Charismatického zpěváka Miraie Navrátila bylo za poslední rok všude plno. Zúčastnil se prestižní taneční soutěže StarDance a jeho kapela Mirai si odnesla sošku Anděla za skupinu roku 2021. Necelé dva roky zpět si Mirai naopak sáhl téměř na dno. Zúčastnil se totiž extrémně náročného běžeckého závodu B7, který začínal v Třinci a končil ve Frenštátě pod Radhoštěm. Během něj museli závodníci překonat 101 kilometrů a 5500 metrů převýšení v Beskydech. 

Když nemůžeš...

Jako první zahajoval tento legendární podnik Mirai Navrátil. Skoro pokaždé, když jej někdo předbíhal, slyšel slova Emila Zátopka, která sám zhudebnil: „Když nemůžeš, přidej víc,“ přiznává Mirai a dodává, že zpočátku se tomu ještě smál. „Jakmile jsem to slyšel třeba po dvoutisícátý padesátý šestý, byl jsem úplně v rozkladu a můj hardware byl úplně K. O., tak už mi to samozřejmě tak vtipný nepřišlo. Ale těšilo mě, jak všichni lidé a děti na občerstvovacích stanicích, pouštěli z telefonů a repráčků tuto písničku a fandili mi,“ vzpomínal v podcastu Blesku Mirai Navrátil.

Všeobecná podpora ho těšila, ale přiznal, že vytrvalecká běžecká ambice ho držela pouze u prvních tří kopců, po tom se pro něj B7 změnil v pěší závod. Na 40. kilometru mu prasklo ve svalu. „Postupně mi začaly odcházet další komponenty v těle a nakonec jsem chodil jako zombík,“ líčí s úsměvem zpěvák. Závod ale nechtěl vzdát, a tak porušil jednu ze svých zásad: „Když jsem na 75. kilometru byl úplně hotový a viděl jsem, jak si závodníci lupou jeden ibalgin za druhým, tak jsem někoho poprosil o jeden s tím, jestli tím neobelhávám své tělo. On mi odpověděl, ať si dám čtyři, jinak to nedojdu,“ směje se Mirai. Sám se totiž léčí především bylinnou medicínou, jak jsou lidé v Japonsku zvyklí.

Kapačky a vozíček

Po 31 hodinách konečně proběhl cílovou pásku. Ibuprofenů nakonec užil 12 a od zdravotníků dostal kapačky. „Byl jsem v ten moment šťastný, i když to tělo bylo v rozkladu, tak si ten duch říkal: ‚Mám tuto zatraceně zásadní fajfku ve svém životě,“ vyprávěl Mirai Navrátil. Jenže zničený muzikant neměl příliš času na odpočinek. V kalendáři kapely bylo zakroužkované datum 29. 8., kdy měli naplánovaný koncert na festivalu v Plaňanech. Tomáš Klus kvůli němu musel natáhnout svůj set a se zpožděním nastoupili Mirai. Jenže jejich frontman nebyl po závodě schopný stát na nohách. Tento zádrhel tým vyřešil tím, že Miraovi přistavili vozík a on odzpíval show v sedě. „Slovo se drží,“ řekl na závěr.

Co mu o skládání písní řekl David Stypka, jak Mirai inspirovala kapela Kryštof a co si zpěvák pro svou kapelu přeje do budoucna, prozradil Mirai Navrátil v Blesk Podcast: 

Video
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Po závodu jsem skončil na vozíčku, říká Mirai Jiří Marek, Elmer Carvalho

 

Fotogalerie
41 fotografií