Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Svitlanu (†44) zabili při záchraně rodiny! Máma z Kyjevské oblasti zemřela před zraky dětí

Autor: rc - 
19. března 2022
05:00

Svou rodinu se Svitlana Žulina (†46) snažila odvézt do bezpečí. S manželem Andrijem Vilsonem a dvěma syny (8 a 10) ujížděli v autě z Kyjeva do Lvova. Na silnici ale narazili na ruské tanky a okupanti po nich začali střílet. Svitlanu zastřelili před očima dětí i manžela. Osmiletého Myroslava postřelili. 

Svitlana Žulina a její manžel Andrij Vilson si v Kyjevě koupili byt, který se jim podařilo zrekonstruovat. Chtěli se tam nastěhovat se svými dvěma syny Artemem (10) a Myroslavem (8). Stěhování ale překazila válka a 26. února dům, v němž byt koupili, zasáhla raketa. Šest lidí bylo zraněno.

„Díky bohu, že jsme se nenastěhovali,“ uvedl pro Kyiv Independent Andrij s tím, že rodina utekla do vesnice Berezivka, která leží nedaleko hlavního města. Ačkoliv byl Kyjev masivně bombardován, ve vesnici byl v prvních dnech války klid. Boje se ale dostaly i tam. Rodina se proto rozhodla 1. března uprchnout na západ Ukrajiny do Lvova. Spolu s nimi jel i Svitlanin bratr Oleksij Kurač (37) s manželkou Inge a jejich dcerami.

Na silnici ale narazili na ruské tanky a okupanti po nich začali střílet. „Nejdřív se rozbilo okno vedle mne a mé dcery,“ popsala událost Inge. „Sklonili jsme hlavy. Zřejmě nás to zachránilo,“ dodala s tím, že si pak vzpomněli na Svitlanu a její rodinu. Rusové spustili na jejich auto masivní palbu. Andrej pro výše zmíněný deník popsal, jak se ozvaly rány a Svitlanina hlava padla do jeho klína.

„Pro děti to byl naprostý horor. Kulka prošla sklem a jejich máma, která tam byla, byla najednou pryč,“ uvedl s tím, že se snažil rychle zachránit své syny. Jako prvního dostal do bezpečí Artema a vrátil se pro Myroslava. Při zoufalé záchraně syna ho trefili do nohy.

„Myroslav zaváhal. Podíval se na mou nohu, viděl v ní díru a řekl: Tati, tam je díra a hned potom ho ti bastardi střelili do nohy,“ řekl Adrij. Stačil vzít svého zraněného syna a dostat ho za bratrem. Leželi schovaní vedle auta, zatímco se ruské tanky blížily. „Když ruští vojáci viděli vážná zranění dětí, byli v šoku. Silně jsem krvácel. Uvědomili si, že musí něco udělat,“ popsal dramatické chvíle s tím, že se vojáci snažili zavolat jejich lékaře, ale nikdo se neozýval. Obvázali mu proto nohu.

„Řekli mi: máš dvě děti, o které se musíš  postarat,“ citoval slova vojáků. Prosil je, aby mu dovolili vzít jeho syny a odvézt je do bezpečí k lékaři. Nechali ho zavolat rodičům své zesnulé ženy, kteří jim přijeli na pomoc. S dětmi se dostali k lékaři a později i do nemocnice, kde musel Myroslav podstoupit náročnou operaci. Bude trvat několik měsíců, než se zotaví. Ještě ten den, kdy došlo k tragédii, se rodiče Svitlany vrátili pro její tělo, aby ji mohli pohřbít.

15:51
Dnes

SBU zadržuje podezřelého ze špiona obviněného z napomáhání ruským úderům na Charkov.

Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) zadržela obyvatele Charkova, který údajně napomáhal ruským útokům na civilní infrastrukturu města, včetně stávky z 23. ledna, při níž bylo zraněno devět lidí, informovala 21. února tisková služba SBU.

15:38
Dnes

Příbuzným zemřelého předáka ruské opozice Alexeje Navalného dnes z vězení kondolovala jeho spolupracovnice Lilija Čanyševová, odsouzená na 7,5 roku. Už v úterý na Navalného smrt reagovali opoziční politici Ilja Jašin a Vladimir Kara-Murza odsouzení za kritiku ruské invaze na Ukrajinu. Jašin si odpykává trest v délce 8,5 roku a Kara-Murza 25 let.

„Cenzura mi nedovolí říct všechno, co si myslím o smrti Alexeje Navalného. Upřímnou soustrast blízkým a rodičům. Truchlím,“ vzkázala podle portálu Meduza z vězení Čanyševová, která dříve vedla pobočku takzvaného Navalného štábu v Ufě na Urale a kvůli tomu byla odsouzena za extremismus.

Obsáhleji na Navalného smrt v úterý reagoval Kara-Murza. „Umírají ti nejlepší, ti nejodvážnější a nejméně lhostejní,“ napsal na sociální síti X. Zodpovědnost za Navalného smrt připsal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a uvedl, že Navalnyj byl Putinovým „osobním vězněm“.

15:14
Dnes

Ruské dobytí Avdijivky na východě Ukrajiny znepokojilo obyvatele okolních měst a mnozí – většinou senioři – nyní odcházejí do bezpečnějších regionů. Měsíce se schovávali před neustálou nepřátelskou palbou, sledovali, jak se čtvrti mění v trosky, a teď se k nim blíží frontová linie, napsala dnes agentura Reuters. Mnozí z prchajících Ukrajinců se mohou stěží hýbat a s evakuací jim pomáhá charitativní organizace Schid SOS (Východ SOS).

„Dostaly se do Nevelske,“ prohlásila Maryna Batraková o ruských invazních silách a s odkazem na město nacházející se východně od jejího Selydove. „Ještě 20 až 30 kilometrů a je to. Zničí i nás. Viděli jste, jak ta města vymazali z povrchu zemského?“ dodala.

Zobrazit celý online

VIDEO: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návštěvě nemocnice v Kyjevě.

Video  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návštěvě nemocnice v Kyjevě.  - Facebook Volodymyra Zelenského
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa