Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

„Vrazi, lupiči a kati!“ Zelenskyj se po masakru v Buči neudržel. Rusky vychovaly parchanty, uvedl

Aktualizováno -
3. dubna 2022
20:39
Autor: ČTK, Mii - 
3. dubna 2022
17:40

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se Rusko v jeho zemi dopouští genocidy. Řekl to v reakci na masakr civilistů ve městě Buča nedaleko Kyjeva, kde ruští vojáci pozabíjeli přes 300 civilistů. Ruským matkám pak na facebooku vzkázal, že jejich synové jsou vrazi, lupiči a kati. „Podívejte se, jaké parchanty jste vychovaly,“ rozhořčil se. 

„Toto je genocida. Vyhlazování celého národa,“ řekl v rozhovoru pro americkou televizi ukrajinský prezident Zelenskyj. „Jsme občany Ukrajiny a nechceme se podrobit politice Ruské federace. Proto nás ničí a zabíjejí,“ dodal.

Video  Ohavný masakr civilistů v Buči: Těla se válí po ulicích  - Reuters
Video se připravuje ...

O masakru mluvil také na sociálních sítích. „Doporučuji matkám ruských vojáků, aby se dívaly. Podívejte se, jaké parchanty jste vychovaly. Vrazi, lupiči, kati,“ uvedl k příspěvku, ve kterém byly fotky těl civilistů povalujících se po ulicích Buči.

Následně Zelenskyj uvedl, že do města zve bývalou německou kancléřku Angelu Merkelovou a někdejšího francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, aby viděli, k čemu vedlo 14 let ústupků Rusku.

V roce 2014 Rusko anektovalo ukrajinský Krym. V posledních osmi letech také vojensky i politicky podporuje separatisty v ukrajinské Doněcké a Luhanské oblasti, kteří bojují proti vládě v Kyjevě. Letos v únoru Moskva uznala nezávislost dvou samozvaných povstaleckých republik a o několik dní později zahájila invazi na Ukrajinu.

Kuleba: Odpojte ruské banky od SWIFTu

„Masakr v Buče byl úmyslný. Rusové chtějí zlikvidovat co nejvíce Ukrajinců. Musíme je zastavit a vyhnat. Žádám nové zničující sankce G7 TEĎ,“ napsal na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Žádá embargo na vývoz ruské ropy, plynu a uhlí, uzavření všech přístavů pro ruská plavidla a zboží a odpojení všech ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT.

Dosud nepohřbení mrtví v Buče na sobě nemají uniformy. Jsou to civilisté s jízdními koly, někteří ve ztuhlých rukách stále svírají tašky s nákupem. Někteří jsou zjevně mrtví mnoho dní, ne-li týdnů. Starosta Anatolij Fedoruk řekl agentuře Reuters, že o život přišlo přes 300 lidí. 

09:30
Dnes

Od zahájení ruského pozemního útoku v ukrajinské Charkovské oblasti bylo evakuováno téměř už 10.000 lidí, uvedl šéf oblastní šéf Syněhubov.

08:05
Dnes

Podle Zelenského Rusko nemá prostředky na zahájení nového rozsáhlého útoku na Kyjev. „Nemají síly na rozsáhlou ofenzivu na hlavní město, jakou provedli na začátku invaze,“ řekl Zelenskyj. Hlavními cíli Kremlu jsou nyní podle něj Donbas a Charkov na východě a severovýchodě Ukrajiny.

Prezident země, která čelí ruské invazi od února 2022, v rozhovoru přiznal, že jeho zemi chybí muži, což ovlivňuje morálku vojáků. V pátek přitom Zelenskyj podepsal zákon, který umožňuje vstoupit do ozbrojených sil některým odsouzeným. Ukrajinská armáda by tímto způsobem mohla mobilizovat 10.000 až 20.000 vězňů. „Je třeba naplnit rezervy, máme značný počet brigád, které jsou prázdné. Musíme to udělat tak, aby chlapci měli normální rotaci. Pak se zlepší morálka,“ je přesvědčen ukrajinský prezident.

6:56
Dnes

Ukrajinský prezident si rovněž postěžoval, že Západ Ukrajině zakazuje používat zbraně dodané Evropou a Spojenými státy k úderům na ruské území. „Oni na nás mohou útočit ze svého území, to je největší výhoda, jakou Rusko má, a my nemůžeme se západními zbraněmi podniknout nic proti jejich systémům umístěným na ruském území. Nemáme na to právo,“ kritizoval Zelenskyj a dodal, že si na tuto skutečnost tento týden stěžoval americkému ministrovi zahraničí Antonymu Blinkenovi.

Podle listu Wall Street Journal Ukrajina požádala administrativu Joea Bidena o povolení používat americké zbraně na ruském území. Institut pro studium války uvedl, že tento zákaz zásadně podkopává ukrajinskou schopnost úspěšně se bránit ruské agresi. 

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa