Neděle 28. dubna 2024
Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert
Polojasno 22°C

V ostřelovaném Charkově se léčí děti s rakovinou: Ukrývají se ve sklepech, chybí jim léčba

Autor: rix - 
7. března 2022
18:16

Nejenom válka ohrožuje děti na Ukrajině. Některé z nich musí ještě k tomu bojovat se zákeřnou rakovinou. Se svou nemocí válčí v suterénech nemocnic za zvuků ohlušující dělostřelby. Mezitím, co se ukrývají, jim chybí životně důležitá léčba. Zoufalé maminky prosí o pomoc.

Jedním z těchto dětí je i jedenáctiletý Jaroslav Majorov, který trpí vzácnou rakovinou břicha. Nešťastník musí být neustále připojen na přístroje pro podporu života. Do jeho života teď ale vstoupila i válka. Mimo rakovinu se snaží zvítězit nad Putinovými bombami. A není sám. 

V nemocnici v Charkově je dalších sedmadvacet dětí se stejnou děsivou diagnózou. V nemocničních krytech jsou s nimi i jejich maminky, které marně doufají v záchranu. „Potřebujeme pomoci s evakuací dětí do bezpečí v lékařském konvoji,“ zdůraznila Jaroslavova matka Aljona. „Zatím nikdo nepřišel,“ zoufala si. 

Na nemocnici a kolem ní mezitím stále dopadají bomby a rakety ruských invazních vojsk. „Střílí všude kolem, takže jsme ve sklepě, ale je tu velmi špatný vzduch. Pro zdraví našich dětí je to velmi špatné,“ popsala maminka strastiplnou situaci. Východo-ukrajinské město Charkov zažilo dosud jedny z nejkrvavějších bojů. Ostřelování města označili ukrajinští vůdci za válečný zločin.

Když se i městská krajská dětská nemocnice dostala pod palbu, desítky dětí na onkologickém oddělení, včetně Jaroslava, pracovníci rychle přemístili do suterénu. Nešťastné děti se dostaly do rukou dobrovolnice Natalie Krivolapové (47), kterou maminky označily za „anděla našich dětí“. 

Její syn přežil nádor na mozku a ona riskuje každodenní smrt v křížové palbě, aby šla ven pro léky a zásoby pro děti. „Děti samozřejmě chápou, co se děje, pláčou, křičí, modlí se k Bohu,“ uvedla. „Situace je velmi špatná, Charkov je v podstatě zničen,“ dodala pro deník Mirror

16:43
Dnes

Ruské soudy o víkendu uvalily vazbu na dva novináře, kteří podle nich spolupracovali s týmem opozičního politika Alexeje Navalného při výrobě videí publikovaných na YouTube a odhalujících korupci ve špičkách ruské politiky. Oba novináři, kteří také spolupracovali se západními tiskovými agenturami, jsou obvinění z účasti v extremistické organizaci. Jak Konstantin Gabov, tak Sergej Karelin obvinění odmítli, ve vazbě ale zůstanou přinejmenším dva měsíce a v případě odsouzení jim hrozí až pět let ve vězení, uvedla AP.

Už dříve úřady zakázaly Navalného Fond boje pro korupci jako extremistickou organizaci, což znamená, že postih hrozí i spolupracovníkům. Většina z nich odešla do exilu, ostatní byli uvězněni, připomněla agentura AFP.

Případy Gabova a Karelina spojila se stupňováním tlaku ruských úřadů na nezávislá a zahraniční média. Po rozpoutání války proti Ukrajině se režim snaží rozdrtit jakýkoliv odpor a umlčet veškerý nesouhlas. Karelin spolupracoval s AP, která nad jeho zadržením vyjádřila „hluboké znepokojení“. Gabov jako nezávislý producent příležitostně spolupracoval s agenturou Reuters.

15:57
Dnes

„Situace na frontě se vyostřila,“ uvedl velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj. „Situace se dynamicky měnila - v některých oblastech měl nepřítel taktické úspěchy a v některých oblastech se nám podařilo zlepšit taktické postavení našich jednotek,“ napsal na Telegramu.

Podle Syrského je pro ukrajinská vojska nejsložitější situace západně od Avdijivky a Marjinky, kde se ruské síly snaží prodrat ve směru na Pokrovske a Kurachove.

„Jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny se přesunuly na nové linie západně od Berdyči, Semenivky a Novomychajlivky (...) Celkově nepřítel dosáhl v těchto oblastech určitých taktických úspěchů, ale nepodařilo se mu získat operační převahu,“ uvedl velitel ukrajinské armády s tím, že ukrajinská vojska se ústupem snaží udržet svou bojeschopnost.

15:09
Dnes

Těla dvou utonulých mužů našla v řece Tise sobotu večer hlídka ukrajinských pohraničníků. Vzhledem k vysokým peřejím a silnému proudu se těla podařilo vytáhnout z vody až dnes ráno. Úřady se nyní snaží zjistit totožnost utonulých.

Tisa tvoří částečně hranici Ukrajiny s Rumunskem, Maďarskem a Slovenskem. Přes řeku se podle médií snaží dostat muži obávající se povolání do války proti Rusku. Po invazi ruských vojsk ukrajinské úřady zakázaly mužům od 18 do 60 let cestovat do zahraničí.

Od vypuknutí války jen na úseku, který střeží pohraniční jednotka z Mukačeva, našli těla už 24 mužů, kteří se pokoušeli řeku překročit, uvedl ukrajinský list. Ačkoliv momentálně stav vody v řece klesl, pokoušet se ji přeplavat je mimořádně nebezpečné, a to zejména v noci, kdy plavec může narazit do ostrých kamenů či zbytků stromů, nemluvě o prudkém proudu a nízké teplotě vody, varují pohraničníci.

Zobrazit celý online

Video  „Takhle umírají okupanti.“ Ukrajinci se chlubí sestřeleným ruským vrtulníkem.  - Reuters
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa