Středa 6. července 2022
Oblačno, déšť 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Voják v Azovstalu zpíval hit z Eurovize: Uprostřed ruského bombardování!

Autor: pma - 
17. května 2022
11:08

Vítězem letošní Eurovision Song Contest 2022 v italském Turíně se stala ukrajinská skupina Kalush Orchestra se skladbou Stefania. Píseň byla napsána jako pocta matce frontmana Oleha Psiuka, ale od počátku ruské invaze se proměnila ve válečnou hymnu. Zpívají si ji i obránci z oceláren v Azovstalu, zatímco je bombardují Rusové.

Sociální sítě v posledních hodinách obletělo video, na kterém zpívá mladý ukrajinský voják píseň Stefania. S tou v sobotu večer ukrajinská kapela Kalush Orchestra bodovala v Eurovision Song Contest 2022, když celou soutěž vyhrála. Skladba vyjadřuje aktuální válečnou situaci v zemi, kterou koncem února násilně napadlo Rusko, a není se čemu divit, že je velmi blízká i vojákům bojujícím za svou rodnou zemi.

Píseň mezi výbuchy bomb

Na krátkém záznamu zpívá jeden z vojáků, který brání ocelárny v ukrajinském Azovstalu v Mariupolu, refrén písně Stefania. „Pole kvete, ale její vlasy šedivějí. Matko, zazpívej mi ukolébavku, chci slyšet tvá milá slova,“ zpívá voják, zatímco za ním se ozývá palba.

Během finále víkendové hudební soutěže byla největší pozornost zaměřena právě na ukrajinské zástupce skupiny Kalush Orchestra. Původně zemi měla reprezentovat rapperka Alina Pašovárová. Když se ale ukázalo, že navštívila okupovaný Krym, vyvolalo to vlnu pobouření. Namísto ní dostala šanci vystoupit právě folk-rapová skupina ze západu Ukrajiny Kalush Orchestra.

Pomozte Azovstalu, teď!

Skupina také během večera vyzvala společnost, aby pomohla jejich rodné zemi a vojákům z Azovstalu. „Prosím, pomozte Ukrajině, Mariupolu. Pomozte Azovstalu hned teď,“ řekl frontman skupiny během finálového večera. Politická vyjádření jsou na soutěži zakázaná, ale organizátoři vzhledem k situaci udělali letos výjimku. A označili toto a podobná vyjádření na podporu obležených vojáků za humanitární gesto.

Ačkoli více než tisíc civilistů, kteří byli uvězněni v obležené ocelárně v Azovstalu, bylo nyní evakuováno, stovky ukrajinských vojáků v objektu stále zůstávají. Šest set z nich má být zraněných. Žijí v hrozných podmínkách pod neutuchající palbou, s minimem stravy, vody a bez léků. Dál se však statečně brání ruské přesile.

22:00
5. 7. 2022

Ruská armáda ostřelovala město Sumy až 60krát denně.  V důsledku ostřelování byly poškozeny obytné budovy a podnik. Je známo, že jedna osoba byla zraněna.

 

21:56
5. 7. 2022

Další fotografie z tržiště ve městě Slovjansk, které ostřelovali Rusové.

21:28
5. 7. 2022

Zelenskyj požaduje od generálního štábu vysvětlení ohledně omezení cestování branců. „Žádám generální štáb, aby v budoucnu nedělal podobná rozhodnutí beze mne,“ řekl prezident Volodymyr Zelenskyj.

 

Zobrazit celý online

Video  Kalush Orchestra: Favorit Eurovize z Ukrajiny a jejich semifinálové vystoupení  - Youtube / Eurovision Song Contest
Video se připravuje ...

 

 

 

 

 

Video se připravuje ...
Další videa