Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Ukrajinec Michail učí ze sklepa a hrozí, že se na něj zřítí strop! Řada učitelů se ukrývá v metru

Autor: amb - 
16. dubna 2022
05:00

Ukrajinští učitelé hledají nové formy výuky, která v mnoha městech probíhá dálkově. Michail Sporadec přednáší svým studentům ze sklepa, u kterého je ale možné, že se zřítí. Další učitelé bydlí v metru. Jak taková výuka probíhá?

Ukrajinská Národní Karazinská univerzita v Charkově minulý týden obnovila vyučování, studenti se zúčastňují lekcí dálkově. Mezitím ale Rusové město nadále ostřelují. Učitel Michail Spodarec tak přednáší ze sklepa, kde si sám zařídil provizorní online posluchárnu.

Sklep je bezpečnější

Kromě toho, že se tam cítí bezpečněji, jeho lekce neruší sirény. Ty by jinak jemu i studentům odváděly pozornost od probírané látky. Poblíž Michailova domova se nacházely cíle, na které Rusové utočili, například továrna na výrobu přístrojů Tarase Ševčenka nebo další bombardovaná místa.

„Když kolem letělo letadlo a ani třeba nebyl vyhlášen letecký poplach, ale slyšel jsem letadlo, okamžitě jsem sem skočil (do sklepa). Uvědomil jsem si, že je to bezpečnější," vzpomíná Spodarec, jak ho napadlo zřídit učebnu pod zemí.

Ve sklepě má učitel všechno, co potřebuje, například vodu, teplé oblečení a deku. Kromě toho však také zvedák, protože hrozí, že se sklep zřítí. Betonovou desku ve sklepě vylil spolu se sousedem, dali tam také železné trámy.

„Hledáme nové formy práce. Někteří z učitelů, kteří žijí v Alexejevce, ve skutečnosti bydlí v metru. Žijí na různých místech. Tady mám spoustu příležitostí, klidně jdu přednášet," řekl Spodarec.

Samozřejmě se kvůli tomu musel vzdát obleku a kravaty, kterou by jinak na přednášky nosil. „Učím postmoderní literaturu, a tak jsem si řekl, že když je to postmoderní literatura, měl by postmoderně vypadat i učitel," okomentoval to.

Charkovské univerzity dál učí

Od začátku války ruská armáda v Charkově zničila 1716 obytných budov. Začátkem března poškodil výbuch a následující silná tlaková vlna dvě budovy jedné z nejstarších univerzit ve východní Evropě, Charkovské národní univerzitě. Ta 28. března také obnovila činnost a nyní učí distančně.  

Karazinská univerzita zůstala stát, roztříštila se jen okna. Nezemřeli tam ani žádní lidé, ani nedošlo k zraněním. Kdyby se situace zhoršila, ukrajinské ministerstvo školství je připraveno na alternativní řešení, například univerzitu přemístit.

To se stalo například v Poltavě, kde byla univerzita přemístěna včetně její kritické infrastruktury, záložní servery zajistily elektronický tok dokumentů či výukových materiálů.

Kromě učitelů jsou i další charkovští pracovníci zodpovědní, v účetních, administrativních i ekonomických službách. Prý tam ale dochází ke stejným zvěrstvům jako v Buči. Například se stalo, že auto, ve kterém jela rodina, Rusové ostřelovali přímo ze silnice.

4. dubna ukrajinské ministerstvo obrany varovalo, že okupanti se chystají Charkov obklíčit a zmocnit se ho. Charkovský starosta Ihor Těrechov vyzval obyvatele, aby nepanikařili. Ujistil je, že město je dobře vyzbrojeno a připraveno na obranu.

22:00
Dnes

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské argese na Ukrajině, budeme sledovat zase od nedělního rána.

21:52
Dnes

Od začátku ruské invaze poslali lidé, firmy a další instituce na pomoc obětem války na Ukrajině a uprchlíkům ve sbírce SOS Ukrajina Člověku v tísni zhruba 2,4 miliardy korun. Ředitel organizace Šimon Pánek to dnes večer řekl na benefičním koncertě ve Fóru Karlín, který je součástí programu Dne za Ukrajinu. Organizace podle něj od začátku války před dvěma lety z různých prostředků pomohla 1,78 milionu lidí na Ukrajině a dalším 200 000 běženců v Česku.

„Zatímco většina organizací je jenom na východě, protože tam chtějí pracovat ty vlády a mezinárodní organizace, my si držíme trochu odstup. Zůstali jsme hodně pracovat na západní Ukrajině, kde je 1,5 milionu vnitřně vysídlených uprchlíků. Pomáháme lidem se usadit, otevřít živnosti, normálně žít," řekl Pánek. Na východě podle něj organizace poskytuje humanitární pomoc.

21:23
Dnes

Část ukrajinských vojáků se v rámci rotace vrátila dnes alespoň na nějaký čas domů. Tohle jsou snímky z nádraží v Kramatorsku v Doněcké oblasti.

Zobrazit celý online

Video  Na nálet se nepřipravíte. Je to nepředstavitelné, říká chirurg Šebek z Lékařů bez hranic  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa