Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 18°C

Rusové zajali na Ukrajině dva britské dobrovolníky. Hrozí jim trest smrti, Londýn zuří

Autor: ČTK - 
2. července 2022
14:43

Proruští separatisté z východní Ukrajiny obvinili další dva zajaté Brity z toho, že bojovali na Ukrajině jako žoldnéři. Patrně jim proto může hrozit trest smrti. S odvoláním na ruská státní média to dnes uvedl server BBC News. Soud v samozvané Doněcké lidové republice (DNR) v červnu nepravomocně odsoudil k trestu smrti dvojici Britů a Maročana, kteří podle něj bojovali na Ukrajině jako žoldnéři.

Dylan Healy, který na Ukrajině pomáhal jako dobrovolník, a Andrew Hill padli před časem do zajetí proruských sil. Healyho zajali v dubnu na kontrolním stanovišti. Ve stejný den zveřejnily proruské jednotky video s Hillem ve vojenské uniformě. Ve videu uvádějí, že se sám vzdal.

Podle agentury TASS uvedl anonymní představitel DNR, že oba muži budou souzeni za „žoldnéřskou činnost“. Podle téhož zdroje oba odmítají spolupracovat s vyšetřovateli. Ruské úřady zatím obvinění oficiálně nepotvrdily.

Britské ministerstvo zahraničí zprávy o obvinění obou mužů ze žoldnéřství odsoudilo. „Odsuzujeme zneužívání válečných zajatců a civilistů k politickým účelům a upozornili jsme na to Rusko,“ uvedl mluvčí úřadu. „Jsme v neustálém kontaktu s ukrajinskou vládou ohledně jejich případů a plně podporujeme Ukrajinu v jejím úsilí o jejich propuštění,“ dodal.

Britská nevládní organizace Presidium Network informovala o Healyho zadržení na konci dubna. Zástupci organizace uvedli, že Rusové zadrželi Healyho a dalšího britského dobrovolníka na kontrolním stanovišti jižně od Záporoží. Na Ukrajině se podle nich Briti podíleli na distribuci jídla, zdravotnických potřeb a pomoci při evakuaci civilistů.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Hill byl zajat v Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny. Na zveřejněném videu má na sobě maskáče a ruku v ortéze. Říká v něm, že pochází z Plymouthu, se svou partnerkou má čtyři děti a na Ukrajinu odcestoval dobrovolně, aby zemi pomohl.

7:18
Dnes

Na Twitteru se šíří informace, že Rusko zasáhlo hotel Kempinski v Oděse. 

6:26
Dnes

Rusko v noci na dnešek zaútočilo pomocí dronů a řízených střel na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, uvedla agentura Unian. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila všechny drony a většinu střel, škody ale i tak utrpěla přístavní infrastruktura. V Oděse byla kromě toho zraněna jedna žena, sdělil šéf oblastní správy Oleh Kiper.

Ukrajinská protivzdušná obrana dokázala zneškodnit všech 19 dronů íránské výroby, kterými Rusko v noci na Ukrajinu zaútočilo, a 11 z 12 řízených střel Kalibr, uvedlo jižní velitelství ukrajinských sil. Ruské síly kromě toho na Ukrajinu podle jižního velitelství vypálily dvě nadzvukové rakety Oniks, které zničily sila na obilí.

21:00
24. 9. 2023

Ruská okupační správa ukrajinské Doněcké oblasti zavádí zákaz vycházení či vojenskou cenzuru soukromé komunikace po internetu či telefonu. Informují o tom dnes ukrajinská média s odkazem na výnos šéfa samozvané Doněcké lidové republiky (DNR) Denise Pušilina. Cílem je podle výnosu zamezit sabotážím a špionáži.

Výnos zavádí pro civilní obyvatelstvo zákaz vycházení v pracovní dny od 23:00 do 4:00. Výjimku mají ze zákazu jen zaměstnanci ve službách, které musí fungovat nepřetržitě, aby nevznikly škody obyvatelstvu, plus vojáci a příslušníci bezpečnostních služeb.

Okupační orgány na území ukrajinské Doněcké oblasti také zakázaly konání shromáždění, protestů a mítinků, pokud nedostanou povolení od vojenských úřadů. Dekret zřizuje kontrolní stanoviště na hranicích se dvěma sousedními oblastmi, které jsou také pod kontrolou Moskvy - Luhanskou a Záporožskou.

Zobrazit celý online

Další dva Brity, Shauna Pinnera a Aidena Aslina, odsoudil spolu s Maročanem Ibráhímem Sádúnem k trestu smrti soud proruských separatistů na počátku června. Čelili přitom stejným obviněním jako Healy a Hill. Podle britských úřadů působili tito muži na Ukrajině jako příslušníci ukrajinské armády, a proto se na ně vztahují ženevské úmluvy. Ty mimo jiné zakazují, aby byli zajatí vojáci souzeni za obvyklé vojenské činy. Proruští separatisté tvrdí, že Britové bojovali na Ukrajině jako žoldnéři a úmluvy se na ně nevztahují.

Evropský soud pro lidská práva (ECHR) požaduje, aby Rusko popravě dvou Britů zabránilo. Ruský prezident Vladimir Putin ale v červnu podepsal zákon, podle něhož Rusko nebude v souvislosti s vyloučením z Rady Evropy plnit rozhodnutí ECHR přijatá po 15. březnu letošního roku.

Video  Útok na obchoďák v Kremenčuku: Video z bezpečnostní kamery ukázalo dopad střely  - reprofoto Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud