Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Dojednali 9 koridorů pro uprchlíky, ale... Rusové bezcitně ostřelují evakuační autobusy?!

Autor: ČTK, simao - 
16. dubna 2022
12:01

Na Ukrajině bylo pro dnešek dojednáno devět humanitárních koridorů, které mají sloužit k evakuaci civilistů, mimo jiné i těch, kteří se budou snažit dostat osobními auty z obléhaného města Mariupol. Informovala o tom ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Obavy však budí ukrajinské zprávy o tom, že Rusové ostřelují i konvoje s civilisty. Při jednom z útoků na evakuační autobus mělo ve čtvrtek zemřít sedm lidí.

Pět domluvených z koridorů má podle vicepremiérky Vereščukové vést z Luhanského regionu na východě země, který je terčem intenzivního ostřelování. Obyvatelé Mariupolu, Berďansku, Tokmaku a Enerhodaru byli podle ukrajinské vicepremiérky vyzváni, aby se připravili na opuštění oblasti ve svých soukromých vozidlech.

Otevření devíti humanitárních koridorů bylo dojednáno i v pátek. Z konfliktních oblastí se ten den podařilo evakuovat 2864 lidí.

Kyjev: Rusové stříleli i na evakuační autobusy

Sedm civilistů zemřelo a dalších 27 utrpělo zranění, když ruské jednotky v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny střílely na autobusy, které vezly lidi prchající před válkou do bezpečnějších míst, informovala v pátek podle agentury AFP ukrajinská generální prokuratura.

„Dne 14. dubna ruská armáda střílela na evakuační autobusy s civilisty v obci Borova. Podle prvních informací bylo sedm lidí zabito a 27 utrpělo zranění,“ uvedla generální prokuratura. Zahájila vyšetřování kvůli porušení pravidel platných ve válce a úkladné vraždě.

23:00
29. 2. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se s Vámi loučíme. V našem online přenosu budeme pokračovat zase zítra v brzkých ranních hodinách. 

22:19
29. 2. 2024

Obrazem: Vojáci ukrajinské 17. tankové brigády odpočívají v krytu v Časov Jaru v Doněcké oblasti.

21:55
29. 2. 2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyměnil velitele logistiky ukrajinských ozbrojených sil. Do funkce jmenoval Volodymyra Karpenka, který nahradil Oleha Huljaka. S odvoláním na web ukrajinského prezidenta o tom informovala agentura Unian.

Důvod této výměny Zelenskyj ve zveřejněné informaci na svém webu nepřiblížil. Karpenko dříve zastával funkci šéfa logistiky ukrajinských pozemních vojsk.

Výměně šéfa logistiky předcházelo začátkem února odvolání hlavního velitele ukrajinských sil Valerije Zalužného. Na jeho místo Zelenskyj jmenoval dosavadního velitele pozemních vojsk Oleksandra Syrského.

Zobrazit celý online

Před týdnem zahynulo pět desítek lidí při ruském raketovém útoku na nádraží v Karamatorsku. Také oni se snažili odjet do bezpečí.

Moskva opakovaně tvrdí, že její vojenské aktivity na Ukrajině nemají za cíl civilisty. Ruská armáda, která na rozkaz prezidenta Vladimira Putina zahájila invazi do sousední země 24. února, se na začátku dubna stáhla od Kyjeva a z většiny oblastí na severu Ukrajiny. V poslední době se Rusové soustřeďují zejména na východ a jihovýchod Ukrajiny, kde zřejmě chystají novou ofenzivu.

Video  Spolek Vlčí máky poslal na Ukrajinu humanitární pomoc, do České republiky převezli uprchlíky  - Spolek Vlčí Máky
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa