Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 21°C

Poselství z Václaváku: Ukrajinský prezident Zelenskyj promluvil z rozbombardované vlasti k českému lidu

Aktualizováno -
4. března 2022
19:28
Autor: diz, ČTK, swp - 
4. března 2022
17:49

Rusko vyslalo svá vojska na Ukrajinu. Pomineme-li vojenské či politické důvody, faktem je, že tím trpí i civilní obyvatelstvo, které je v jakýchkoliv mocenských rozepřích nevinně. Přesto trpí útoky vojsky, nálety letadel. Milion chvilek pro demokracii na podporu nevinných obětí ruské invaze na Ukrajinu uspořádalo „happening“  We all stand with Ukraine, během něhož nejen k českému národu, ale i k celému světu promluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

24. února vpadla ruská vojska do Ukrajiny. Od té doby se datuje válka, která si naneštěstí vyžádala mnoho civilních obětí. Spousta civilistů, především rodiny s dětmi, Ukrajinu opustila, aby byly válečných hrůz ušetřeny.

V České republice se kvůli neočekávanému konfliktu vzedmula veliká vlna empatie a podpory. Doslova souzní s heslem páteční večerní akce, která se koná na Václavském náměstí: We all stand with Ukraine (v překladu: Stojíme za Ukrajinou). Vyjádřil se i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Poselství ukrajinského prezidenta

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval obyvatele evropských zemí, aby nepřehlíželi ruskou agresi proti Ukrajině. Padne-li Ukrajina, padne celá Evropa, řekl Zelenskyj prostřednictvím telemostu účastníkům dnešní demonstrace na Václavském náměstí, kterou zorganizoval spolek Milion chvilek na podporu Ukrajiny napadené ruskou armádou. Jeho výzva směřovala i k účastníkům obdobných demonstrací v dalších evropských městech.

„Jestliže zvítězíme, a já jsem si jist, že zvítězíme, bude to vítězství pro celý demokratický svět, bude to vítězství pro svobodu, vítězství světla nad tmou, svobody nad otroctvím,“ prohlásil Zelenskyj.

Video  Ruské jednotky zaútočily na jadernou elektrárnu v Záporoží.  - pro blesk-Natalja Agarkova
Video se připravuje ...

Všichni, kdo se v evropských městech zúčastnili demonstrací, se podle Zelenského stali Ukrajinci. Konkrétně jmenoval Prahu, Paříž, Lyon nebo Tbilisi. "Vy všichni jste dnes Ukrajinci a já vám za to děkuji," uvedl ukrajinský prezident, který tak parafrázoval výrok amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho při návštěvě Berlína v roce 1963.

Zelenskyj v proslovu vyzdvihl vojáky, lékaře i ty, kteří se starají o děti zasažené ruskou invazí, jež byla zahájena před osmi dny. "Toto je srdce Ukrajiny, které stojí proti zlu," řekl. Minutou ticha uctil památku vojáků, hasičů a policistů, kteří padli v boji za svou zemi a vykonali hrdinské skutky. Další minutu ticha pak věnoval památce stovkám obětí z řad civilního obyvatelstva, které zahynuly při ruských útocích a obětovaly životy za vlast.

V rámci demonstrace vystoupila na podporu Ukrajiny a proti ruskému vpádu řada osobností. Katolický kněz Tomáš Halík uvedl, že Zelenskyj by si zasloužil Nobelovu cenu za mír. O ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi naopak mluvil jako o "kremelském válečném zločinci".

7:20
Dnes

Rusko v noci na dnešek na různých místech Ukrajiny útočilo raketami, bezpilotními letouny i leteckými bombami. Hromadný dronový úder hlásí úřady v Čerkaské oblasti ve střední části země. Průmyslovou infrastrukturu v Umani, největším městě regionu, zasáhly úlomky bezpilotních letounů. Hořet začala skladiště, zejména ta, v nichž bylo obilí. „Podle předběžných informací zranění utrpěl jeden člověk, byl převezen do nemocnice,“ cituje portál RBK Ukrajina šéfa regionální správy Ihora Taburece.

Terčem útoků byla i Oděsa, Charkov, Nikopol, Záporoží, Chersonská oblast a Kryvyj Rih.

6:49
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. Británie chce své vojenské instruktory pro výcvik ukrajinských vojáků poslat přímo na Ukrajinu, řekl britský ministr obrany Grant Shapps v rozhovoru s listem Sunday Telegraph. V současnosti příslušníci ukrajinské armády absolvují výcvik na území Británie a dalších evropských zemí, píše agentura Reuters. V Británii bylo za poslední rok na výcviku asi 20.000 Ukrajinců. 

Shapps řekl, že o svých plánech mluvil v pátek s armádními veliteli. Šlo by podle něho o to přesunout výcvik blíže k Ukrajině a i na Ukrajinu, zejména na její západ. Britský ministr obrany také řekl, že doufá, že britské zbrojovky, jako je třeba BAE Systems, realizují plány na zřízení továren na výrobu zbraní na Ukrajině.

21:59
30. 9. 2023

To je pro dnešek z našeho zpravodajství k válce na Ukrajině vše, znovu se přihlásíme v neděli ráno. Dobrou noc. 

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud