Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

Nejbohatší Ukrajinec Achmetov přišel o miliardy: Zkáza Mariupolu je globální tragédie! Ale obnovíme ho

Autor: ČTK - 
16. dubna 2022
15:01

Nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov vyjádřil přesvědčení, že Ukrajina ve válce s Ruskem zvítězí. Slíbil, že pomůže obnovit město Mariupol, které nyní obléhá a ničí ruská armáda a ve kterém má rozsáhlé podnikatelské aktivity. Upozornil rovněž, že Ukrajina bude potřebovat obdobu amerického Marshallova plánu, který pomohl obnovit západní Evropu po druhé světové válce.

„Rozhodně budeme potřebovat mezinárodní program obnovy, Marshallův plán pro Ukrajinu,“ uvedl Achmetov v písemných odpovědích na otázky agentury Reuters. „Věříme, že po našem vítězství v této válce obnovíme svobodnou, evropskou, demokratickou a úspěšnou Ukrajinu,“ dodal.

Achmetov vlastní v obléhaném Mariupolu dvě velké ocelárny. „Mariupol je globální tragédie a globální ukázka hrdinství. Pro mne Mariupol byl a vždy bude ukrajinské město,“ uvedl. „Věřím, že naši stateční vojáci toto město ubrání, ačkoli chápu, jak je to pro ně těžké,“ dodal. Upozornil, že je v každodenním kontaktu s manažery své společnosti Metinvest, kteří ocelárny v Mariupolu řídí.

Metinvest je největším producentem oceli na Ukrajině. Firma tento týden uvedla, že nebude za žádných okolností pracovat pod ruskou okupací a že obléhání Mariupolu vyřadilo z provozu více než třetinu výrobních kapacit ukrajinského metalurgického průmyslu.

Ocenil Zelenského, s nímž měl spor

Achmetov ocenil „zanícení a profesionalitu“ ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského během války, což signalizovalo snahu o zlepšení jejich vzájemných vztahů.

Zelenskyj loni informoval o snahách zapojit Achmetova do pokusu o státní převrat na Ukrajině, Achmetov to však okamžitě popřel.

„Jsem pobouřen šířením této lži, ať už jsou pohnutky prezidenta jakékoli. Moje pozice byla a bude jasná a definitivní: nezávislá, demokratická a sjednocená Ukrajina s Krymem a mým domovským regionem, Donbasem. Mé činy odpovídají mým slovům,“ prohlásil tehdy.

Nyní uvedl, že válka není vhodnou dobou pro vzájemné rozepře. „Obnovíme celou Ukrajinu,“ prohlásil také. Upozornil, že se 23. února vrátil na Ukrajinu a od té doby zůstává v zemi. Rusko zahájilo útok na Ukrajinu 24. února.

Chce se vrátit do Mariupolu

Achmetov neupřesnil, kde se nyní na Ukrajině zdržuje. „Mým cílem je vrátit se do ukrajinského Mariupolu a zrealizovat naše nové výrobní plány, aby mohla mariupolská ocel opět konkurovat na globálních trzích,“ uvedl.

9:46
Dnes

Ukrajinští vojáci se připravují na další útok.

9:21
Dnes

Rusko „selhalo“ strategicky, operačně a „nyní selhává i takticky“, uvedl šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley. Ruské síly podle něj „dostávají na frak“ od ukrajinských jednotek, což je částečně způsobeno špatným výcvikem a taktikou lidských vln.

Podle Milleyho zatím není politická vůle, aby Spojené státy Ukrajině dodaly balistické střely ATACMS. USA jich mají „relativně málo“ a také se trochu přeceňuje, co dovedou, řekl Milley, podle kterého existují lepší systémy pro Ukrajinu a Spojené státy momentálně zkoumají tyto možnosti.

8:45
Dnes

Je nepravděpodobné, že by Ukrajina letos vyhnala všechny ruské síly ze svého území. Řekl to šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley serveru Defense One, podle kterého tak chmurně okomentoval cíle a ambice politiků, diplomatů a vedoucích představitelů obrany od Washingtonu po Kyjev.

„(Ukrajinský prezident Volodymyr) Zelenskyj mnohokrát veřejně prohlásil, že ukrajinským cílem je vykopnout každého Rusa z Ruskem okupované Ukrajiny. A to je významný vojenský úkol. Velmi, velmi obtížný vojenský úkol,“ řekl nejvýše postavený americký generál. „Neříkám, že to nejde. Jen říkám, že je to velmi obtížný úkol. Ale je to jejich cíl. Určitě na to mají právo, je to jejich země. A oni zde mají morální převahu,“ dodal.

Zobrazit celý online

Achmetovo podnikatelské impérium čelí problémům již od ruské anexe Krymu v roce 2014. V roce 2013 podle časopisu Forbes dosahovala hodnota Achmetova majetku 15,4 miliardy dolarů (téměř 350 miliard Kč), zatímco v současnosti činí pouze 3,9 miliardy dolarů (necelých 90 miliard Kč), upozornila agentura Reuters.

„Pro nás začala válka v roce 2014. Přišli jsme o majetek na Krymu i na dočasně okupovaném území Donbasu. Přišli jsme o podnikatelské aktivity, ale stali jsme se tvrdšími a silnějšími,“ uvedl Achmetov.

Video  Zdevastovaný Mariupol.  - Twitter Verkhovna Rada of Ukraine - Ukrainian Parliament
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa