Čech, který měl rabovat na Ukrajině, se hájí: Byla to válečná kořist! Co přiznal, že vzal?
Jeden z českých dobrovolníků podezřelých z rabování během bojů na Ukrajině v rozhovoru pro web Seznam Zprávy přiznal, že v opuštěných domech u Kyjeva vzal například stříbrné slitky. Velící důstojník mu ale údajně řekl, že je to válečná kořist. „Já jsem se řídil tím, co mi bylo řečeno. Velící důstojník mi řekl, že válečná kořist je válečná kořist. Nedělali jsme nic, co by nedělal někdo jiný,“ obhajoval pro server své jednání na Ukrajině Filip Simon.
Server iRozhlas o víkendu uvedl, že Národní centrála proti organizovanému zločinu podezřívá z rabování ve válečné zóně v okolí Kyjeva dva české dobrovolníky. Podle policistů byli členy praporu ukrajinské armády Karpatská Sič, který bojoval u hlavního města s ruskou armádou. Minimálně jeden z Čechů je podle médií navíc podezřelý z toho, že vycestoval na Ukrajinu bez povolení, které musí zájemcům o službu v cizí armádě předem udělit prezident republiky.
Simon Seznam Zprávám řekl, že koncem března v jednom opuštěném domě ve vesnici u předměstí Kyjeva vzal mimo jiné zhruba 12 stříbrných investičních slitků. „Byly zatavené v plastu a byla k nim krabička s certifikátem ukrajinské banky. Nevím, kolik měly slitky gramů,“ uvedl bývalý dobrovolník a doplnil, že své jednání zpětně považuje za chybu.
Nejvíc však lituje ukradeného červeného baretu ukrajinské armády. „Červené barety odjakživa patří výsadkářům a speciálním jednotkám. Ten si musíte zasloužit,“ uvedl Simon a doplnil, že za krádež baretu jej vojáci zbili.
Dobrovolníci z Karpatské Siče předali Simona kyjevské policii, která jej ale neobvinila. „Kdybychom našli nějaké důkazy, domů by neodjel,“ sdělil Seznam Zprávám pracovník kyjevské kriminální policie Dima Plat, který byl přítomen jeho tehdejšímu výslechu. Mluvčí praporu Zakarpatská Sič pro server pak odmítla, že by rabování v opuštěných domech někdo z jednotky povolil.
CNN Prima News nedávno upozornila, že přímo ve válečné zóně se krádeže nebo rabování trestají rovnou. Válečné trestné činy se navíc nepromlčují a potrestání může přijít i po letech.