Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Doma jsme mrtví, nebo nás zabijí! Ruské zajatce děsí návrat do vlasti

Autor: pma - 
12. března 2022
05:00

Ruští vojáci stále častěji končí v ukrajinském zajetí. A vydávají pozoruhodná prohlášení. Například, že mají strach z návratu do rodného Ruska, protože se bojí okamžité popravy. Někteří dokonce přiznávají, že je jejich rodina již předčasně pohřbila!

Během čtvrteční tiskové konference v Kyjevě se ruští vojáci svěřili s obavami, které mezi nimi panují. Domnívají se totiž, že jejich návrat do Ruska bude mít tvrdou dohru. Podle některých i tu největší, tedy smrt. Výpovědi uveřejnil britský Daily Telegraph.

Rusové syna pohřbili, i když ještě žije

„Pokud nás vymění, pak nás naši vlastní lidé zastřelí,“ řekl jeden z ruských zajatých vojáků.  A zřejmě není sám, kdo má obavy o svůj život. Další z ruských zajatců dokonce přiznal, že ho rodina již považuje za mrtvého. „Dostal jsem příležitost zavolat rodičům a ti mi řekli, že už mi uspořádali pohřeb,“ komentoval situaci voják.

Další ze zajatců přiznal, že raději, než by se vrátil do Ruska, zvažuje sebevraždu. „Jediná věc, kterou teď chci, je zabít se,“ napsal v SMS zprávě jeden ze zajatců své rodině.

Invaze nebyla v pořádku

Daily Telegraph zveřejnili i svědectví o drastickém chování, které se děje mezi členy okupačních vojsk. Není prý ojedinělé, že ruští vojáci střílí do vlastních řad. „Jeden můj kamarád a jeho poručík byli zastřeleni ruskou armádou. Stalo se tak poté, co ruští vojáci dostali rozkaz střílet do civilistů. Jenže oni dva chtěli zachránit mladou Ukrajinkou s její matkou,“ popsal jeden z ruských zajatců.

Většina zajatých ruských vojáků přiznala, že invaze na Ukrajinu „nebyla v pořádku“.

Video  Rusko útočí blízko Slovenska a Polska! A kam zmizel konvoj u Kyjeva?  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

22:57
Dnes

Vážení čtenáři, 

pro dnešek končíme zpravodajství z rusko-ukrajinského konfliktu. Aktuální informace v online reportáži vám přineseme opět zítra. 

22:27
Dnes

Drazí čtenáři, online zpravodajství k Ukrajině se odmlčí. Přejeme dobrou noc, na shledanou zítra.

22:25
Dnes

Ukrajinská vláda přijala rozhodnutí, podle něhož muži ve věku od 18 do 60 let budou moci získat cestovní pasy pouze na území Ukrajiny. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž Kyjev dále zpřísnil pravidla mobilizace. O den dříve ukrajinské ministerstvo zahraničí oznámilo pozastavení konzulárních služeb pro muže v branném věku, kteří pobývají v zahraničí, a to do 18. května.

Tou dobou podle ukrajinské diplomacie vstoupí v platnost nový zákon, jenž mění pravidla mobilizace vyhlášené na Ukrajině před více než dvěma lety v reakci na ruskou invazi. Jeho hlavním úkolem je podle médií podchytit všechny muže podléhající branné povinnosti a aktualizovat jejich údaje, což má úřadům zjednodušit povolávání do armády.

Norma předpokládá, že Ukrajinci žijící bez vojenských dokladů v zahraničí si nebudou moci zařídit nový pas či získat konzulární služby.

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa