Třaskavá situace a problém pro Gruzii: Jižní Osetie se chce připojit k Rusku

Autor: ČTK - 
30. března 2022
21:23

Gruzínský separatistický region Jižní Osetie hodlá již brzy učinit kroky, které povedou k jeho připojení k Rusku. Podle tiskové služby ruské vládnoucí strany Jednotné Rusko to řekl jihoosetský vůdce Anatolij Bibilov. V uplynulých dnech dali najevo podobný záměr předáci proruských separatistů v Luhanské a Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.

„Věřím, že sjednocení s Ruskem je náš strategický cíl. Naše cesta, touha lidu. A touto cestou půjdeme. V nejbližší době podnikneme příslušné právní kroky. Republika Jižní Osetie bude součástí své historické vlasti – Ruska,“ uvádí se v Bibilovově prohlášení zveřejněném na webu Jednotného Ruska.

Podle agentury TASS předseda parlamentu Jižní Osetie Alan Tadtajev v této souvislosti řekl, že se k připojení k Rusku již brzy uskuteční referendum. Konkrétní termín jeho uspořádání však nezmínil.

Video  Rosgvardija - Putinova osobní armáda na špinavou práci  - Videohub
Video se připravuje ...

Rusko zatím jako jediné uznalo nezávislost Jižní Osetie a také další odštěpenecké gruzínské oblasti Abcházie po válce s Gruzií v roce 2008. Moskva regionům poskytla rozsáhlou finanční podporu, nabídla obyvatelstvu ruské občanství a umístila tam několik tisíc ruských vojáků.

Rusko-gruzínská válka v srpnu 2008: Autonomní oblasti Abcházie a Jižní Osetie Rusko-gruzínská válka v srpnu 2008: Autonomní oblasti Abcházie a Jižní Osetie | Andrei nacu (CC BY-SA 3.0)

Stejně jako v ruskojazyčné oblasti Donbasu na východě Ukrajiny využila Moskva uznání odtržených regionů a udělování občanství k udržení ozbrojené přítomnosti v částech bývalého Sovětského svazu, které považuje za součást své přirozené sféry vlivu.

Na Ukrajině dlouhodobá podpora ozbrojených separatistů v Doněcku a Luhansku poskytla Rusku základ pro únorové zahájení rozsáhlé vojenské invaze, jejímž jedním z proklamovaných cílů je „osvobodit“ celý Donbas.

10:58
Dnes

Zelenskyj říká, že ruské denní ztráty jsou třikrát vyšší než ukrajinské. „Například včerejší průměrná čísla: ruské ztráty za den byly asi 1 000, 500 mrtvých a 500 zraněných,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

10:18
Dnes

Toto jsou odhady ruských bojových ztrát k 13. srpnu.

10:07
Dnes

Nejméně tři mrtvé – dvě ženy a jednoho muže – si vyžádaly ruské útoky v Chersonské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, informoval šéf oblastní správy Oleksandr Prokudin. Rusko proti Ukrajině vyslalo během noci 49 dronů a dvě rakety Iskander-M/KN-23, zneškodnit se podařilo 32 dronů a obě rakety, oznámilo ukrajinské letectvo na sociální síti Telegram. Moskva informovala o zničení téměř padesátky ukrajinských dronů.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa