Úterý 5. prosince 2023
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno -4°C

Zeman: Rusové se ukázali býti blázny, Putin podlehl iluzím. Nejedlého neopustím

Aktualizováno -
1. května 2022
11:46
Autor: ula, Mii - 
1. května 2022
11:25

Podle prezidenta Miloše Zemana podlehl ruský prezident Vladimir Putin iluzi, že ruská armáda je jednou z nejsilnějších. Řekl to v pořadu Partie na CNN Prima News. Zároveň dodal, že útok na Ukrajinu zničí Rusko ekonomicky i politicky, a zopakoval, že „šílence je třeba izolovat“. Vypnutí ruského plynu se neobává, v této souvislosti však zdůraznil, že Česko ustoupilo od uhlí příliš brzy. V pořadu dále hovořil o svém postoji k migrantům, o poradci Martinu Nejedlém, kontroverzní milosti a také o svém zdraví.

Největší obavy Česka momentálně panují okolo možného přerušení dodávek zemního plynu. Prezident připomněl, že kdysi veřejně řekl, že Rusové nejsou blázni, aby zaútočili na Ukrajinu.

„Oni se ale ukázali býti blázny. A Rusové by byli blázny, kdyby zastavili dodávky plnu či ropy do celé Evropy, protože je to nejvýznamnější část jejich exportních příjmů. Přesto není jisté, že to neudělají, protože politika není o racionalitě, ale je někdy velmi velmi iracionální,“ řekl Zeman v pořadu Partie na CNN Prima News.

Video  Zeman: Rusové se ukázali býti blázny, Putin podlehl iluzím. Nejedlého neopustím.  - Cnn Prima News
Video se připravuje ...

„Útok na Ukrajinu zničí Rusko, zničí ho ekonomicky, politicky a reputačně, není horší krok v zájmu ruského národa, a přesto se to stalo, protože politici jednají iracionálně a jednají jako šílenci. A šílence je zapotřebí izolovat,“ připomněl Zeman jeden ze svých výroků na adresu svého ruského protějšku.

Zeman: Putin podlehl iluzím

O prezidentovi Putinovi, kterého kdysi nazýval přítelem, prohlásil, že „podlehl iluzi, že Rusko je všemocné a ruská armáda je druhá nejsilnější armáda světa, jak se trvale uvádělo“.

„Dnes to působí komicky. A jestli má vůbec ruská agrese nějaký pozitivní přínos, tak spočívá v tom, že se ukázalo, že ruská armáda je slabší, než se všichni váleční odborníci domnívali,“ dodal Zeman, který býval kdysi velkým zastáncem Ruska. Mnoho lidí mu však jeho názorový obrat nevěří.

„Onen výrok, že jen idiot nemění názory, je připisován mně, ale řekl ho Winston Churchill. Já změnil názor, protože nejsem idiot,“ vzkázal Zeman pochybovačům.

Příliš rychlý ústup od uhlí?

Podle Zemana je Česko jen částečně připraveno na možné přerušení dodávek plynu z Ruska. Jeho hlavním názorem je, že jsme příliš rychle ustoupili od možnosti topit uhlím.

„Ústup od uhlí byl poněkud ukvapený, bylo by dobré ho rozložit do delšího časového intervalu,“ zdůraznil prezident, jenž doplnil, že ústup od uhlí do roku 2038 by protáhl o dalších deset let.

U cen energií by prezident prosazoval zastropování cen.

Přátele neopouštím, řekl k Nejedlému

Výtky na účast svého ekonomického poradce Martina Nejedlého na ceremoniálu k předávání státních vyznamenání Zeman odmítl. Nejedlému je vyčítán příklon k Rusku - a vyznamenání se předávala už v době války. „Já zásadně neopouštím svoje přátele,“ vysvětloval prezident. „Pan Nejedlý svým časem pracoval v Německu, pan Nejedlý svým časem pracoval v Rusku. A práce v Rusku byla veřejná,“ pokračoval Zeman, že na tom nevidí nic špatného.

Argument, že Nejedlý nosil na svém mobilu obal s podobiznou Putina a že to o něčem svědčí, také nevnímá jako platný. „Vy si opravdu myslíte, že když má někdo Putina na obalu svého telefonu, tak že to znamená, že je ruský agent?“ ptal se moderátorky se smíchem.

Uprchlíci z Ukrajiny ano, ti z muslimských zemí ne

Zeman vyjádřil přesvědčení, že podpora českého národa, kterou poskytují uprchlíkům z Ukrajiny, jen tak nezmizí, protože stále uvidíme jejich utrpení. V minulosti měl k migraci negativní postoj, ale podle něj se to netýká ukrajinských uprchlíků, ale uprchlíků z muslimských zemí.

„Arabští uprchlíci byli převážně ekonomičtí migranti a Ukrajinci jsou uprchlíci před válkou. Ukrajinci - uprchlíci jsou ženy a děti, protože muži bojují doma, arabští uprchlíci byli zdraví muži, kteří nechali doma ženy a děti. Ukrajinci spadají do našeho kulturního okruhu nejen jazykově, ale i křesťanskými kořeny, muslimští uprchlíci žijí v odlišné islámské kultuře,“ poukázal Zeman na rozdíly, na nichž vysvětlil, proč se staví pozitivně k ukrajinským uprchlíkům, ale ne k uprchlíkům z muslimské kultury.

Tři důvody milosti pro Baláka

Dále prezident mluvil o milosti pro šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Tu mu udělil v březnu jen pár dní poté, co byl Balák pravomocně odsouzen ke třem letům vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře.

„Za prvé, pan Balák se v této kauze osobně neobohatil. Za druhé, nevznikla žádná národohospodářská škoda. Za třetí, tři roky natvrdo dostal za údajné zvýhodnění jedné stavební firmy,“ vysvětloval prezident, proč milost udělil.

Zdůraznil také, že za své funkční období udělil jen 21 milostí, což je výrazně méně než u jeho předchůdců. Avšak při nástupu na Hrad tvrdil, že milost je feudální přežitek a bude ji udělovat jen vážně nemocným pachatelům. Balák podle veřejných informací žádné vážné zdravotní problémy nemá.

Zeman rovněž přiznal, že další důvod, proč Balákovi milost udělil, byl fakt, že soud zdůrazňoval místo, kde Balák pracuje, tedy organizaci spadající pod hradní kancelář. „Uznávám, že to je sekundární argument. Mě prostě překvapilo, že soudce zaměstnání považuje za přitěžující okolnost,“ popsala hlava státu s tím, že s tím nesouhlasila.

Výživová sonda až do podzimu

Na dotaz, jak se prezidentovi daří po zdravotní stránce, odpověděl, že je „střídavě oblačno“. „Moje nevyléčitelná nemoc se jmenuje tinnitus, což je hučení v uších. Mám ho už 20 let,“ žertoval Zeman. Přiznal, že je stále vyživován pomocí sondy, což bude zřejmě až do podzimu. Lékař mu zakázal létat, takže na summitu NATO, kam pravidelně jezdil, ho zastoupí premiér Petr Fiala.

22:05
4. 12. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online zpravodajství věnujete. Vše, co souvisí s děním na Ukrajině, která se brání ruské agresi, budeme sledovat zase od úterního rána.

22:01
4. 12. 2023

Zpustošené lesy, zatopená města i mrtví delfíni. Devastace životního prostředí při ruské invazi na Ukrajině je podle odborníků obrovskou tragédií, která ovlivní další generace. Napsala to dnes agentura AFP a odvolává se například na Douga Weira z britské nevládní organizace Conflict and Environment Observatory (CEOBS), která se věnuje dopadům vojenských konfliktů na přírodu.

Ačkoliv jsou všechny konflikty pro životní prostředí škodlivé, v případě Ukrajiny to podle Weira platí obzvláště. Frontová linie je podle něj velmi dlouhá - táhne se stovky kilometrů - a boje se vlečou. Životní prostředí znečišťují vedle intenzivní dělostřelecké palby také časté útoky na energetickou infrastrukturu a obrovské množství trosek kvůli bombardování měst, uvedl šéf CEOBS.

21:36
4. 12. 2023

Ukrajina přes nový černomořský koridor vyvezla už pět milionů tun zemědělské produkce. Podle agentury Reuters to dnes řekl ukrajinský vicepremiér a ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov. Ukrajina v srpnu vytvořila nový černomořský koridor poté, co Rusko neprodloužilo takzvané obilné dohody, které do té doby umožňovaly vývoz ukrajinského obilí a dalších plodin přes dohodnuté trasy v Černém moři.

Skrze nový koridor, který jednostranně vyhlásila Ukrajina, se podle Kubrakova z černomořských přístavů vyvezlo dohromady už sedm milionů tun různého nákladu, na čemž se podílelo 200 lodí. V současnosti se podle něj nakládá dalších 31 lodí. Předtím se za zhruba roční trvání obilných dohod podařilo z Ukrajiny vyvézt zhruba 33 milionů tun zemědělské produkce, uvádí Společné koordinační centrum (JCC), které dohlíželo na dodržování dohod.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud