Neděle 26. června 2022
Svátek slaví Adriana, zítra Ladislav
Oblačno, bouřka 24°C

Vítězové Eurovize se dojemně loučili s uprchlými milovanými. Hrůzy války ukázali v novém klipu

Autor: ČTK, simao - 
15. května 2022
19:44

Ukrajinská skupina Kalush Orchestra, která se stala vítězem letošního ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurovize, dnes vydala nový videoklip vítězné písně Stefania. Objevují se v něm záběry válkou zničené Ukrajiny a rovněž ženy v bojové výzbroji, napsala agentura AP.

Videoklip byl zveřejněn jen několik hodin poté, co Ukrajina již potřetí v historii písňovou soutěž vyhrála.

Pro kapelu hlasovalo velké množství z odhadovaných 200 milionů diváků ze 40 zemí, které se Eurovize zúčastnily.

Členové kapely dnes před tříhvězdičkovým hotelem, kde bydleli, pózovali fotografům a dávali autogramy. Poté odjeli taxíky na rozhovor s italskou televizní stanicí RAI a následně zamířili domů - na Ukrajinu.

Již v pondělí se totiž do své vlasti musí vrátit. Dostali jen speciální povolení pro účast v soutěži, jinak musí většina ukrajinských mužů ve věku od 18 do 60 let v zemi zůstat a být připravena zapojit se do bojů.

Loučení zpěváka s uprchlou rodinou

Jeden ze zpěváků skupiny, Saša Tab, se tak přímo v Turíně loučil se svou rodinou - manželka a dvě děti z Ukrajiny utekly již před měsícem a nyní žijí u italské rodiny v nedalekém městě Alba.

Ještě pochoval dceru v náručí, rozloučil se s manželkou Julijí, která měla slzy v očích, a nastoupil do taxíku, popsala agentura AP.

Členové kapely Kalush Orchestra se loučili v Itálii se svými blízkými (15.5.2022) Členové kapely Kalush Orchestra se loučili v Itálii se svými blízkými (15.5.2022) | ČTK/AP Luca Bruno

„Pomozte Azovstalu!“

Rusko, které v únoru zahájilo útok na Ukrajinu, dostalo pro letošek zákaz účastnit se soutěže Eurovize. Organizátoři se tak podle svých slov snažili držet politiku dál od písňového klání, které podporuje rozmanitost a přátelství mezi národy.

7:44
Dnes

Rusové spálili vzácné knihy přímo na nádvoří kostela v Mariupolu. Uvedl to náměstek tamního primátora. „Náboženská pomsta. Po návštěvě moskevských agentů FSB v talárech vyšlo najevo, že celá velká knihovna shromážděná dobrovolníky a filantropy byla zabavena a spálena na nádvoří kostela Ruské pravoslavné církve v Mariupolu. Knihovna obsahovala několik unikátních kopií tisků v ukrajinském jazyce, které jsou nyní navždy ztraceny. Kostel Petra Velikého byl postaven s podporou obyvatel města a zapsán do Guinessovy knihy rekordů Ukrajiny, jelikož se v něm nachází největší ornamentální malba vzoru Petrykivka. Nyní se okupanti rozhodují, zda jej zbourají nebo přebudují podle kánonů Ruské federace,“ uvedl na Telegramu.

7:34
Dnes

Šéf vojenské administrativy Kyjevského regionu Oleksij Kuleba uvedl, že ráno byla protiraketovou obranou sestřelena ruská raketa, která na hlavní město. „Zbytky střely dopadly na okraj jedné z vesnic v oblasti. Žádná zranění ani škody nebyly zaznamenány,“ uvedl na telegramovém kanálu.

7:15
Dnes

Putin v noci přijel do Kremlu?

Agentura Nexta s odkazem na ruská média a záběry ze sociálních sítích uveřenila video, na němž kolona aut s majáčky před sobotní půlnocí míří ulicemi Moskvy ke Kremlu. Podle ruských médií jsou takové náhlé noční cesty spojeny s důležitými rozhodnutími. Mluvčí Kremlu Peskov následně popřel, že by měl Putin učinit nějaké prohlášení. 

Zobrazit celý online

Zůstat nepolitickou soutěží se ale příliš nepodařilo i vzhledem k tomu, že frontman ukrajinské kapely zakončil v noci na dnešek své vystoupení výzvou: „Všechny vás prosím, pomozte Ukrajině, pomozte Mariupolu. Pomozte Azovstalu!“ Azovstal jsou ocelárny v přístavním městě Mariupol, které jsou již několik týdnů obléhány ruskou armádou. Ukrajinští bojovníci, kteří se v nich ukrývají, se ale odmítají vzdát.

Video  Kalush Orchestra: Favorit Eurovize z Ukrajiny a jejich semifinálové vystoupení  - Youtube / Eurovision Song Contest
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa