Tým vyšetřovatelů dorazil do syrské Dúmy. Dva týdny poté, co byl hlášen chemický útok

Experti Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v sobotu zahájili práci v syrské Dúmě při vyšetřování chemického útoku, který tam byl údajně spáchán před dvěma týdny. Vzorky, které již odebrali, budou analyzovány v laboratořích v Nizozemsku, informovala podle agentury DPA OPCW, jež nevyloučila, že její specialisté pojedou ještě jednou.
Dúmá se 7. dubna stala terčem údajného chemického útoku, který si vyžádal přes 40 životů a který opoziční síly a Západ připisují syrské vládě prezidenta Bašára Asada. Damašek stejně jako jeho spojenec Moskva obvinění z útoku odmítají.
Minulou sobotu Spojené státy, Británie a Francie reagovaly koordinovaným vojenským úderem na syrské cíle, které podle západních zemí sloužily ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní. Nikdo při náletech nezemřel. Damašek a Moskva nálety ale označily za agresi vůči svrchovanému státu.
Experti z OPCW, kteří byli pověřeni hledáním stop po údajném útoku, se do Dúmy dostali teprve v sobotu, přestože do Damašku přijeli už během minulého víkendu. Odklad mise Damašek a Moskva zdůvodnily mimo jiné bezpečnostními riziky.
Bezpečnostní tým OSN, který do Dúmy přijel jako předvoj mise OPCW, v úterý musel město opustit, když se stal terčem střelby neznámých útočníků. V pátek se objevily spekulace, že byl v Dúmě viděn vůz OSN, agentura Reuters ale vzápětí napsala, že šlo zřejmě pouze o vůz s poznávací značkou typickou pro mezinárodní organizace.
Francouzské ministerstvo zahraničí v úterý dalo najevo obavu, že důkazy o chemickém útoku z Dúmy mizí, zatímco vyšetřování se odkládá. Moskva obvinění z maření práce mezinárodních expertů odmítá.
Americký ministr obrany Jim Mattis obvinil z maření práce vyšetřovatelů OPCW syrskou vládu. Damašek je podle něj známý tím, že „se snaží odklidit důkazy předtím, než se na místo dostane tým vyšetřovatelů“.
Pokud si vzpomínám, tak po "údajném" chemickém útoku to byli Asad s Rusama, kdo žádali o okamžité vyslání mezinárodní komise. Odpovědí jim bylo bombardování, a to se stihlo, ajta, ajta, uf, uf, přesně den !!! před příjezdem této komise na místo. Pročpak se nečekalo na výsledky odběrů? To musí být přece každému jasné jak facka. A teď se bude poukazovat na to, že se tam inspektoři dostali až 14 dní po útoku. Zapomněli ovšem dodat, že Syřani s Ruskem odpovídají za bezpečnost inspektorů. A vzhledem k tomu, že tam bylo nalezeno několik nevybuchlých bomb, tak k tomu zpoždění měli sakra důvod. Opravdu nevím, kdo by hned po útoku lezl prohrabávat sutiny. Kdyby se někomu z komise něco stalo, tak to by bylo řevu! A možná další "odvetný" úder.