„Žádná chemikálie, nadýchali se z prachu,“ tvrdí Rusko a ukázalo „nezraněné“ Syřany

28. 4. 2018
12:50

Ruská delegace ve čtvrtek 26. dubna do budovy mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu přivedla 17 zdravých lidí, včetně nejméně tří dětí, ze syrské východní Ghúty, aby podpořila stanovisko Moskvy a Damašku, že 7. dubna nebyl v této oblasti spáchán chemický útok. Británie krok Ruska označila za „odpornou maškarádu“ a oznámila, že spolu se zástupci Francie a USA schůzku bojkotovala, informovala agentura Reuter

„OPCW není divadlo,“ uvedl v prohlášení britský vyslanec při organizaci Peter Wilson. Rozhodnutí Ruska organizaci takto zneužít je dalším příkladem toho, jak se Moskva snaží podlomit práci OPCW, a zejména práci mise, která v Sýrii vyšetřuje, zda byly použity chemické zbraně, dodal.

Pochyby OPCW

Po úvodním setkání, které se konalo za zavřenými dveřmi, ruská delegace zorganizovala tiskovou konferenci. Syřané uvedli, že při útoku nebyly cítit žádné chemikálie a lidé, kteří se dusili, vdechli prach z exploze. Mezi přítomnými byli i medici, kteří pomáhali zraněným. Vypověděli, že lidé tvrdili, že se stali oběťmi chemického útoku, ale že následné vyšetření to vyvrátilo.

OPCW jejich svědectví zpochybnila. Spojenci se domnívají, že Syřané vypovídali pod nátlakem.

Rusové před OPCW předvedli skupinku Syřanů, kteří vypověděli, že v Dúmě nedošlo k chemickému útoku. Byl mezi nimi také Hasan Diab, který byl zachycen na snímcích z nemocnice těsně po útoku.Rusové před OPCW předvedli skupinku Syřanů, kteří vypověděli, že v Dúmě nedošlo k chemickému útoku. Byl mezi nimi také Hasan Diab, který byl zachycen na snímcích z nemocnice těsně po útoku. | 

Falešný chemický útok

Na konferenci se objevil také jedenáctiletý syrský chlapec Hasan Diab, který byl na videu po útoku zachycen, jak ho záchranáři polévají vodou. Chlapec se v uplynulých dnech spolu s otcem objevil také v reportážích ruské státní televize, které řekl, že chemický útok byl zinscenovaný. Ruský zástupce při OPCW Alexandr Šulgin řekl, že cílem této akce bylo předložit důkazy o tom, že Bílé přilby, což jsou záchranáři napojení na povstalce, chemický útok zinscenovaly a šířily falešná videa.

Experti z OPCW vyšetřují, zda byly při útoku 7. dubna ve městě Dúmá ve východní Ghútě použity chemické zbraně. Ve středu 25. dubna za dohledu syrské a ruské armády odebrali vzorky z další lokality ve městě. Výsledky jejich analýzy by měly být známy do měsíce.

Úder proti syrskému režimu

Západ a povstalci z chemického útoku viní Damašek, což syrská vláda a jeho spojenec Rusko odmítají. USA, Francie a Británie v reakci na útok zasáhly tři syrské cíle, které byly údajně spojeny se skladováním chemických zbraní.

Francouzský vyslanec při OPCW Philippe Lalliot označil předvádění syrských civilistů v Haagu za ostudné. „Od syrské vlády, která posledních sedm let masakrovala a plynovala vlastní lid, mne to nepřekvapuje,“ řekl s tím, že ho spíše překvapuje souhlas Ruska. „Člověk se prostě musí zamyslet, zda v tomto případě slabší (Sýrie) nezavádí silnějšího (Rusko) na cestu, která není v souladu s jeho zájmy, když už ne hodnotami,“ řekl.

Video Rakety USA, Británie a Francie udeřily na Asadův režim - Twitter / MohammadiRashid a ČTK
360p

 

satanas ( 29. dubna 2018 16:34 )

Lze cekat ze zlocinec svuj zlocin prizna? Ikdyz je vrah,,tak neni blazen..

1912 ( 28. dubna 2018 17:43 )

Zločinci USa at si oblbují svůj národ ti jim to žerou ale né my europani nebot těch lží už je dost !!Ten Irák byl také lež ty chemické zbraně ale hlavně okupovat a dostat se k ropě tak jako v Libyí a o Sýrií měli taky zájem !!A ti Britové jsou stejní nějak to utichlo a kam zmizeli ti otrávení otec s dcerou ??

pfoto1 ( 28. dubna 2018 14:44 )

Spojenci se domnívají, že Syřané vypovídali pod nátlakem... Podle sebe soudím tebe?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa