„Zbraně hromadného ničení, hlad a migrační krize.“ Expert o tom, po čem Putin sáhne dál
Nejistý postup ruských vojsk na Ukrajině brzy donutí prezidenta Vladimira Putina podle americké Národní rozvědky k drastičtějším krokům. Těch má podle bezpečnostního experta Davida Stulíka ruský prezident v rukávu poměrně dost. Ať už jde o využití zbraní hromadného ničení, nebo vyvolání nové migrační krize. Putin si podle něj v Rusku vychoval společnost, která by mu neúspěch neodpustila.
„Vzbudil v ruské společnosti nejhorší pudy a instinkty. Ta je nyní velice agresivní a zlá. Což by v případě jeho neúspěchu znamenalo, že by ho sama rychle zlikvidovala,“ vysvětluje analytik. „Vzhledem k tomu, že vojenská síla Ruska slábne, bude mít mnohem méně technických a vojenských možností s využitím konvenčních prostředků. Pak už ale zbývají ty méně konvenční, kam patří mimo jiné zbraně hromadného ničení,“ dodává.
„Putinův režim je navíc opravdu dobrý v tom, že s malými prostředky dokáže vyvolat poměrně velké krize. Může tak nejen Evropě způsobit bolest hlavy vyvoláváním místních krizí. Teď třeba vidíme velký nárůst cen potravin, což vyvolá řetězovou reakci i v zemích blízkého východu a v severní Africe. Může nastat nová vlna hladu a přijde nová migrační krize,“ říká Stulík.
Podle něj Putin a jeho elita musí ve válce pokračovat, bude muset jít do vítězného konce. Opak by totiž znamenal ztrátu respektu. A jakýkoli ústupek by byl jeho porážka. „Ukrajinská armáda má o řády vyšší morálku a bojového ducha, než ruští vojáci,“ dodává.
Za vážná dnes označil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa o možných protiruských sankcích. Moskva je chce analyzovat. Rozhodnutí o dodávkách zbraní Ukrajině, které zaplatí evropské země, pak podle Peskova Kyjev vnímá jako signál k pokračování války. O slovech mluvčího informují agentury TASS a Reuters.
„Zatím lze jednoznačně říci jedno: zdá se, že podobné rozhodnutí, které přijímají Washington, země NATO a přímo Brusel, vnímá ukrajinská strana nikoli jako signál k míru, ale jako signál k pokračování války,“ uvedl Peskov, jehož země už téměř tři a půl roku vede proti Ukrajině válku.
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov řekl, že Rusko nepřijme žádná ultimáta a nenechá si klást požadavky. „Samozřejmě především zdůrazňujeme, že pro nás jsou nepřijatelné jakékoli pokusy klást požadavky, natož ultimáta,“ reagoval na Trumpa Rjabkov. „Prezident Ruské federace opakovaně prohlásil, že jsme připraveni jednat a diplomatická cesta je pro nás preferovaná,“ poznamenal také.
Český ministr zahraničí Jan Lipavský věří, že Slovensko stáhne svou blokaci nejnovějšího balíku sankcí Evropské unie proti Rusku. Pozitivně hodnotí i nedávná prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně tvrdého přístupu k Moskvě. Lipavský to uvedl na úvod dnešního jednání unijních ministrů zahraničí v Bruselu.
Trump v pondělí pohrozil Rusku a jeho obchodním partnerům uvalením až stoprocentních cel a dalších sankcí, pokud nebude do 50 dní uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou. Oznámil také, že Spojené státy prodají své nejmodernější zbraně zemím aliance, které zbraněmi podporují Ukrajinu.
Zobrazit celý online
Putin je zřejmě na okraji propasti.
To asi proto, aby na nás lépe viděl....