Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Pobyt ve vězení se Navalnému zřejmě prodlouží. Ruskému opozičníkovi hrozí dalších 10 let

Autor: ČTK - 
8. února 2022
14:48

Ruský opoziční představitel Alexej Navalnyj stane 15. února opět před soudem kvůli novým obviněním. Obžaloba ho viní ze zpronevěry a pohrdání soudem. Podle jeho advokátky Olgy Michajlovové hrozí nejvýraznější postavě ruské opozice až desetiletý trest, uvedl zpravodajský web Meduza.

Navalnyj byl v minulém roce poslán na zhruba 2,5 let do vězení kvůli údajné zpronevěře v kosmetické firmě Yves Rocher. Pětačtyřicetiletý opoziční předák označil své věznění za politicky motivované. Za nespravedlivý považuje jeho proces i Evropský soud pro lidská práva.

Nově čelí Navalnyj obvinění, že použil k osobním účelům asi 100 milionů korun, které byly převedeny do různých fondů, včetně jeho bývalé organizace Fond boje s korupcí. V souvislosti s prošetřováním dřívějšího obvinění z pomluvy válečného veterána také úřady proti Navalnému zahájily stíhání kvůli údajnému pohrdání soudem. Opozičníkova advokátka nevyloučila, že se proti jejímu klientovi objeví další obvinění.

Znevýhodněná obhajoba

Zasedání soudu bude výjezdní a bude probíhat ve vězeňském zařízení v Pokrovu, kde je opoziční předák vězněn, oznámil podle agentury Interfax soud. Advokátka upozornila, že takovýto formát bude mít negativní dopad na Navalného právo na obhajobu.

„Vězeňská kolonie je zabezpečený objekt. Na její území je kategoricky zakázáno přinášet telefony, počítače a další techniku,“ sdělila Michajlovová. „Když vezmu tohle v potaz, neumím si představit, jak tam budou probíhat naše schůzky a jak se tam budeme se svědky dostávat,“ podtrhla advokátka.

Otrava novičokem

Navalnyj v srpnu 2020 zkolaboval v letadle. Následně ho přijala s příznaky otravy nemocnice v Omsku, odkud byl na nátlak svých blízkých v bezvědomí dopraven na léčení do Berlína. Podle německé armádní laboratoře byl otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok.

Otravu touto látkou potvrdila také mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Útok na svou osobu Navalnyj připisuje Putinovi a ruské tajné službě FSB, Kreml ale všechna obvinění odmítá. Bezprostředně po svém návratu z Německa byl Navalnyj zatčen. Soud mu poté změnil dřívější podmíněný trest na nepodmíněný a poslal ho do vězení, kde je opozičník dosud.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi