Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 19°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Holčička v červeném“ byla symbolem filmu Schindlerův seznam: Teď pomáhá na ukrajinských hranicích

Autor: rc - 
9. dubna 2022
13:06

Dívka v červeném kabátě se stala symbolem oscarového filmu Stevena Spielberga Schindlerův seznam. Holčičku v rudém hrála Oliwia Dabrowska, která už oslavila dvaatřicáté narozeniny. Červená barva symbolizovala nevinnost, naději či barvu krve židovských lidí, kteří zemřeli během holocaustu. Právě naději dává rodačka z Polska ukrajinským uprchlíkům.

Byly jí pouhé tři roky, když si zahrála ve velkolepém snímku Spielberga. Schindlerův seznam byl natočen v roce 1993 a hlavní roli Oskara Schindlera, německého průmyslníka, jenž zachránil během druhé světové války 1200 Židů, si zahrál Liam Neeson. Přesto se ikonickou postavou stala právě Oliwia Dabrowská, která hrála holčičku v červeném kabátku. Červená barva kabátu v jinak černobílém snímku měla mimo jiné představovat i symbol naděje. Nyní »dívka v červeném«, které už je dvaatřicet let, dává naději uprchlíkům z Ukrajiny.

Oliwia pracuje na polsko-ukrajinských hranicích, kde pomáhá uprchlíkům, kteří potřebují asistenci a humanitární pomoc. Navíc podle informací Daily Mail založila veřejnou sbírku, jejíž výtěžek půjde na uprchlíky. Na sociální síti instagram sdílela fotografii ze Schindlerova seznamu. Nicméně místo červeného kabátku má malá holčička modrý kabát a pozadí snímku je zbarveno do žluta – symbol ukrajinské vlajky. „Byla vždy symbolem naděje. Ať jím je znovu,“ napsala k fotce Oliwia.

Rovněž publikovala fotku, na níž je u hranic v Korczowé, pouhých dvacet kilometrů od obce Javoriv, kterou bombardovalo Rusko. „Našli jsme ukrajinskou rodinu (matku se dvěma dětmi), která potřebovala odvoz do velmi vzdáleného města – blízko německé hranice,“ uvedla s tím, že nemohla odmítnout jim pomoci. Dabrowská také prozradila, že režisérovi Spielbergovi slíbila, že se nebude na jeho film koukat dřív, než jí bude osmnáct. Svůj slib prý porušila a viděla ho v jedenácti. Prý toho lituje.

Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR?

Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli

23:22
12. 4. 2024

Vážení čtenáři, na noc se online k Ukrajině odmlčí, na shledanou zítra.

22:37
12. 4. 2024

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko prohlásil, že Ukrajina a Západ by měly zahájit jednání s Ruskem. „Dnes nastal okamžik, aby si především Ukrajinci sedli k jednacímu stolu a konečně se dohodli,“ řekl podle kanálu Nexta TV.

21:53
12. 4. 2024

Čína podle Spojených států podporuje ruskou válku na Ukrajině tím, že Moskvě poskytuje velké množství strojů, mikroelektroniky či technologií pro drony a řízené střely, díky čemuž Rusko může navyšovat svou zbrojní výrobu. S odvoláním na dva vysoce postavené americké činitele o tom dnes informovaly agentury AP a Reuters.

Podle nejmenovaných činitelů v roce 2023 pocházelo přibližně 90 procent ruské mikroelektroniky z Číny, a Rusko ji používalo mimo jiné k výrobě raket, tanků či letadel. Také téměř 70 procent ruského dovozu obráběcích strojů v posledním čtvrtletí loňského roku pocházelo z Číny. Čínské a ruské subjekty dále podle poznatků amerických zpravodajských služeb společně pracují na výrobě bezpilotních letounů v Rusku či na zlepšení ruských satelitních kapacit využitelných na Ukrajině.

Americký prezident Joe Biden o problematice v nedávném telefonátu hovořil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Zobrazit celý online

VIDEO: Uprchlická krize: Jaké jsou cílové destinace ukrajinských uprchlíků?

Video  Uprchlická krize: Jaké jsou cílové destinace ukrajinských uprchlíků?  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa