Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Zataženo, déšť 16°C

„Zesměšnění hlavy státu.“ Analytik Havlíček o Zemanových veletočích i skartacích na Hradě

Video se připravuje ...
Autor: Markéta Volfová - 
8. dubna 2022
05:00

Zatímco Ukrajina dál čelí invazi ruských vojsk a zabíjení civilistů, na Pražský hrad padlo další podezření z podivných skartací tajných zpráv. Ty měly obsahovat také informace zpravodajců právě o aktivitách ruských ozbrojených sil u hranic s Ukrajinou. Samotný prezident Miloš Zeman přitom ve spojitosti s ruskými válečnými zločiny v posledních týdnech výrazně otočil v hodnocení Vladimira Putina. Podle slov analytika Pavla Havlíčka z Asociace pro mezinárodní otázky nelze brát jeho slova zcela vážně a aktuální kauza je toho pouze důkazem. 

„Mám spíš pochybnosti. Nevidím, že by se prezident republiky odstřihl od svého poradce Martina Nejedlého, nevidím, že by došlo k nějaké zásadní redukci nad rámec nějakého rétorického vyjádření,“ hodnotí vývoj prezidentova propojení s Vladimirem Putinem Havlíček. 

„Myslím, že je na to příliš pozdě a je to jen snaha zachránit si tvář,“ říká o Zemanovi jeho obratu v názoru na politiku Vladimira Putina. „Nelze se plést v Putinovi tak dlouho, po všech těch věcech, které se děly od roku 2014. Už před vypuknutím této války zemřelo 11 tisíc Ukrajinců,“ dodává.

Aktuální kauza spojená s likvidováním tajných zpráv podle analytika svědčí o tom, že Hrad pokračuje ve velice netransparentní klientelistické politice.  „Nedává to smysl a hlavu státu to zesměšňuje,“ přidává. 

14:17
Dnes

Šéf ruské okupační správy poloostrova Krym Sergej Aksjonov založil novou soukromou vojenskou společnost s názvem Konvoj. Její vznik oznámil Aksjonov tento měsíc. Ve velení Konvoje jsou bývalí spolupracovníci Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) vojenské společnosti, uvedl ruský investigativní portál Važnyje istorii.

12:51
Dnes

Nasazení ruských vojáků v Podněstří v souvislosti s válkou na Ukrajině nebo napadení Moldavska není pravděpodobné. Rusko ale v oblasti může připravovat diverzní akce. Novinářům to dnes řekl Jaromír Plíšek z odboru východní Evropy ministerstva zahraničí, bývalý velvyslanec v Moldavsku, Rumunsku a Maďarsku. Podle současného velvyslance v Kišiněvě Stanislava Kázeckého je v Podněstří zhruba 6000 ruských vojáků.

11:33
Dnes

Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí do Ruska a povedou k potrestání jejich strůjců. Před dnešním jednáním unijních lídrů v Bruselu to řekl český premiér Petr Fiala, který označil únosy praktikované Moskvou za „mimořádně odporné“.

„Já to pokládám za něco mimořádně odporného. Rusko se tím přibližuje skutečně těm nejhorším režimům, jaké známe z minulosti,“ řekl dnes novinářům Fiala. Během čtvrtečního jednání lídrů věnovaného válce na Ukrajině podle něj toto téma znělo opakovaně. Šéfka komise vyčíslila počet unesených dětí na 16 200, navrátit se jich podle ní podařilo 300.

Zobrazit celý online

 

Babisova_drahota ( 8. dubna 2022 17:50 )

Havel ani Klaus nebojovali proti naší zemi.

Babisova_drahota ( 8. dubna 2022 10:00 )

Já jsem Zemana nevolil.
Měl jsem a mám pravdu.

verka1 ( 8. dubna 2022 09:35 )

Střední třída Ukrajinců si může dovolit koupit značkové věci. Možná tady žije víc let.
Zkopali venku? To snad nemyslíš vážně? 👎

panda82 ( 8. dubna 2022 08:29 )

Vtáhli nás do toho bez vůle občanů. je to hra našich rádoby "politiků", ktečí si hrají na vlastní pěst, nepochopím jak může český lid podporovat válku tím, že bez své vůle daruje zbraně k zabíjení, kdo o tom rozhodl?

B615 ( 8. dubna 2022 06:50 )

Václav Klaus vyjádřil svůj jasný postoj k tomu, co se děje na Ukrajině, a mnohým se to zřejmě líbit nebude. Na rozdíl od současného vládního narativu považuje Putina za oběť, která neměla ve svém jednání na výběr. Do této situace ho vmanévroval evropský Západ a USA, kteří dlouhodobě chtěli konfrontaci s Ruskem.

"Rozeštvání Ukrajiny, rozehrání této ukrajinské karty, v žádném případě nezpůsobil Putin. To způsobili naši soudruzi v západní Evropě a ve Spojených státech.Není důvod, abychom nějak velebili Rusko či Putina, ale já si myslím, že v tomto konkrétním je Rusko a Putin nevinně. Jsem stoprocentně přesvědčen, že je Putin nešťastný z toho, do čeho byl zavlečen. V šachové terminologii to, co se tam odehrávalo, byl vynucený tah. On by byl šťastný kdyby po obrovském úspěchu olympiády v Soči byl klid a mír. On byl navlečen do této situace, která je neštěstím pro Rusko, pro Putina, a samozřejmě hlavní obětí je Ukrajina, její lidé, kteří tam žijí. Západní Evropa a USA hrají s Ukrajinou své hry a někteří neprozíraví lidé v naší zemi to nechtějí pochopit. Musím to říct takhle velmi tvrdě, velmi nemilosrdně, a nevím co bych k tomu jiného ještě dodal."

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa