Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Nechutný útok na Putinova kritika: Držitele Nobelovky Muratova polili rudou barvou a acetonem

Autor: kso - 
8. dubna 2022
10:10

Dmitrij Muratov, Putinův kritik a držitel Nobelovy ceny se ve vlaku stal obětí útoku. Útočníci ho polili rudou barvou a acetonem, informoval deník Mirror. Stalo se tak krátce poté, co OSN vyloučilo Rusko z Rady pro lidská práva.

Muratov seděl ve vlaku, když ho polili barvou, která byla „naředěná“ chemickým acetonem, informuje ruský deník Meduza. Podle editora deníku útočníci ještě křičeli: „Tohle je za naše kluky.“

„Ve vagonu mě polili olejovou barvou s acetonem,“ vypověděl Muratov. „Strašně mě pálí oči. Vlak z Moskvy do Samary. Celý vagon smrdí olejem, vlak už se zpozdil o 30 minut.“

Muratov otevřeně kritizuje ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho počínání na Ukrajině. V březnu vydražil svou Nobelovu cenu, peníze pak poslal na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Jeho noviny, které působí jako kritický hlas vůči Kremlu, oznámily, že do konce války přeruší tisk.

„Pozastavujeme vydávání novin na našich stránkách, sociálních médiích a v tisku, dokud neskončí ona ,speciální operace‘ na ukrajinském území,“ informovaly noviny v únoru.

16:53
Dnes

Dva lidé byli dnes zraněni při explozi osobního auta v Moskvě, informují ruská média. Panují však rozpory v informacích o koho jde. Podle státní tiskové agentury TASS se jedná o vojáka, jenž se účastnil invaze na Ukrajinu, a jeho ženu. Agentura Interfax uvádí, že majitelem auta je důstojník generálního štábu ruské armády. Server Kommersant psal, že zraněný je pracovník ministerstva obrany, jenž sloužil ve vojenské rozvědce GRU. Později však napsal, že šlo o shodu jmen. Podle některých médií ale v armádě slouží i tento jmenovec. Šéf tajné služby FSB mezitím oznámil, že podezřelý ze spáchání útoku je v Turecku.

Exploze otřásla vozem Toyota Land Cruiser ráno na parkovišti na severu metropole. Vůz vybuchl v době, kdy do něj nastoupili muž a žena, popsal TASS. Podle mluvčí ministerstva vnitra Iriny Volkové explozi způsobila detonace neznámého předmětu. Nacházel se pod podvozkem v oblasti sedadla řidiče, podotkl TASS s odvoláním na další zdroje. Server RBK mezitím zveřejni video, které podle něj výbuch zachycuje.

15:34
Dnes

Německo s Británií dnes podepsaly obranné prohlášení, ve kterém se zavazují posílit zbrojní spolupráci i evropskou bezpečnost a nadále podporovat Ukrajinu v její obraně před ruskou invazí. Dokument za Británii podepsal britský ministr obrany John Healey, který dnes v Berlíně jednal se spolkovým kolegou Borisem Pistoriusem.

„Chceme a také musíme spolupracovat,“ řekl Pistorius o podepsaném dokumentu. Uvedl, že spolupráce se zaměří na zbrojní průmysl a také na společnou produkci a nákup zbraní. Nový rozměr zbrojních vztahů podle Pistoriuse povede i k posílení evropského pilíře NATO.

15:05
Dnes

Slovenský prezident Peter Pellegrini varoval Ukrajinu před odvetnými opatřeními, pokud nebude vyřešena otázka tranzitu ruské ropy. Slovenský premiér Robert Fico už dříve kritizoval ukrajinské sankce vůči ruské ropné společnosti Lukoil.

Zobrazit celý online

Útok na Muratova přišel den poté, co Valné shromáždění OSN v reakci na zprávy o vraždění civilistů na Ukrajině schválilo přerušení ruského členství v Radě OSN pro lidská práva. Návrh rezoluce podpořilo 93 zemí, proti se vyslovilo 24 a dalších 58 se zdrželo. Nesouhlas projevily mimo jiné Čína a Írán.

Rozhodnutí přišlo poté, co se objevily drastické záběry masakrů ukrajinských civilistů ve městě Buča. Po ústupu ruských jednotek byla ve městě nalezena těla zavražděných civilních obyvatel.

Video  Putinův sen o evropské říši. A Petr Kramný chce obnovu procesu!  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa