Čtvrtek 21. září 2023
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Polojasno 25°C

Emotivní rána během cesty uprchlíků do Česka: Ukrajince řekli, že jí zabili manžela!

Autor: VaB - 
25. března 2022
19:12

 Spolek Vlčí máky pomáhá především novodobým válečným veteránům. Při své poslední cestě přivezli dobrovolníci do bezpečí ukrajinské uprchlíky. Ve středu přivezli 44 lidí z Charkova, Mariupolu, Dnipra a Berdaňsku do Krkonoš. Cestou ale jednu z žen zasáhla velmi smutná zpráva – Rusové jí ve válce zabili manžela.

Video  Spolek Vlčí máky poslal na Ukrajinu humanitární pomoc, do České republiky převezli uprchlíky  - Spolek Vlčí Máky
Video se připravuje ...

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uprchly ze země stovky tisíc lidí. Zoufalí lidé se chtějí zachránit. S převozem do bezpečí pomohl i Spolek Vlčí máky. 

Spolek Vlčí máky je složený z válečných veteránů. Pomáhají v každé krizi tam, kde je to zrovna potřeba. S pomocí Ukrajině začali zanedlouho po vypuknutí války. „Vozili jsme hlavně materiální pomoc pro vojáky a domobranu. Šlo o balistickou ochranu, drony nebo termoprádlo,“ řekla Blesku předsedkyně Vlčích máků Miroslava Pašková.

Velmi jim prý pomohl i generál Petr Pavel, který pomáhal s logistikou a komunikací s ambasádou na Ukrajině. „Udělali jsme celkem tři velké závozy zboží za více než milion a půl. Při poslední cestě jsme si ale řekli, že povezeme i lidi, abychom nejeli zbytečně,“ dodává. A právě poslední cesta z Ukrajiny byla dost emotivní. Celkem vezli v autobuse 44 lidí, převážně matky a děti, kterým se podařilo utéct ze zdevastovaného Mariupolu. Nejmladšímu cestujícímu bylo 8 měsíců, celkem jelo 26 dětí.

Z cesty přikládají i video a k němu smutnou zprávu. „Tohle video vzniklo ještě před tím, než se jedna z maminek přímo v buse dozvěděla, že jejího muže právě zabili Rusové,“ popisuje na facebooku David Řehoř, jeden z členů Vlčích máků. „Paní zavolali, že její muž padl," dodala Pašková. 

Řidičem autobusu byl i český Afghánec, který před lety také utíkal před válkou. „Saed řídil autobus, sám se k akci přihlásil. Když jsem s ním naposledy mluvila, tak říkal, že to pro něj bylo velmi silné a jel by pomáhat znovu,“ doplňuje Pašková. Uprchlíky převezli do Krkonoš, konkrétně do Horního Maršova.

13:59
Dnes

Na sociálních sítích se objevil snímek Polskem dodaného tanku PT-91 Twardy, který byl zničen ruskými jednotkami na východě Ukrajiny.

13:36
Dnes

Regionální vojenská správa zveřejnila video s následky ostřelování ubytovny v Chersonu. Zahynuli 2 lidé a 5 dalších bylo zraněno.

13:25
Dnes

Volodymyr Zelenskyj se svou manželkou Olenou dorazili do Washingtonu. S americkými představiteli hodlá ukrajinský prezident jednat zejména o obraně vzdušného prostoru.

„Olena a já jsme dorazili do Washingtonu, D.C. Čekají nás důležitá jednání. Rusko včera večer podniklo další hromadný raketový útok na Ukrajinu. Děkuji všem našim záchranářům za okamžitou reakci. Musíme spolupracovat, abychom Rusko plně zbavili jeho teroristického potenciálu. Na mých jednáních bude mezi hlavními prioritami protivzdušná obrana,“ napsal na sociální síť X (dříve Twitter).

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud