Čtvrtek 19. května 2022
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Polojasno 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Rusové zmrzačili prchající rodinu: Máma přišla o nohu, její dcera (11) o obě! Šly jen pro čaj

Autor: tsv - 
13. května 2022
11:57

Ukrajinská žena Natalia s malou dcerou Janou (11) přišly o nohy během ruského útoku na vlakovou stanici v Kramatorsku. Od incidentu se o ně ve lvovské pediatrické nemocnici stará Janin bratr, který se jako zázrakem unikl jakémukoli těžkému zranění. Rodina v příštích dnech odcestuje do Spojených států, kde zraněné dostanou speciální, na míru vyrobené protézy a podstoupí několikatýdenní rehabilitaci.

Natalia se spolu se svým synem Jaroslavem a jeho dvojčetem Janou (11) vydala na nádraží v Kramatorsku poté, co na začátku dubna v ulicích jejich vesnice Novhorodske propukly boje. Žena s cílem ochránit své děti před bombardováním v rychlosti sbalila několik tašek a utekla s nimi na hlavní nádraží v Kramatorsku, odkud plánovala odjet na západ. Dobrovolníci na nástupišti rozdávali čaj, Natalia s Janou se tak rozhodly pro nějaký dojít, zatímco Jaroslav hlídal zavazadla, než se ale k dobrovolníkům dostaly, smetla je nečekaná exploze.

„Natalia si čajovou přestávku doteď vyčítá,“ řekli pro ukrajinský server TSN medici z pediatrické nemocnice ve Lvově, ve které rodina strávila několik posledních týdnů. „Když po explozi otevřela oči, všechno bylo pokryté krví. Viděla svou dceru schoulenou na zemi s oběma nohama amputovanýma. Natalia se pokusila ke svému dítěti doběhnout, ale nemohla se zvednout. Když se podívala dolů, uvědomila si, že její noha je pryč.“ Nataliina levá dolní končetina nyní končí těsně pod kolenem podobně jako obě nohy malé Janičky.

Malý ochránce a cesta do USA

Do Lvova rodinu převezl speciální evakuační vlak. Jaroslav se ihned po útoku chopil role ochránce a od tragické události na svou matku a sestru bedlivě dohlíží. „Tenhle mladý chlapec vyrostl a stal se z něj dospělý přesně v tom momentu, kdy ruská raketa zasáhla nádraží v Kramatorsku,“ píše ve zprávě lvovská První lékařská asociace. „Jeho matka a dvojče, které zůstaly na nástupišti, byly obě zmrzačené explozí. Žena přišla o jednu nohu a holčička přišla o obě dolní končetiny. Jaroslav se teď stará o svou rodinu, dokonce chodí nakupovat potraviny do obchodu vedle nemocnice.“

Děti před několika lety přišly o tatínka a podobnou tragédií si musely projít i letos potom, co jim ve válce s ruskými okupanty zemřel milovaný nevlastní otec. Rodina se ale přes všechna traumata raduje ze života. Natalii a její děti teď čeká dlouhá cesta do Spojených států, kde ženě a dívce lékaři vyrobí protetické nohy na míru, na nichž se budou v příštích týdnech učit znovu chodit.

23:23
18. 5. 2022

Ministr zahraničí Dmytro Kuleba řekl, co bude Ukrajina považovat za vítězství nad Ruskem: Osvobození Ruskem okupovaných území, včetně Donbasu a Krymu, placení reparací Ruskem, procesy za ruské válečné zločiny a evropská integrace.

23:14
18. 5. 2022

Chorvatský prezident Zoran Milanovič řekl, že pověří stálého zástupce země při NATO, aby hlasoval proti vstupu Švédska a Finska do NATO. Budoucí členství obou severských zemí v NATO bude záviset na tom, zda se změní volební zákon Bosny a Hercegoviny, řekl Milanovič a dodal, že Chorvati v Bosně jsou „ničeni“ jako politický subjekt.

23:04
18. 5. 2022

Výbor Senátu USA podporuje Bridget Brinkovou na post velvyslankyně na Ukrajině. Dříve byla americkou velvyslankyní na Slovensku.

Kompletní online

Video  Expert pro Blesk o námluvách Finska s NATO a ruské chybě: Přesně tohle si Putin nepřál!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa