Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Zeman nevyloučil milost pro Mynáře! Balák je podle něj bezúhonný a neobohatil se

Aktualizováno -
7. dubna 2022
06:45
Autor: ČTK, simao - 
6. dubna 2022
17:30

Prezident MIloš Zeman nevyloučil udělění milosti kancléři Vratislavu Mynářovi v případě odsouzení v dotační kauze v Osvětimanech, uvádí na základě rozhovoru s hlavou státu MF Dnes. Poslední Zemanova kontroverzní milost, kterou udělil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, je pak podle Senátu nepřijatelná. Senátoři o tom jednali ve středu po návrhu KDU-ČSL. Baláka Zeman v rozhovoru pro MfD hájí také.

„Ne, nechystám žádnou amnestii. A to z toho důvodu, že amnestii pokládám za plošnou milost. Zatímco milost má být vždy selektivní,“ uvedl Miloš Zeman pro MF Dnes. Podle deníku se v rozhovoru vyjádřil i k případu údajného šestimilionového dotačního podvodu v Osvětimanech.

Ohledně kancléře Mynáře upozornil na to, že nebyl za nic odsouzen. V případě, že se tak stane, Zeman však dle MF Dnes nevyloučil milost Mynářovi.

Ohledně případné milosti kancléři a Balákovu nadřízenému Vratislavu Mynářovi v případě dotace na penzion v Osvětimanech Zeman řekl, že by se musel i v této kauze nejprve seznámit. Žádný rozsudek zatím nepadl, dodal.

Policie loni Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu kvůli šestimilionové dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech. Mynář odmítá, že by spáchal trestný čin, své stíhání považuje za nestandardní a ovlivněné tlakem médií.

Nepřijatelné, zuří Senát kvůli Balákovi

Kolem Zemanových milostí bylo ve středu živo i v Senátu, který však nakonec nevyzval Zemana, aby se vzdal funkce hlavy státu, jak to požadovaly ODS a TOP 09. Pouze hlasy 55 ze 70 přítomných senátorů vybídl Zemana k tomu, aby v závěru druhého funkčního období vykonával svůj prezidentský úřad v souladu s ústavním pořádkem.

Senát považuje rozhodnutí prezidenta republiky o udělení milosti řediteli Lesní správy Lány ze dne 26. března tohoto roku za nepřijatelné obsahem i odůvodněním, politicky i právně,“ uvádí se v usnesení. Podle něj Zeman milostí porušil své rozhodnutí z roku 2013 o přenesení pravomoci v řízení o udělení milosti, protože rozhodl bez návrhu ministerstva spravedlnosti a bez naplnění zdravotních důvodů.

„Prezident republiky omilostnil svého spolupracovníka, který byl pravomocně odsouzen za trestnou činnost související právě s úředním postavením, čímž vytváří z Hradu prostředí vyňaté z dosahu trestní spravedlnosti, prostředí jsoucí nad zákonem,“ stojí v usnesení.

Němcová: Výzva k abdikaci by byla na místě

Zeman by měl podle přijaté výzvy v posledních měsících svého volebního období vykonávat svůj úřad „v souladu s literou a principy ústavního pořádku, ku prospěchu České republiky a jejích občanů“.

Podle předsedkyně senátorů KDU-ČSL Šárky Jelínkové by senátní ústavní komise měla s partnerskou sněmovní komisí provést reflexi ústavního postavení prezidenta republiky, a to především z hlediska důvodnosti a možnosti zneužití jednotlivých kompetencí.

Ostřejší byla senátorka ODS a bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, podle níž by výzva k abdikaci byla na místě, i když by jí Zeman podle ní nevyhověl. „Myslím si, že to neudělá,“ uvedla. Výzva by přesto podle Němcové měla svůj smysl, Senát tím netratí na své váze a důležitosti.

Podle předsedy klubu Pirátů a hnutí Senátor 21 Václava Lásky by ale taková výzva smysl neměla. „Myslím, že se nám Hrad vysměje,“ uvedl Láska.

Podle Jelínkové v současné době nemá smysl vyvolávat válku s prezidentem, podle Přemysla Rabase (za Senátor 21) by bylo nejlépe Zemana ignorovat. Pro výzvu k abdikaci, kterou odmítli i lidovci, nakonec hlasovalo 30 z 69 přítomných senátorů.

„Zeman nahradil český parlamentarismus politickou pavlačí“

Němcová patřila mezi ty, kteří by byli ochotni připravit další ústavní žalobu na Zemana. První z nich Sněmovna v roce 2019 odmítla hlasy ANO, ČSSD, KSČM a SPD, další loni. K možnosti ústavní žaloby se připojili i Láska nebo předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý), jehož loňská snaha o odstavení Zemana z prezidentského úřadu kvůli zpochybňování pravděpodobných původců výbuchů ve Vrběticích na Zlínsku k žalobě nevedla.

Zeman se podle Němcové ani za devět let nenaučil být prezidentem, obklopil se lidmi, kteří pro Česko představují bezpečnostní riziko a vyznamenává své podporovatele s pochybnou minulostí. Podle Tomáše Třetiny (TOP 09) je Zeman „svévolným prezidentem“, nahradil český parlamentarismus politickou pavlačí a podkopává samotné základy právního státu.

Zeman: Balák se neobohatil

Balák byl 24. března pravomocně odsouzen ke třem letům vězení za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Podle Zemana nebyla zřejmě pro Balákovo odsouzení rozhodná povaha činu, ale to, kde pracuje.

Milost pro Baláka neodpovídá podmínkám, které si prezident dříve stanovil pro její udělení. Zeman už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů. Prezidentovo odůvodnění milosti pro Baláka bylo nepřijatelné také podle Unie státních zástupců.

„Já jsem udělil milost člověku, který se v dotyčné kauze zaprvé neobohatil, zadruhé nevznikla žádná národohospodářská škoda, zatřetí byl odsouzen za to, že údajně zvýhodnil jednu firmu. To zvýhodnění spočívalo v tom, že umožnil této stavební firmě prohlídku Lánské obory. Závěrem bych dodal, že jde o bezúhonného člověka, s jehož prací jsem velmi spokojen,“ řekl Zeman pro MF Dnes.

Video  Metál po Zelenského: Projev Miloše Zemana při předávání státních vyznamenání  - Blesk TV
Video se připravuje ...

PPP150W ( 7. dubna 2022 20:06 )

Krajský soud v Praze odsoudil Baláka na tři roky do vězení za ovlivňování dvousetmilionové zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Pravomocný rozsudek také zakázal po dobu čtyř let vykonávat činnost a uložil Balákovi pokutu ve výši 1,8 milionu korun. Okresní soud řeší jinou Balákovu kausu, týkající se těžby kamene v Lánské. Otázka je, má li smysl v kauze pokračovat, protože se dá předpokládat, že případný rozsudek pan prezident opět přehodnotí. Udělejte si v tom pořádek.

PPP150W ( 7. dubna 2022 19:54 )

Jenže to není pravda a vy to dobře víte. U žádného tématu týkajícího se vlády, nebo koaličních politiků není zakázaná diskuze, pokud se tam nejedná o téma Ukrajina. Tečka.

PPP150W ( 7. dubna 2022 19:51 )

To měla být parafráze na příspěvek stonka. Samozřejmě jsem měl na mysli milost pro Kajínka. Je mi líto, že jste to nepochopila, obzvlášť po mém příspěvku v 11:30.

kralovna-vsech-mori ( 7. dubna 2022 17:57 )

Kdepak, to říká okresní soud.

kralovna-vsech-mori ( 7. dubna 2022 17:55 )

Já bych ten váš proslov zkrátila. Dá se to říct jednou větou. Drž hu.bu občane.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa