Praha se od počátku války na Ukrajině potýká s masivním náporem uprchlíků, kterých je v Praze nejvíc z celé České republiky. Pro srovnání: v Praze číslo přijatých uprchlíků dosáhlo výše 70 osob na 100 tisíc obyvatel, zatímco v kraji s nejnižší zátěží se jedná o 16 osob na 100 tisíc obyvatel. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) už před několika měsíci vyzýval vládu, aby nastavila mechanismus přerozdělení.

„Krizový štáb Prahy vyzývá vládu k přerozdělení válečných uprchlíků mezi kraje. Pokud do úterý 17. 5. nevznikne přerozdělovací mechanismus, budeme muset zavřít asistenční centrum. Pomáháme, ale nápor v ubytování, školství nebo lékařské péče už je pro Pražany neudržitelný,“ uvedl Hřib ve čtvrtek na twitteru.

Uprchlíci mohou pokračovat do Velké Británie

Právě fungování nové agentury Britské domovy by alespoň částečně mohlo ulevit přetížené Praze. Část z uprchlíků by mohla pokračovat dál na západ. „Projekt má podle mě hned trojí význam, jednak pomáháme Ukrajincům nalézt bezpečný přechodný domov, na druhou stranu pomáháme i Velké Británii v pomoci ukrajinským uprchlíkům a v neposlední řadě pomáháme Praze, která je dlouhodobě přetížená, protože chybí státní mechanismus pro rovnoměrné rozložení počtu uprchlíků mezi Prahou a okolními regiony,“ říká Milena Johnová (Praha Sobě), radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.

Magistrát také nové agentuře pomůže s distribucí informačních letáků. Ty budou k dispozici především ve Vysočanském asistenčním centru, na hlavním nádraží a také na ukrajinské ambasádě. „Budeme se snažit tuto informaci, tedy že je možné pokračovat dál na západ, rozšířit mezi co nejvíce lidí, aby o ní věděla i široká veřejnost,“ vysvětlila vedoucí projektu Neela Winkelmannová.

Prozatím se na agenturu, která bude sídlit ve Škodově paláci, obrátilo 65 lidí, z nichž jsou asi polovina děti. Agentura těmto žadatelům pomůže s výběrem hostitelské rodiny v Británii i s vyřízením všech potřebných formalit. „Prozatím jsme získali nový domov pro 15 dospělých a 11 dětí,“ řekla Winkelmannová.

Důvěryhodný program

Velká Británie v reakci na válku na Ukrajině spustila program Homes for Ukraine na podporu britských dobrovolníků, kteří se rozhodnou ubytovat uprchlíky minimálně na půl roku. Tito lidé musejí mít čistý trestní rejstřík a procházejí kontrolou ubytovacích prostor ze strany místní samosprávy. Pro ukrajinské uprchlíky je tak zajištěna důvěryhodnost programu. O vízum pak žádají konkrétní dobrovolníci pro konkrétní uprchlíky.

Fotogalerie
17 fotografií