Odpor Moskvy neuspěl. Ruskou zlost po úderu na Sýrii tlumí šéf OSN

Autor: jer, ČTK - 
14. dubna 2018
19:35

Rada bezpečnosti OSN nepřijala rezoluci odsuzující noční útok USA, Francie a Británie na Sýrii. Navrhovatelem bylo Rusko, které sobotní mimořádné zasedání svolalo. Generální tajemník OSN António Guterres na úvod zasedání vyzval členy rady, aby zachovali umírněnost a vyvarovali se vyhrocování situace v Sýrii. Úder byl odvetou za chemický útok na syrskou Dúmu.

Noční údery byly odvetnou akcí za údajný chemický útok na syrskou Dúmu. Podle Západu ho provedl syrský režim, což ale Damašek i spojenecké Rusko odmítají.

Guterres vyzval státy, aby se vyvarovaly akcí, které by mohly situaci vyhrotit a způsobit další utrpení Syřanům. Sdělil také, že v Sýrii jsou už mezinárodní vyšetřovatelé a jsou připraveni odjet do Dúmy a okolnosti útoku ze 7. dubna vyšetřit.

Rusko noční údery odsoudilo. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v neděli v radě řekl, že USA a jejich spojenci projevili naprostou lhostejnost k mezinárodnímu právu. Útok byl podle něj napadením suverénního státu a ohrozil snahu OSN o řešení syrské krize.

Video Rakety USA, Británie a Francie udeřily na Asadův režim - Twitter / MohammadiRashid a ČTK

Rusy podpořila jen Čína a Bolívie

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová ale řekla, že údery byly velmi přesně naplánovány tak, aby se na minimum omezilo nebezpečí civilních obětí. Podle ní byly údery odůvodnitelné a USA budou nadále pronásledovat kohokoli, kdo použije chemické zbraně.

Anketa
Souhlasíte s raketovým útokem USA, Británie a Francie na Sýrii?
počet hlasujících: 11173

Rusko v sobotu v radě nechalo kolovat návrh rezoluce, která odsuzuje „agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN“. Moskva si přála, aby se o rezoluci hlasovalo. Pro přijetí je zapotřebí nejméně devět z 15 hlasů v radě a vetovat nesmí ani jeden z pěti stálých členů rady, z nichž tři - USA, Británie a Francie - jsou země, které na Sýrii zaútočily. Pro text hlasovaly kromě Ruska ještě Bolívie a Čína, osm zemí bylo proti a čtyři se zdržely.

Lavrov: Úder byl nelegální a nepřijatelný

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v rozhovoru poskytnutém listu Kommersant řekl, že Rusko je v kontaktu se Spojenými státy i dalšími zeměmi, které se podílely na raketovém útoku proti cílům v Sýrii. Moskva má podle něj zájem na spolupráci s Washingtonem při řešení syrské krize.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil noční údery na Sýrii za nelegální a nepřijatelné.

gladio ( 15. dubna 2018 06:58 )

USA a NATO ,Izrael jsou nástupci hitlerovského Německa se vším všudy ,už za okupaci Iráku,Srbska, Lybie, bez mandátu OSN měly být souzeni jako váleční zločinci a postaveni mimo zákon, samozřejmě kdy hitleři okupanti mají právo veta v OSN potom OSN postrádá smysl, reakce Ruska na raketový útok https://www.youtube.com/watch?v=OzEU2iA0tdU

MarkusHermann ( 15. dubna 2018 05:39 )

Nejdříve to grázlové rozbombardují a poté to budou vyšetřovat.

jirter ( 15. dubna 2018 00:19 )

jirter ( 15. dubna 2018 00:17 )

Co je zač Stropnický, Pospíšil, Fiala a spol. ví slušná většina tohoto národa. Babiši, Tebe jsem nevolil, ale respektoval výsledek voleb a nikdy proti Tobě neútoči, spíš se Tě zastal. Teď jsi mě VELMI, VELMI ZKLAMAL !!! jE MI JASNÉ, ŽE VE SVÉÍ POZICI SE BOJÍŠ REAGOVAT JINAK, ale začínáš být pos-raný až na temeni své hlavy nejdříve ze socanů, nyní z rekcí gaunerů na slušný názor slušného člověka, který musí něco takového, co nyní provedl Trump se svými poskoky rozhodně odsoudit !!!! Nikdy můj hlas ani hlas mojí rodiny nedostaneš, přestal jsem si Tě vážit. Běž se raději spolčit s Fialou , Kalouskem Pospíšilem a spol., popřípadě jim můžeš začít léz i do zadku jako nyní zprofanované ČSSD. Jediný slušný vedoucí politik v této zemi je pan prezident, Tomio Okamura a předseda komunistů Filip - a netahejte do toho nikdo nějaké strany. Je to otázka MORÁLKY !!!!

dannero ( 14. dubna 2018 23:43 )

akorát by mě zajímalo jaké chemické továrny byly cílem, protože chlór se používá v kdejaké fabrice na čistící prostředky, plasty,dezinfekce na vodu a mnoho dalšího. To by museli vybombardovat celý svět, no a pak ještě celé moře protože tam je chlóru nejvíc protože kdejaký trouba se základy chemie se ho může ze slané vody vyrobit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud