ti co nahoře sedí. A my to brali,“ řekl Dolejš.

„Kouzlo jeho nonkonformní tvorby ale u mě dnešním spojením s vrchností i nacionálním extrémem hodně ztrácí. Tam už není ani člověk, ani poezie. Pokud by se vydal cestou jako například Pepa Nos, určitě by to nemrzelo jen mě,“ napsal Dolejš pro Blesk Zprávy. Písničkář Josef (Pepa) Nos kandidoval za hnutí SPD v letošních senátních volbách.

Anketa
Je podle vás správně, že Jaromír Nohavica převzal medaili od Vladimira Putina?
počet hlasujících: 9943

Topolánek: Jako poznat dceru v péčku

Další významní čeští politici se k ocenění Nohavici nevyjádřili, pouze expremiér Mirek Topolánek vyslal kritický vzkaz. „U té fotky mám pocity. Asi takové, když někdo načapá ženu se sousedem Jirkou nebo pozná dceru v péčku,“ napsal k fotce Nohavici s Putinem.

Polská mutace časopisu Newsweek ještě před cestou Nohavici do Moskvy uvedla, že pokud tam odjede: „Ruští lobbisté v Česku zaznamenají další velký úspěch a Kreml získá nového ‚užitečného idiota‘. Škoda jen, že to bude náš milovaný český zpěvák.“ Článek vyšel pod titulkem Proč český bard, zbožňovaný v Polsku, zpívá Putinovu píseň.

Tento článek zkritizoval například mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček, a to slovy: „Ohavný kádrující článek časopisu Newsweek je jak vystřižený z nějaké normalizační tiskoviny.“

kalina107 ( 8. listopadu 2018 12:33 )

Jestli Dolejše zajímá co by řekli ti Ruští písničkáři , tak mu můžu se stoprocentní jistotou říct , že by ho poslali do ***e nebo do hajzlu . Vždycky , když se nějaký parazit začne ohánět tím - co by řekli a jak by se zachovali , např. i Švarcenberk ví co by řekl a udělal Masaryk , tak to akorát ukazuje na jejich hnusnou povahu .

carlae ( 7. listopadu 2018 23:45 )

carlae ( 7. listopadu 2018 23:38 )

No on je to rozdíl - přinejmenším - zpívat s Alexandrovci a jiné zpívat jen tak jako u nás a pro lidi. Já ten dokument viděla - i vystoupení na Tagance... bylo to úplně o něčem jiném. Takže se nedivím. Co se ale divím, čím psavci argumentují - Jiné je letět v IA a jiné mezi obyč.lidmi.... No a jiné je když někdo jen zpívá písničky druhých a jiné své vlastní, či přeložené a zhudebněné sám.

carlae ( 7. listopadu 2018 23:31 )

jakej zažranej komouš. Zůstal u komunistů - protože jej jinde nechtěli a musel by jít makat.

pooresh ( 5. listopadu 2018 19:24 )

No pro ty prave Nogavica trylkuje!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud