Pondělí 16. září 2024
Svátek slaví Ludmila, zítra Naděžda
Zataženo, déšť 12°C

Rusové zajali na Ukrajině dva britské dobrovolníky. Hrozí jim trest smrti, Londýn zuří

Autor: ČTK - 
2. července 2022
14:43

Proruští separatisté z východní Ukrajiny obvinili další dva zajaté Brity z toho, že bojovali na Ukrajině jako žoldnéři. Patrně jim proto může hrozit trest smrti. S odvoláním na ruská státní média to dnes uvedl server BBC News. Soud v samozvané Doněcké lidové republice (DNR) v červnu nepravomocně odsoudil k trestu smrti dvojici Britů a Maročana, kteří podle něj bojovali na Ukrajině jako žoldnéři.

Dylan Healy, který na Ukrajině pomáhal jako dobrovolník, a Andrew Hill padli před časem do zajetí proruských sil. Healyho zajali v dubnu na kontrolním stanovišti. Ve stejný den zveřejnily proruské jednotky video s Hillem ve vojenské uniformě. Ve videu uvádějí, že se sám vzdal.

Podle agentury TASS uvedl anonymní představitel DNR, že oba muži budou souzeni za „žoldnéřskou činnost“. Podle téhož zdroje oba odmítají spolupracovat s vyšetřovateli. Ruské úřady zatím obvinění oficiálně nepotvrdily.

Britské ministerstvo zahraničí zprávy o obvinění obou mužů ze žoldnéřství odsoudilo. „Odsuzujeme zneužívání válečných zajatců a civilistů k politickým účelům a upozornili jsme na to Rusko,“ uvedl mluvčí úřadu. „Jsme v neustálém kontaktu s ukrajinskou vládou ohledně jejich případů a plně podporujeme Ukrajinu v jejím úsilí o jejich propuštění,“ dodal.

Britská nevládní organizace Presidium Network informovala o Healyho zadržení na konci dubna. Zástupci organizace uvedli, že Rusové zadrželi Healyho a dalšího britského dobrovolníka na kontrolním stanovišti jižně od Záporoží. Na Ukrajině se podle nich Briti podíleli na distribuci jídla, zdravotnických potřeb a pomoci při evakuaci civilistů.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Hill byl zajat v Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny. Na zveřejněném videu má na sobě maskáče a ruku v ortéze. Říká v něm, že pochází z Plymouthu, se svou partnerkou má čtyři děti a na Ukrajinu odcestoval dobrovolně, aby zemi pomohl.

22:40
15. 9. 2024

Z trosek po útoku Rusů v Charkově záchranáři vyprostili tělo zabité ženy, dalších 42 lidí utrpělo zranění, oznámil večer starosta Ihor Terechov.

Tělo ženy záchranáři vyprostili v devátém podlaží, úřední identifikace je ale v současnosti nemožná, protože tělo je téměř spálené, uvedla prokuratura, která počítá s testem DNA. Předpokládá, že jde o ženu ve věku 94 let, která byla po výbuchu bomby hlášena jako nezvěstná.

21:47
15. 9. 2024

Zelenskyj si dnes večer také postěžoval, že ukrajinské jednotky mají vysoké ztráty a Rusko dosahuje územních zisků na východě Ukrajiny, protože západní zbraně přicházejí příliš pomalu. Situace na východě je „velmi těžká“, uvedl a dodal, že polovina ukrajinských brigád tam nebyla dostatečně vybavena, a to vedlo k vysokým ztrátám.

„Ztratíte lidi, protože nejsou v obrněných vozidlech, protože nemají děla a nemají náboje do děl,“ řekl podle agentury Reuters. „Potřebujeme 14 brigád, abychom byli připraveni. Ale až dosud jsme z těchto balíčků (západní pomoci) nevybavili ani čtyři,“ řekl.

21:46
15. 9. 2024

Ukrajina stále čeká na souhlas Spojených států s údery dalekonosnými zbraněmi na cíle v hloubi Ruska. Potřebná povolení Kyjev zatím nedostal, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s moderátorem americké televize CNN Fareedem Zakariou.

Ukrajina potřebuje dalekonosné zbraně, aby mohla napadnout ruské základny a vojenská letiště. Při čekání na souhlas spojenců ale Rusko podle Zelenského stáhlo své letouny na vzdálenější letiště.

„Teď Rusko začalo stahovat své letouny ze 100, 150, 300 kilometrů na 500 (kilometrů). A tak potřebujeme další povolení,“ řekl ukrajinský prezident v rozhovoru, z něhož cituje server stanice BBC. „Ne, dosud nikoliv,“ odpověděl na otázku, zda Ukrajina dostala souhlas k útokům dalekonosnými zbraněmi na cíle v Rusku. Sami Ukrajinci by podle Zelenského měli „svobodně rozhodovat, jak použijí tu či jinou věc“.

Zobrazit celý online

Další dva Brity, Shauna Pinnera a Aidena Aslina, odsoudil spolu s Maročanem Ibráhímem Sádúnem k trestu smrti soud proruských separatistů na počátku června. Čelili přitom stejným obviněním jako Healy a Hill. Podle britských úřadů působili tito muži na Ukrajině jako příslušníci ukrajinské armády, a proto se na ně vztahují ženevské úmluvy. Ty mimo jiné zakazují, aby byli zajatí vojáci souzeni za obvyklé vojenské činy. Proruští separatisté tvrdí, že Britové bojovali na Ukrajině jako žoldnéři a úmluvy se na ně nevztahují.

Evropský soud pro lidská práva (ECHR) požaduje, aby Rusko popravě dvou Britů zabránilo. Ruský prezident Vladimir Putin ale v červnu podepsal zákon, podle něhož Rusko nebude v souvislosti s vyloučením z Rady Evropy plnit rozhodnutí ECHR přijatá po 15. březnu letošního roku.

Video  Útok na obchoďák v Kremenčuku: Video z bezpečnostní kamery ukázalo dopad střely  - reprofoto Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa