„Nejsou to žádní zločinci,“ řekl Putin o údajných útočnících na Skripala

Autor: ČTK, pk - 
12. 9. 2018
10:05

Dva Rusy, které britští vyšetřovatelé označili za pachatele březnového útoku na dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru, ruské úřady znají, jsou to civilisté a nejsou to žádní zločinci. Na tiskové konferenci ve Vladivostoku to ve středu řekl ruský prezident Vladimir Putin. Doufá, že oba muži sami s novináři promluví. Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové v reakci uvedl, že Moskva na snahy Londýna o vyšetření případu Skripalových vždy reagovala mlžením a lžemi.

Londýn za pachatele útoku na Skripalovy označil údajné agenty ruské vojenské rozvědky Alexandra Petrova a Ruslana Boširova. „Samozřejmě jsme se na to podívali, co je to za lidi, a víme, kdo to je. Našli jsme je,“ řekl dnes Putin novinářům. „Ujišťuji vás, že nic zvláštního nebo kriminálního v tom není,“ dodal.

Ruský prezident na dálku oba údajné atentátníky vyzval, aby předstoupili před novináře. „Chci se na ně obrátit, aby nás dnes slyšeli. Ať se někam dostaví, předstoupí před sdělovací prostředky. Doufám, že se objeví a sami o sobě promluví,“ prohlásil Putin.

Skripal a jeho dcera Julija byli v jihoanglickém městě Salisbury 4. března otráveni nervově paralytickou látkou novičok. Oba strávili dlouhé týdny v nemocnici, ale nakonec útok nervovou látkou přežili. V červenci však zemřela Britka Dawn Sturgessová, která s látkou novičok přišla rovněž do styku.

„Mlžení a lži,“ zní z Londýna

Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko. Podle premiérky Theresy Mayové šlo o operaci schválenou na nejvyšších místech ruského státu. Moskva jakýkoli podíl na otravě odmítá, podle ní chybějí k obvinění Ruska jakékoli důkazy.

Mluvčí premiérky Mayové dnes obvinění obou mužů zopakoval. „Tito muži jsou důstojníky ruské vojenské zpravodajské služby GRU... Vláda odhalila roli GRU, její agenty a její metody, tuto pozici podpořili i naši mezinárodní spojenci,“ řekl. Británie podle něj opakovaně požádala Rusko o vysvětlení toho, co se stalo v březnu v Salisbury. „Odpověděli mlžením a lžemi. A nevidím nic, co by naznačovalo, že se to změnilo,“ dodal mluvčí.

Po britském obvinění na adresu Petrova a Boširova se v ruských médiích objevily rozporuplné informace. Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Sergej Kosačov řekl, že nejde o ruské občany, ale možná britské herce.

Ruský server Fontanka informoval, že člověk jménem Alexandr Petrov byl na seznamu zaměstnanců státního podniku Mikrogen, který se zabývá výzkumem a vývojem imunobiologických preparátů. Podle státní televize RT ale jde jen o shodu jmen. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zveřejněná jména ani fotografie podezřelých mu nic neříkají.

První rozhovor Julie Skripalové po otravě:  Léčba byla pomalá, bolestivá.

Video První rozhovor Julie Skripalové po otravě: Léčba byla pomalá, bolestivá. - Reuters
1080p 720p 360p

Doporučujeme
anticccp ( 13. září 2018 09:28 )

Ti angličtí komici jsou zkrátka boží. Sice od začátku lžou jako když tiskne, ale v křečovité snaze o obvinění ruské federace se dopouštějí takových úletu, že to snad musí trknout i Pepka Vyskoče.

prasatkopepicek ( 12. září 2018 12:39 )

Aha, takze uz neplati, ze jsou to britsti herci ani to, ze fotky z chodby terminalu byla fotomontaz... Nechvatej Valimire Vladimirovici, v klidu si vse promysli. Casu dost

havran2 ( 12. září 2018 12:26 )

Putin zatlouká,zatlouká a zatlouká ! ! !

bullshit ( 12. září 2018 11:53 )

Není mi jasné, jak může dvojitý agent v klidu žít. Nemělo by se o něm vědět nic na veřejnosti. Byl občan Ruska ( SSSR ) a šel proti své domovině v mírových dobách. Žádný svatoušek to asi nebude. Jen se mi zdá jeho zneškodnění trochu těžkopádné a krkolomné vzhledem k možnostem KGB a GRU.

Zobrazit celou diskusi
720p 360p
Další videa