Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Osočení Čecha obviněného z rabování na Ukrajině: Ohrozil prý svou jednotku!

Autor: VaB, ČTK - 
28. června 2022
05:00

Rabování k válce bohužel patří. Vždy se najde skupina, která konflikt využije ve svůj prospěch. Už od začátku se s takovými lidmi ale na Ukrajině nemazali. Rabující obyvatele většinou pochytali a lepenkou nebo obalovací fólií je přilepili ke sloupům. A to, i když mrzlo. Rabovat měl i jeden z Čechů – ukrajinští vojáci ho tehdy za krádež červeného baretu zbili. Jako to ale bylo s Filipem Simonem? Své spolubojovníky měl údajně ohrozit...  

Hned od začátku války Ukrajinci dávali jasně najevo, že si rabování nenechají líbit. A s oblibou zveřejňovali snímky potrestaných zlodějů. Většinou je lepící páskou nebo obalovací fólií přilepili ke sloupům a občas jim i sundali kalhoty.  

A co pak? Někteří jim dali dokonce “na holou” nějakým klackem. Tehdy policisté říkali, že podobní lupiči budou nejen zadrženi, ale také potrestání a zostuzeni.  

Za krádež ho zbili 

Server Seznam Zprávy v pondělí přinesl rozhovor s jedním z mužů, který měl na Ukrajině rabovat. Filip Simon webu řekl, že koncem března v jednom opuštěném domě ve vesnici u předměstí Kyjeva vzal mimo jiné zhruba 12 stříbrných investičních slitků. „Byly zatavené v plastu a byla k nim krabička s certifikátem ukrajinské banky. Nevím, kolik měly slitky gramů,“ uvedl bývalý dobrovolník a doplnil, že své jednání zpětně považuje za chybu. 

Sebral dokonce i červený baret. Ten je v armádě považován skoro až za posvátný. Získávají ho většinou členové speciálních jednotek nebo výsadkáři. Simon se jeden takový baret pokusil ukrást. Moc si ho neužil, vojáci, se kterými na Ukrajině slouži,” na to přišli a zbili ho za to. Předali ho i tamní policii, ta ho ale bez důkazů a obvinění propustila.  

Ohrozil jednotku?

Jeden z uživatelů sociální sítě, jehož jméno jsme se rozhodli nezveřejnit, popsal Filipovo údajné další jednání. „Ty chudáci Češi, co byli tak neprávem zbití tady (na Ukrajině pozn. red.), rabovali. Osobně jsem byl u toho, když u Filipa našli kradené zlato a stříbro,” napsal.  

A dodává: „Nejen to, Filip kvůli jeho rabovaní ohrozil spolubojovníky na životech včetně dalších Čechů tím, že jim na noční hlídce sebral noční vidění, aby mohl rabovat a kluky nechal slepé.” Jeho tvrzení však potvrdit nijak nelze.

Policie vyšetřuje dva podezřelé 

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezřívá dva české dobrovolníky z rabování ve válečné zóně v okolí Kyjeva. Byli členy praporu ukrajinské armády Karpatská Sič, který bojoval u hlavního města s ruskou armádou.  

V případě viny jim hrozí až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Oba jsou již v Česku, ukrajinská policie je propustila bez obvinění. Případem se ale dál zabývají čeští kriminalisté.

Video  Hlubuček se zbavuje majetku. Uzel posmrtně ordinuje. A plánuje Putin mobilizaci?  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters, aktu.cz
Video se připravuje ...

8:54
Dnes

Ve Stavropolském kraji na jihozápadě Ruska se zřítil ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se vracel na základnu po splnění bojového úkolu, informovalo dnes podle agentury Interfax ruské ministerstvo obrany. Ke zničení letounu se hlásí ukrajinské letectvo, akci podle svého velitele Mykoly Oleščuka podniklo ve spolupráci s vojenskou rozvědkou HUR.

„Jednotky letectva ve spolupráci s vojenskou rozvědkou poprvé zničily strategický bombardér dlouhého doletu Tu-22M3, používaný jako nosič střel Ch-22, které ruští teroristé používají k útokům na ukrajinská města,“ uvedl Oleščuk.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že piloti bombardéru se katapultovali. „Tři členy posádky evakuoval pátrací a záchranný tým. Po jednom pilotovi se pátrá,“ upřesnil resort obrany. Na palubě nadzvukového letounu podle Moskvy nebyla munice. Stroj spadl v opuštěné oblasti a na zemi nevznikly žádné škody, sdělilo ministerstvo obrany s tím, že letadlo se zřejmě zřítilo kvůli „technické závadě“.

08:04
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil fotografie následků ruského úderu a znovu apeloval na to, aby svět pomohl Ukrajině protivzdušnou obranu.

07:55
Dnes

Rusko v noci na dnešek zaútočilo raketami na Dněpropetrovskou oblast na východě Ukrajiny. Zranění utrpělo přes 20 lidí, jedno dítě v nemocnici na následky poranění zemřelo. Informoval o tom na telegramu šéf vojenské správy druhého největšího ukrajinského regionu Serhij Lysak.

V Dnipru je hlášených 15 lidí se středně těžkým zraněním, v Kryvém Rihu byli zranění tři lidé a stejný počet v Synelnykove. V tomto městě ležícím na jihovýchod od Dnipra poranění utrpěly dvě děti, jedno z nich zemřelo.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa