Čtvrtek 19. května 2022
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Polojasno 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Vítězem Eurovize Ukrajina! Raper prosil o pomoc Azovstalu. Zelenskyj: „Naše hudba dobývá Evropu“

Aktualizováno -
15. května 2022
08:03
Autor: ČTK - 
14. května 2022
21:09

Vítězem letošního ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurovize se stala ukrajinská skupina Kalush Orchestra se skladbou Stefania. Ukrajinská skupina patřila k největším favoritům celého klání, a to i vzhledem k ruské invazi. Během vystoupení vyzvala k pomoci Ukrajině a záchraně okupovaného Mariupolu.

Skupina v závěru svého finálového vystoupení vyzvala k podpoře Ukrajiny. „Prosím pomozte Ukrajině, Mariupolu. Pomozte Azovstalu hned teď,“ řekl frontman Kalush Orchestra,

Politická prohlášení jsou sice na soutěži obecně zakázaná, organizátoři nicméně uvedli, že Ukrajina za ně nebude diskvalifikována.

„Chápeme silné pocity, které nyní panují kolem Ukrajiny, a pokládáme prohlášení skupiny Kalush Orchestra a dalších umělců vyjadřující podporu ukrajinskému lidu za spíše humanitární než politická,“ uvedla Evropská vysílací unie, která soutěž organizuje.

Ukrajinská skupina Kalush Orchestra přitom nebyla původní ukrajinskou volbou. Zemi měla nejdříve zastupovat Alina Pašová, 29letá raperka a bývalá účastnice reality show. Když se ale ukázalo, že navštívila okupovaný Krym, vyvolalo to vlnu pobouření a namísto ní dostal šanci vystoupit právě Kalush Orchestra, folk-rapová skupina ze západu Ukrajiny.

Video  Kalush Orchestra: Favorit Eurovize z Ukrajiny a jejich semifinálové vystoupení  - Youtube / Eurovision Song Contest
Video se připravuje ...

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vítězství skupiny Kalush Orchestra přivítal.

„Naše odvaha ohromuje svět, naše hudba dobývá Evropu! Příští rok bude písňovou soutěž Eurovize hostit Ukrajina,“ uvedl. „Uděláme vše pro to, abychom jednoho dne hostili účastníky a hosty Eurovize v ukrajinském Mariupolu. Svobodném, klidném, přestavěném! Děkuji skupině Kalush Orchestra za toto vítězství a všem, kteří nám dali své hlasy,“ dodal s tím, že si je jist, že „vítězství v boji s nepřítelem není daleko“.

Vítězná země se obvykle stává hostitelem dalšího ročníku soutěže. Podle agentury DPA však není jasné, zda bude moci Ukrajina soutěž v příštím roce skutečně hostit. V současnosti na Ukrajině kvůli válce platí stanné právo, takže nejsou povoleny žádné velké kulturní akce, píše DPA. Rusko se letos kvůli invazi na Ukrajinu soutěže nesmělo zúčastnit.

Pocta matce, sláva Ukrajině

Píseň Stefania, se kterou skupina vystoupila, vznikla původně jako pocta matce frontmana kapely. Od ruské invaze na Ukrajinu 24. února se ale změnila v hymnu národa, jehož zemi pustoší válka, napsala agentura AP. Původní text totiž získal zcela nový význam. „Vždycky najdu cestu domů, i když jsou všechny cesty zničené,“ zpívá se v ní.

Šestičlenná chlapecká kapela dostala speciální povolení, aby mohla opustit zemi a reprezentovat Ukrajinu a ukrajinskou kulturu na soutěži. Jeden z původních členů skupiny zůstal na Ukrajině bojovat, ostatní se plánují vrátit hned, jak Eurovize skončí.

Český zástupce, skupina We are Domi se zpěvačkou Dominikou Haškovou, skončil se skladbou Lights Off na 22. místě.

23:23
18. 5. 2022

Ministr zahraničí Dmytro Kuleba řekl, co bude Ukrajina považovat za vítězství nad Ruskem: Osvobození Ruskem okupovaných území, včetně Donbasu a Krymu, placení reparací Ruskem, procesy za ruské válečné zločiny a evropská integrace.

23:14
18. 5. 2022

Chorvatský prezident Zoran Milanovič řekl, že pověří stálého zástupce země při NATO, aby hlasoval proti vstupu Švédska a Finska do NATO. Budoucí členství obou severských zemí v NATO bude záviset na tom, zda se změní volební zákon Bosny a Hercegoviny, řekl Milanovič a dodal, že Chorvati v Bosně jsou „ničeni“ jako politický subjekt.

23:04
18. 5. 2022

Výbor Senátu USA podporuje Bridget Brinkovou na post velvyslankyně na Ukrajině. Dříve byla americkou velvyslankyní na Slovensku.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa