Pondělí 20. března 2023
Svátek slaví Světlana, zítra Radek
Oblačno, déšť 14°C

Stížnost Michalákové neuspěla: Lednové rozhodnutí ze Štrasburku v případu odebrání dětí platí

10. května 2022
12:14

Velký senát Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) se nebude zabývat případem odebrání synů Češky Evy Michalákové. Soud v pondělí zamítl ženinu stížnost proti lednovému rozhodnutí, podle kterého Norsko neporušilo právo matky a dětí na respektování rodinného života. Verdikt tak nabyl právní moci, sdělil ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Norská sociální služba Barnevernet před více než deseti lety odebrala Michalákové syny Denise a Davida a umístila je do pěstounské péče. Měla podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. Později norské úřady zbavily ženu rodičovských práv k oběma synům, otci práva ponechaly.

„Jak vyplývá i z rozsudku štrasburského soudu, paní EM má možnost se znovu obrátit na norské soudy se žádostí o vrácení dětí do péče, respektive o stanovení styku,“ uvedla v tiskové zprávě Kancelář vládního zmocněnce.

V lednovém verdiktu ESLP uvedl, že norské instituce neporušily právo Michalákové na respektování rodinného života a svá rozhodnutí přesvědčivě odůvodnily. Zbavení rodičovské odpovědnosti bylo podle soudu nezbytné, aby se zamezilo dalšímu mediálnímu šíření citlivých informací o dětech ze strany matky. Právníci Michalákové následně uvedli, že rozhodnutí považují za formalistické. Soud podle nich převzal tvrzení Norska a vyjádření žaloby ignoroval.

Týrání a zneužívání synů Michalákové se nepotvrdilo. Norský soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Hoši vyrůstají odděleně ve dvou rodinách. Matka s následnými odvoláními neuspěla, a obrátila se proto se stížností na soud ve Štrasburku. Ani u ESLP ale úspěšná nebyla.

Někteří rodiče, experti a politici norskou sociální službu Barnevernet dlouhodobě kritizují. Podle nich odebírá děti bez dostatečného odůvodnění. ESLP dostal stížností víc.

st.rec ( 11. května 2022 15:20 )

Je docela zvláštní že Noři kradou hlavně děti Slovanů kteří v Norsku déle nebo trvale žijí.Důvody jsou spíše neznámé,ale experiment povede k dalšímu utrpení.Jistá Slovenka údajně přišla o první dítě už v porodnici,byla totiž také odebrána rodičům.Rád bych třeba během předsednictví v EU slyšel že žádáme zakázat účast Norů na sportovních akcích mimo Norsko a klidně bych jejich sportovce vzal za rukojmí.Ty děti mají zničený život a to nikdo ničím nezaplatí.Pokud si pamatiju,matka měla ošetřovat mazáním mastičkou cosi na genitálu dětí.To je ten zločin který měla udat učitelka ze školky.

kralovna-vsech-mori ( 10. května 2022 13:27 )

Ti kluci jsou už pomalu dospělí, ne?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa