Syřané v ulicích slaví, jak to „nandali“ raketám Západu. A ozval se Asad

Autor: ČTK, vei - 
14. 4. 2018
13:10

Stovky Syřanů se shromáždily na významných náměstích v Damašku, aby daly najevo svůj odpor po nočním vojenském úderu Spojených států, Británie a Francie proti syrskému režimu. A oslavily údajný úspěch svých ozbrojených sil v jeho odvrácení, který ale Američané nepřipouštějí. První prohlášení vydal také syrský prezident Bašár Asad, podle kterého agrese Západu neoslabí úsilí Sýrie v boji proti terorismu.

Státní média zároveň informovala, že syrské vládní síly v sobotu po několikatýdenních bojích získaly plnou kontrolu nad poslední baštou rebelů v oblasti východní Ghúty, městem Dúmá. Město bude do několika hodin vyčištěno od „přítomnosti teroristů“, uvedla státní televize. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) informovala, že poslední konvoj s islamistickými povstalci opustil Dúmu ráno.

Právě údajný chemický útok v povstalecké enklávě Dúmá z minulé soboty, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada, se stal impulsem k vojenskému zásahu západních mocností. Americký prezident Donald Trump, britská premiérka Theresa Mayová a francouzský prezident Emmanuel Macron oznámili, že nařídili společný útok na Sýrii s cílem omezit chemické kapacity režimu.

Terčem úderu byla tři výzkumná střediska a rakety dopadly také na pět vojenských základen a skladů v okolí metropole. Syrská armáda v prohlášení uvedla, že celkem bylo na syrské cíle vypáleno 110 raket, z nichž většinu syrská protivzdušná obrana sestřelila nebo odklonila.

To je ale v přímém rozporu s prohlášením Američanů. Generál Kenneth McKenzie oznámil, že při nočním spojeneckém útoku na Sýrii byly s úspěchem zasaženy tři cíle spojené se syrským chemickým vojenským programem. „Syrská protivzdušná obrana nezasáhla žádné naše letadlo ani raketu,“ řekl McKenzie. Američané, Rusové a Francouzi podle něj vypálili 105 raket.

Video Rakety USA, Británie a Francie udeřily na Asadův režim. - Twitter / MohammadiRashid a ČTK

Asad: Agrese neoslabí syrský lid

Syrský prezident Bašár Asad řekl svému íránskému protějšku Hasanu Rúhánímu, že útok vedený USA jen zvýší odhodlání Sýrie „bojovat proti terorismu a rozdrtit ho na každé pídi země“. Rúhání v telefonickém rozhovoru, o němž informoval úřad syrského prezidenta, ujistil Asada, že Írán bude nadále stát po boku Sýrie.

Rúhání vyjádřil přesvědčení, že „tato agrese neoslabí odhodlání syrského lidu v jeho válce proti terorismu“. Podle Asada přišel třístranný úder USA, Británie a Francie na syrská vojenská zařízení poté, co si Západ uvědomil, že ztratil kontrolu a hodnověrnost v konfliktu.

Informace o telefonátu Asada s Rúháním obsahují první vyjádření syrského prezidenta po nočním úderu proti Sýrii v reakci na údajný chemický útok v povstalecké enklávě Dúmá, který Západ přičítá Asadovu režimu. Prezidentský úřad před tím jen zveřejnil krátké video zachycující zřejmě Asadův dnešní příchod do úřadu. Prezident v něm ale nemluví.

Anketa
Souhlasíte s raketovým útokem USA, Británie a Francie na Sýrii?
počet hlasujících: 11172

Obyvatelé Damašku: Trumpe, ty jsi zvíře

Bezprostředně po útoku, který se odehrál před svítáním, se začaly na velkých náměstích v Damašku shromažďovat stovky obyvatel metropole. Agentura AP citovala jejich vyjádření, že chtějí oslavit svou armádu, která se úspěšně třístrannému západnímu útoku postavila. Lidé projížděli ulicemi v troubících autech, ukazovali prsty znamení vítězství a mávali syrskými, ruskými a íránskými vlajkami.

Syrská televize v přímém přenosu z centrálního náměstí Ummájovců ukázala, jak tam mnozí lidé tleskají nebo tančí. „My jsme tví muži, Bašáre,“ skandovali. Další pak křičeli: „Ó Trumpe, ty jsi opice. Ó Trumpe, ty jsi zvíře.“ V davu mezi civilisty byli vidět i muži v uniformách a také jeden herec, zákonodárci a další osobnosti.

Zaorálek: Divadelní propagace síly

Bývalý šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek označil noční útok USA, Francie a Velké Británie za propagační akci a divadelní demonstraci síly.

„Tomahawky udeřily v Sýrii: vlk se nažral a koza zůstala celá. V Damašku úleva, tak to má být vše tahle propagační akce? Ano, tak to chodí v dnešním světě, důležité jsou silné a šokující tweety. Pak zaplaťpánbůh generálové Donaldu Trumpovi zřejmě rozmluvili pouštět se do něčeho většího a Rusům se zase brnklo předem. Teď tu máme pouze divadelní demonstraci síly pro kamery bez valného smyslu a dlouhodobějšího plánu. Chudáci obyčejní Syřané!“ napsal Zaorálek na svůj facebookový účet.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

flesch2z ( 15. dubna 2018 09:26 )

o: francouzským

flesch2z ( 15. dubna 2018 09:24 )

Jen proti těm USAagresorům i těm britským a Francozkým bojujte, málo hrdinů vás v Sýrii zůstalo, zbabělci a teroristi IS zdrhli do EU.

marais ( 15. dubna 2018 08:40 )

Škoda, že nemůžou na oplátku poslat nějakou raketu Majevé či Donaldovi.Tzv. fifty , fifty.

marais ( 15. dubna 2018 08:38 )

Syřané, je hloupost něco oslavovat! Západ se chystá vás napadnout znovu, důvod si jistě najde!

Lotrando ( 15. dubna 2018 02:06 )

Zidi z Ameriky se zase vyznamenali .

Zobrazit celou diskusi
Další videa