Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, bouřka 20°C

Zakrvácení ruští vojáci prosí o milost: Jen jsme plnili rozkazy

Autor: rc - 
7. března 2022
05:00

Na sociálních sítích se objevují další a další videa s ruskými piloty, které vzali ukrajinští vojáci do zajetí. Zakrvácení bojovníci na záběrech prosí o milost a říkají, že jen plnili rozkazy. Jeden záznam zachycuje pilota v modré kombinéze a zakrváceném tričku. Obvázanou má i zraněnou hlavu. Zranění utrpěl poté, co se v sestřeleném letadlu zřítil na pole.

Válka rozpoutaná Ruskem na Ukrajině se táhne už víc jak deset dní, ačkoliv si podle informací britského deníku Daily Mirror Vladimir Putin původně prý myslel, že zemi bude mít pod kontrolou během dvou dnů. Ruským vojákům se údajně zhoršuje morálka.

Někteří z nich se dobrovolně vzdávají a v slzách volají svým matkám, kde jsou a proč tam jsou. Na sociální síti Twitter přibývají videa s ruskými piloty, kteří se rovněž vzdávají a svým ukrajinským protivníkům tvrdí, že „pouze plnili rozkazy.“ Ukrajincům se údajně povedlo sestřelit devět ruských letounů během jednoho dne.

Na videích jsou vidět piloti, jak klečí na zemi a prosí o milost. U města Mykolajiv byl sestřelen pilot v oranžové kombinéze, který se s rukama nad hlavou vzdal. Jeden z pilotů má na sobě modrou kombinézu a zakrvácené tričko.

Pád letadla na pole přežil, ale utrpěl zranění hlavy. Na fotografii je s obvázanou hlavou. Ukrajincům souhlasně pokyvuje, že bude odpovídat na jejich otázky. Vojáků se nejčastěji ptají, proč bombardují lidi a následně zajatci musí říct „sláva Ukrajině.“

Další záznam ukazuje údajné ruské piloty se zakrvácenou tváří, jež jsou vyslýcháni v zadní části dodávky. Na sociálních sítích koluje i video, na němž ukrajinští vojáci sestřelují letoun Mi-24 Hind. Jakmile se k nim helikoptéra přibližuje, vojáci odpalují raketu a bitevní vrtulník zasahují. Mělo se to stát čtyřicet kilometrů od Kyjeva.

Prezident Zelenskyj uvedl, že Rusko doposud ve válce ztratilo 10 tisíc vojáků. Nicméně ruské úřady neinformují pravidelně o ztrátách lidských životů na bojišti a doposud potvrdily pouze úmrtí 498 vojáků. Ukrajina rovněž uvedla, že si matky ruských vojáků mohou přijet pro své syny, kteří byli zajati během války.

9:21
Dnes

První skupina ukrajinských pilotů absolvovala výcvik na amerických letounech F-16, řekla Erin Hanniganová, mluvčí arizonské Národní gardy, na jejíž základně v Tucsonu se cvičili. Teď míří do Evropy ve výcviku pokračovat, uvedla pro Politico. Víc detailů, ani třeba počet pilotů, nepřiblížila 

8:34
Dnes

Vladimir Putin včera večer přiletěl do Minsku, hned na letišti ho uvítal běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

 

8:04
Dnes

Rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory (ICC) podle energetické společnosti ČEZ zakázal ruskému Gazpromu pokračovat v soudním řízení proti české firmě v Rusku. Důvodem je to, že spor firem má výhradně řešit mezinárodní arbitráž. ČTK to dnes večer sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ loni v únoru zahájil proti Gazpromu v Ženevě arbitrážní řízení z důvodu krácení dohodnutých dodávek plynu, od ruského podniku žádá náhradu škody za více než miliardu korun. Ruská plynárenská společnost letos v dubnu požádala ruský arbitrážní soud, aby zakázal české společnosti pokračovat v řízení u mezinárodního arbitrážního soudu. Situace kolem obchodu s plynem se zkomplikovala, když ruská vojska v únoru 2022 vpadla na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

„Společnost ČEZ požádala Tribunál ICC o vydání předběžného opatření, které by zakázalo Gazpromu pokračovat v tomto ruském soudním řízení. Tribunál naší žádosti vyhověl, a tím potvrdil, že spory mezi uvedenými společnostmi se mají řešit v arbitráži u ICC, nikoli před ruskými soudy,“ řekl Kříž.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa