Pondělí 23. května 2022
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno 23°C

Český záchranář s týmem pomáhá na Ukrajině: Práce mají hodně a občas jim nad hlavou proletí Suchoj

Autor: VaB - 
14. května 2022
08:00

Bývalý záchranář Vít Samek se svým týmem pomáhá na Ukrajině ve dvou nemocnicích. Píše, že budou mít hodně práce, vysadili jabloň a sem tam jim nad hlavou proletí nějaká stíhačka. Mezitím hledají další posily.

Na Ukrajinu vyráželi před několika dny s tím, že budou pomáhat v jedné nemocnici v Ivano Frankivsku. Celkově jich vyjelo osm – jeden anesteziolog, tři intenzivní sestry, jedna všeobecná sestra, záchranář, dva ošetřovatelé, a navíc nepřijeli s prázdnou. Přivezli i velké množství zdravotnického materiálu.

„Už jsme rozházení do dvou nemocnic. A už teď víme, že nejméně někteří z nás tu budou mít práce jako na kostele,“ napsal Samek den po příjezdu na facebooku. Jak je na Ukrajině zvykem, zasadili na místě jabloň a pojmenovali ji „Český strom“.

Navštívili i tamního starostu. „Ukazoval nám prapor Buči, který jim Bučští poslali za jejich humanitární pomoc. Silný,“ dodal. Trochu vtipně pak dodal, že jim občas nad hlavou proletí Suchoj, tedy stíhačka.

Potřeba zdravotnického personálu ve válkou zmítané zemi je samozřejmě velká, a tak hledají i další posily. „Hledáme sestry a ošetřovatele, kteří mohou odjet ve středu 18. 5. nejméně na tejden. Maličkatým dílem přispějete k vítězství Ukrajiny v této *** válce. Budete mít zážitek na celej život. Stanete se členy místní mimořádné komunity. Dokonale poznáte, co znamená ukrajinská pohostinnost,“ dodal.

Chtějí prý otevřít most mezi Českem a touto ukrajinskou obcí. Pomáhat chtějí tak dlouho, jak to jen bude nutné. Zároveň chtějí začít i s psychologickou pomocí pro znásilněné ženy. Rozhodli se na to uvolnit milion korun.

17:25
Dnes

Ukrajinská prokuratura informovala o tom, že se na Ukrajině vyšetřuje více než 13 tisíc případů válečných zločinů. Rusko nadále popírá, že by se jeho vojáci na Ukrajině dopouštěli válečných zločinů. Soudní procesy začaly přelíčením se seržantem Vadimem Šišimarinem, který byl za úmyslné zabití neozbrojeného civilisty odsouzen na doživotí.

17:17
Dnes

Dlouhé fronty se v ukrajinských městech tvoří před poštami - v Kyjevě, nebo také ve Lvově, Ukrajinci mají nesmírný zájem o pamětní protiruské známky s motivem Hadího ostrova.

17:09
Dnes

„Alespoň na něčem se s ruským ministerstvem shodneme. Americkým občanům nyní také nedoporučujeme cestovat do Ruska. Lepší je jet do Česka, kde mají lepší pivo,“ hlásá twitter amerického velvyslanectví v Česku.

Zobrazit celý online

Video  Ukrajinci prosí o pomoc Muska! A slovní válka exmanželů Brzobohatých  - Bára Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa