Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Summit NATO: Fiala si s lídry užíval u krále. Turecko podpoří členství Švédska a Finska

 • Autor: ČTK,Mii,jt - 
  Aktualizováno -
  28. 6. 2022
  22:38
  28. 6. 2022
  09:54

  Nová strategie NATO ve světě změněném válkou Ruska proti Ukrajině je na pořadu třídenního summitu NATO, který dnes začal v Madridu. Českou delegaci povede premiér Petr Fiala, doprovázený ministryní obrany Janou Černochovou a ministrem zahraničí Janem Lipavským. Už nyní jednání ve Španělsku přinesla průlom - finský prezident Sauli Niinistö podle agentury Reuters řekl, že Turecko souhlasilo podpořit členství Finska a Švédska. Účastníky summitu čekala i slavnostní večeře pořádaná španělským králem Felipem VI.

 • 1.Galavečer u španělského krále

  První den summitu NATO byl zakončem skutečně slavnostně - účastníky summitu, mezi kterými nechybí za Česko Fiala, čekala večeře pořádaná španělským králem Felipem VI. Fotografie ukazují uvolněnou společenskou atmosféru, rozesmál se i Fiala, který na společném snímku pózoval nedaleko slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

  „Rozhodnutí Turecka nebránit vstupu Finska a Švédska do NATO je velmi dobrou zprávou. Padla poslední velká překážka a nic nebrání tomu, aby se naši severští přátelé stali brzy právoplatnými členy NATO. Velké posily pro celou alianci,“ komentoval premiér rozhodnutí Turecka povolit rozšíření aliance.

  Už dříve se objevily informace, že během večera vystoupí kyjevský symfonický orchestr. 

  Španělský král Felipe VI., královna Letizia a premiér Petr Fiala (ODS) na galavečeru summitu NATO (28.6.2022) Španělský král Felipe VI., královna Letizia a premiér Petr Fiala (ODS) na galavečeru summitu NATO (28.6.2022) | Úřad vlády ČR

 • 2.Pomoc Ukrajině a vystoupení Zelenského

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před summitem uvedl, že Severoatlantická aliance zvýší počet vojáků schopných rychlého nasazení z dosavadních asi 40 000 na více než 300 000.

  NATO chce tímto způsobem zejména dlouhodobě posílit ochranu svého východního křídla, kde po ruské invazi na Ukrajinu vzrostly obavy z možné další agrese Moskvy.

  Prezidenti a premiéři by na summitu měli podpořit vytvoření těchto jednotek, jejich konkrétní podobu budou jednotlivé země dolaďovat později. K naplnění těchto plánů bude ovšem zapotřebí vyšších výdajů na obranu. Alianční lídři se podle Stoltenberga na summitu shodnou také na balíku dlouhodobé pomoci Kyjevu.

  Během summitu se očekává rovněž vystoupení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

  15:02
  Dnes

  Německé ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance kvůli případu zatčení dvou Rusů podezřelých ze špionáže a přípravy sabotáže na území spolkové republiky.

  „Víme, že ruský mocenský aparát se zaměřuje i na naši zemi,“ poznamenal německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann, podle něhož musí Berlín na tuto hrozbu reagovat rázně.

  Ruské velvyslanectví v Německu uvedlo, že zatím nebylo o zatčení svých občanů podezřelých ze špionáže informováno.

  14:22
  Dnes

  Evropská unie zřizuje dočasnou pracovní skupinu pro boj proti zahraničnímu vměšování do unijních voleb. Plán na summitu v Bruselu v noci na dnešek představil premiér předsednické Belgie Alexander De Croo. Krátce před summitem český premiér Petr Fiala a De Croo informovali lídry členských zemí i unijních institucí o závěrech vyšetřování ruských pokusů vměšovat se do chodu Evropského parlamentu a do voleb.

  „Chceme velmi často vyhodnocovat zaznamenané dezinformační kampaně, sdílet tyto informace se členskými státy a spolupracovat s národními justičními orgány na přijetí opatření,“ uvedl De Croo citovaný agenturou Reuters. Slíbil také, že spolupráci bude koordinovat Belgie jako předsednická země a začne fungovat okamžitě, aby byla efektivní v době červnových voleb do Evropského parlamentu.

  13:54
  Dnes

  Za necelé dva dny od spuštění veřejné sbírky na podporu české iniciativy nákupu munice pro Ukrajinu vybrali její organizátoři na Slovensku více než milion eur (25,2 milionu korun), což byl původní cíl kampaně. Oznámila to slovenská občanská iniciativa Mír pro Ukrajinu, která se na organizaci sbírky podílí.

  Sbírka, kterou podpořily též různé osobnosti, pokračuje dál. Ke druhé hodiny přes 21.000 dárců věnovalo dohromady 1,39 milionu eur (přes 35 milionů Kč).

  Akci pod názvem „Když ne vláda, posíláme my“ její organizátoři zahájili v úterý. Zdůvodnili tím, že kabinet slovenského premiéra Roberta Fica se do českého programu zapojit nehodlá.

  Zobrazit celý online

 • 3.Otázka Švédska a Finska

  Summit v Madridu bude transformačním pro budoucnost NATO, míní  Stoltenberg. NATO by mělo by pokročit v rokování o nových členech.

  Španělský premiér Pedro Sánchez zdůraznil přístupová jednání. Švédsko a Finsko se dříve nebo později nakonec stanou součástí NATO, prohlásil Sánchez o dvou skandináváských zemích, které o vstup do aliance požádaly pod dojmem ruské invaze na Ukrajinu.

  Summit NATO v Madridu: Jens Stoltenberg a španělský premiér Pedro Sánchez Summit NATO v Madridu: Jens Stoltenberg a španělský premiér Pedro Sánchez | Reuters

 • 4.Biden s Erdoganem

  Po jednání vysokých představitelů NATO, Turecka, Švédska a Finska o rozšíření Severoatlantické aliance účastníci schůze dohodu neoznámili.Finský prezident Sauli Niinistö však podle agentury Reuters uvedl, že Turecko souhlasilo podpořit členství Finska a Švédska v Severoatlantické alianci.

  Turecko dříve nesouhlasilo s rozšířením vojenské aliance, protože tvrdí, že obě skandinávské země podporují terorismus.

  Rozhovory vedli generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, švédská premiérka Magdalena Anderssonová a finský prezident Saul Niinistö. Podle tureckého tisku rozhovory trvaly zhruba dvě hodiny.

  O vstup do NATO požádaly Švédsko a Finsko v květnu v reakci na zhoršení bezpečnostní situace v Evropě po ruskou invazi na Ukrajinu. Podle agentur bude otázka jejich vstupu patřit k hlavním bodům jednání na madridském summitu.

  Švédská premiérka Anderssonová před cestou do Madridu uvedla, že doufá, že se podaří turecké námitky překonat. Poukázala na to, že její vláda chystá zpřísnění protiteroristické legislativy. Turecký prezident Erdogan dnes před odletem do Španělska řekl, že jeho země chce vidět činy.

  Turecký prezident Erdogan Turecký prezident Erdogan | Reuters

 • 5.V Madridu i Fiala

  Premiér Fiala se podle úřadu vlády zúčastní tří aliančních jednání, která se budou mimo jiné dotýkat podpory Ukrajiny v boji proti ruské agresi, obrany východního křídla NATO, ochrany mezinárodního řádu postaveného na pravidlech i boje proti terorismu. Premiér se také na okraj summitu sejde s korejským prezidentem Jun Sok-jolem.

  Video  České předsednictví v Radě EU: Jaký je program a hlavní témata?  - Videohub
  Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa