Pondělí 16. května 2022
Svátek slaví Přemysl, zítra Aneta
Polojasno 25°C

Jižní Osetie se přibližuje Rusku? Vůdce separatistů rozhodl o termínu referenda

Autor: ČTK, amb - 
13. května 2022
21:48

Referendum o připojení gruzínské separatistické oblasti Jižní Osetie k Rusku se bude konat 17. července. Podle agentury TASS o tom dnes rozhodl jihoosetský vůdce Anatolij Bibilov, který o záměru tento krok učinit po vzoru předáků proruských separatistů v Luhanské a Doněcké oblasti na východě Ukrajiny informoval koncem března.

„Centrální volební komise jednomyslně podpořila iniciativu o začlenění Jižní Osetie do Ruska. Dokumenty byly předány soudu. Čekáme na jeho rozhodnutí a už velmi brzy se uskuteční náš velký sen,“ prohlásil dnes podle listu Kommersant Bibilov.

Deník připomněl, že Bibilov v čele Jižní Osetie skončí poté, co uplynulý víkend prohrál v prezidentských volbách. Porážku 8. května přiznal, nicméně hned nazítří potvrdil, že se referendum o spojení s Ruskem bude konat.

Jeho vítězný sok Alan Gaglojev k tomu ve středu řekl, že v Jižní Osetii se referendum o vstupu do Ruské federace uskuteční, jakmile „nadejde čas a Moskva k tomu dá odpovídající signál“.

Rusko zatím jako jediné uznalo nezávislost Jižní Osetie a také další odštěpenecké gruzínské oblasti Abcházie po válce s Gruzií v roce 2008. Moskva regionům poskytla rozsáhlou finanční podporu, nabídla obyvatelstvu ruské občanství a umístila tam několik tisíc ruských vojáků.

23:45
Dnes

Zbývající ukrajinští bojovníci v Azovstalu se odmítají vzdát a volají po zajištění evakuace do míst mimo kontrolu Rusů, tyto snahy jsou však zatím neúspěšné. Bojovníci hájící ocelárny se obávají, že nemohou věřit jakýmkoli ruským slibům a zárukám, které byly v minulých týdnech opakovaně porušovány. Mají také informace o zabíjení a mučení zajatých ukrajinských vojáků, které se objevují z dalších míst, kterými ruské okupační síly prošly.

23:44
Dnes

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová zdůraznila, že ukrajinské úřady, armáda a další agentury pracují na záchraně vojáků, kteří zůstávají v Azovstalu, uvedl list The Kyiv Independent.

23:34
Dnes

V areálu Azovstalu bylo podle ukrajinských zdrojů o víkendu asi 600 vojáků, některé spekulace hovoří i až o 1000 vojáků, kteří tam přežívají v nehygienických podmínkách, bez dostatku léků, pitné vody a jídla. 

23:30
Dnes

„Končí 82. den naší obrany. Je to těžký den. Ale tento den, stejně jako všechny ostatní, je zaměřen na ochranu naší země a našeho lidu. Pokud jde o situaci v Mariupolu: díky akcím Ukrajinských ozbrojených síl, zpravodajských služeb, stejně jako vyjednávacího týmu, Mezinárodního výboru Červeného kříže a OSN, doufáme, že zachráníme životy našich chlapů... Chci zdůraznit: Ukrajina potřebuje živé ukrajinské hrdiny. Myslím, že každý adekvátní člověk těmto slovům porozumí,“ řekl Zelenskyj.

23:27
Dnes
!

Zelenskyj o evakuaci z Azovstalu: Ukrajina potřebuje živé ukrajinské hrdiny, uvedl ukrajinský prezident ve video projevu.

23:26
Dnes

„Díky obráncům Mariupolu jsme dostali kritický čas na vytvoření záloh, přeskupení sil a získání pomoci od partnerů. Všechny úkoly stanovené velením obránců Mariupolu byly plně splněny,“ vysvětlila Maljarová. Zdůraznila, že nyní neexistuje vojenský způsob, jak ukončit blokádu Azovstalu. Nejdůležitějším společným úkolem celé Ukrajiny a celého světa je podle ní zachránit životy obránců Mariupolu.

23:23
Dnes

Ukrajina zahájila operaci na osvobození obránců Mariupolu, kteří 82 dní hrdinně zdržovali síly ruské agresorské armády, oznámila náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Agentura Unian dodala, že 53 těžce zraněných vojáků bylo evakuováno do Novoazovska, 211 dalších vojáků bylo humanitárním koridorem převezeno do okupované Olenivky, kde budou čekat na výměnu zajatců. 

23:20
Dnes

Ukrajincům se u vesnice Malaja Rohan v Charkovské oblasti podařilo během pondělí sestřelit ruský vrtulník.

Válka na Ukrajině: Sestřelený ruský vrtulník, (16.05.2022).
23:13
Dnes

Německý kancléř Olaf Scholz nečeká rychlé ukončení války na Ukrajině, která se brání ruské invazi. Dnes večer to prohlásil v pořadu Direkt v televizi RTL. Řekl, že Německo bude nadále poskytovat Ukrajině zbraně, ale nedovolí, aby byly do konfliktu vtaženy země Severoatlantické aliance.

„Zatím bohužel nelze pozorovat, že by konflikt mohl brzy skončit,“ řekl Scholz. Kancléř se dokonce i po pátečním telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem obává, že konflikt by se mohl ještě více vyhrotit.

23:02
Dnes

„Nemůžeme zaručit vaše bezpečí,“ kyjevský starosta Vitalij Kličko vyzval lidi, kteří opustili ukrajinskou metropoli, aby se zatím domů nevraceli. Kyjev sice pomalu ožívá, znovu otevírají bary, restaurace, obchody a další podniky, Kličko však varoval, že metropole se stále může stát terčem ruské agrese.

22:57
Dnes

Agentura Ria Novosti uvedla, že Lotyšsko uzavřelo svůj generální konzulát v Petrohradě a konzulát v Pskově.

22:49
Dnes

Agentura Reuterstinformovala, že autobusy z Azovstalu, které odtud odvezli ukrajinské vojáky, dorazily do města Novoazovsk v Rusy kontrolované oblasti. Reportéři deníku The Guardian zdůraznili, že není jisté, co se v komplexu mariupolských oceláren děje, čeká se na vyjádření ukrajinské strany, hlavně pak na komentář prezidenta Zelenského.

22:47
Dnes

Ruské okupační jednotky podle ukrajinského ministerstva obrany ostřelovaly v Luhanské a Doněcké oblasti 25 obydlených oblastí a zasáhly mimo jiné 42 rezidenčních budov a školu. Tuto zprávu nebylo možné nezávisle ověřit.

22:43
Dnes

Další záběry z Azovstalu, odkud byli během dnešní noci odvezeni ukrajinští vojáci.

Evakuace ukrajinských obránců z oceláren Azovstal (16.5.2022) Evakuace ukrajinských obránců z oceláren Azovstal (16.5.2022) Válka na Ukrajině: Azovstal, Mariupol, (16.05.2022). Válka na Ukrajině: Azovstal, Mariupol, (16.05.2022). Válka na Ukrajině: Azovstal, Mariupol, (16.05.2022).
22:25
Dnes

Západní vojenské zdroje se domnívají, že Putin a jeho náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov přímo zasahují do ruské ofenzivy na Ukrajině a dělají rozhodnutí, která jinak přísluší nižším velitelským hodnostem. „Myslíme si, že Putin a Gerasimov jsou zapleteni i do rozhodování, která by jinak příslušela plukovníkům,“ uvedly zdroje pro stanici BBC.

22:16
Dnes

„Obránci Mariupolu splnili své rozkazy, navzdory všem obtížím 82 dní stahovali přesilu nepřítele a umožnili ukrajinské vládě přeskupit síly, vycvičit další personál a získat velké množství zbraní z partnerských zemí,“ uvedl pluk Azov na twitteru. „V zájmu záchrany životů celá mariupolská posádka plní schválené rozhodnutí vrchního vojenského velení a doufá v podporu ukrajinského lidu,“ dodal v dalším příspěvku.

22:07
Dnes

Záběry z oceláren Azovstal, které opustilo asi deset autobusů s ukrajinskými vojáky, kteří se ukrývali v obléhaném komplexu, píše Reuters s odvoláním na svědka.

Válka na Ukrajině: Azovstal, Mariupol, (16.05.2022). Válka na Ukrajině: Azovstal, Mariupol, (16.05.2022). Válka na Ukrajině: Azovstal, Mariupol, (16.05.2022). Válka na Ukrajině: Azovstal, Mariupol, (16.05.2022).
21:55
Dnes

Jasná podpora rozhodnutí Stockholmu vstoupit do NATO přichází ze Západu. Za Francii ji tlumočil prezident Emmanuel Macron, za Dánsko a Norsko šéfové jejich vlád. Elysejský palác v prohlášení uvedl, že Francie bude bránit Finsko i Švédsko před jakoukoli hrozbou nebo útokem. Dánsko, Norsko a také Island dnes daly najevo připravenost Švédsku i Finsku pomoci všemi prostředky, pokud by tyto země byly napadeny. Podle Británie by se měly obě země připojit k NATO co nejdříve. „Jejich členství posílí kolektivní bezpečnost Evropy,“ uvedla britská ministryně zahraničí Liz Trussová.

21:43
Dnes

Ozbrojené složky Ukrajiny uvedly, že v pondělí 16. května zemřelo na následky ostřelování Luhanské a Doněcké oblasti na 20 civilistů včetně dítěte, oznámila agentura Reuters.

21:38
Dnes

Poradce ukrajinského prezidenta Oleksyj Arestovyč k situaci v Azovstalu: „Nemohu situaci komentovat, večer učiní prezident prohlášení na toto téma.“ 

Zobrazit celý online

Stejně jako v ruskojazyčné oblasti Donbasu na východě Ukrajiny využila Moskva uznání odtržených regionů a udělování občanství k udržení ozbrojené přítomnosti v částech bývalého Sovětského svazu, které považuje za součást své přirozené sféry vlivu.

Na Ukrajině dlouhodobá podpora ozbrojených separatistů v Doněcku a Luhansku poskytla Rusku základ pro únorové zahájení rozsáhlé vojenské invaze, jejímž jedním z proklamovaných cílů je „osvobodit“ celý Donbas.

Video  Expert pro Blesk o námluvách Finska s NATO a ruské chybě: Přesně tohle si Putin nepřál!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa