Úterý 30. května 2023
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Polojasno 21°C

Nechutný útok na Putinova kritika: Držitele Nobelovky Muratova polili rudou barvou a acetonem

Autor: kso - 
8. dubna 2022
10:10

Dmitrij Muratov, Putinův kritik a držitel Nobelovy ceny se ve vlaku stal obětí útoku. Útočníci ho polili rudou barvou a acetonem, informoval deník Mirror. Stalo se tak krátce poté, co OSN vyloučilo Rusko z Rady pro lidská práva.

Muratov seděl ve vlaku, když ho polili barvou, která byla „naředěná“ chemickým acetonem, informuje ruský deník Meduza. Podle editora deníku útočníci ještě křičeli: „Tohle je za naše kluky.“

„Ve vagonu mě polili olejovou barvou s acetonem,“ vypověděl Muratov. „Strašně mě pálí oči. Vlak z Moskvy do Samary. Celý vagon smrdí olejem, vlak už se zpozdil o 30 minut.“

Muratov otevřeně kritizuje ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho počínání na Ukrajině. V březnu vydražil svou Nobelovu cenu, peníze pak poslal na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Jeho noviny, které působí jako kritický hlas vůči Kremlu, oznámily, že do konce války přeruší tisk.

„Pozastavujeme vydávání novin na našich stránkách, sociálních médiích a v tisku, dokud neskončí ona ,speciální operace‘ na ukrajinském území,“ informovaly noviny v únoru.

22:16
Dnes

Ramzan Kadyrov, prezident Čečenska, slíbil, že se „pomstí v plném slova smyslu“ za nedávný útok bezpilotního letadla na Moskvu. Pohrozil také západní Evropě, že Rusko „zaklepe na dveře například Německa nebo Polska“. Napsala o tom Ukrajinská pravda.

21:25
Dnes

Ukrajina má zájem, aby britská zbrojovka BAE Systems, vyrábějící tanky Challenger 2, houfnice M777 či bojová vozidla pěchoty Bradley, otevřela opravárenský a výrobní závod na Ukrajině, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj během jednání se zástupci vedení BAE Systems. Jednání prostřednictvím videokonference vedlo k předběžné dohodě, že zbrojovka na Ukrajině otevře svou kancelář, oznámila dnes agentura Unian.

20:50
Dnes

Dnešní nálet bezpilotních letounů na Moskvu se stal největším od začátku ruského vpádu na Ukrajinu. I po několika hodinách zůstává nejasné, kolik strojů útočilo, kdo je vyrobil a odkud odstartovaly, upozornila ruská redakce BBC.

Zobrazit celý online

Útok na Muratova přišel den poté, co Valné shromáždění OSN v reakci na zprávy o vraždění civilistů na Ukrajině schválilo přerušení ruského členství v Radě OSN pro lidská práva. Návrh rezoluce podpořilo 93 zemí, proti se vyslovilo 24 a dalších 58 se zdrželo. Nesouhlas projevily mimo jiné Čína a Írán.

Rozhodnutí přišlo poté, co se objevily drastické záběry masakrů ukrajinských civilistů ve městě Buča. Po ústupu ruských jednotek byla ve městě nalezena těla zavražděných civilních obyvatel.

Video  Putinův sen o evropské říši. A Petr Kramný chce obnovu procesu!  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa