Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno 21°C

ONLINE: Ukrajina znovu útočila u ruského radaru, drony dolétly 350 km od Krymu

Aktualizováno -
29. května 2024
08:07
Autor: ČTK, red - 
12. února 2022
15:00

Ruská protivzdušná obrana dnes v časných ranních hodinách sestřelila dva ukrajinské drony nedaleko města Armavir asi 350 kilometrů od Ruskem okupovaného poloostrova Krym. Na síti telegram to oznámil krasnodarský gubernátor Veniamin Kondratěv, podle kterého nejsou hlášené žádné škody ani oběti. V Armaviru se nachází významná ruská radarová stanice, na které se Ukrajina v uplynulých týdnech zaměřila. Dramatické dění sledujeme v podrobné online reportáži.  

Video  Petr Pavel v Hráčích: O zapojení českých vojáků v bojích na Ukrajině  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Válka Rusko vs. Ukrajina
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Blesk Zprávy Blesk Zprávy Česko Česko Evropská unie Evropská unie Ukrajina Ukrajina Vladimir Putin Vladimir Putin Volodymyr Zelenskyj Volodymyr Zelenskyj
Zobrazit nové zprávy
14:57
25. 5. 2024

Země skupiny G7 by mohly Ukrajině poskytnout půjčku, která by byla krytá výnosy ze zmrazeného ruského majetku. Podle americké ministryně financí Janet Yellenové se jedná o hlavní cestu, kterou se vydávají úvahy této skupiny, napsala dnes agentura Reuters. Žádná definitivní dohoda však na stole není, uvedl italský ministr financí Giancarlo Giorgetti, který zasedání ministrů financí G7 v severoitalské Strese předsedal.

Yellenová potvrdila, že dohoda o poskytnutí půjčky kryté výnosem ze zmrazeného ruského majetku ještě není zcela dojednaná. Podle agentury AFP Spojené státy navrhly, aby Kyjev dostal půjčku ve výši 50 miliard dolarů (1,14 bilionu korun). Podle ní musí návrh na půjčku ještě projednat Evropská unie, která ve skupině G7 rovněž zasedá. Do budoucna však Yellenová nechtěla vyloučit i jiná opatření vedle této speciální půjčky.

14:52
25. 5. 2024

Ztráty Ruska během ofenzivy v Charkovské oblasti zahájené na začátku tohoto měsíce jsou osmkrát vyšší než ztráty ukrajinských ozbrojených sil, uvedl v rozhovoru prezident Volodymyr Zelenskyj.

13:22
25. 5. 2024

Ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování zahájil vyšetřování 125. brigády a jejích podřízených jednotek kvůli nesprávné organizaci obrany v Charkovské oblasti, uvedla Ukrajinska pravda.

13:01
25. 5. 2024

Skupina zemí, včetně pobaltských států, Polska, Norska a Finska, se dohodla na vytvoření "dronové zdi", která by pomohla chránit jejich společné hranice, uvedla v rozhovoru litevská ministryně vnitra Agne Bilotaiteová.

12:27
25. 5. 2024

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí systému varování před mezikontinentálními balistickými střelami. S odkazem na analýzu Institutu pro studium války (ISW) to dnes píše agentura DPA. Podle ní se k úderu ruská armáda ani jiné úřady zatím nevyjádřily. Ruský senátor Dmitrij Rogozin to však označil za krok ke třetí světové válce.

ISW ve své páteční analýze uvedl, že podle vícero zdrojů z ruské i ukrajinské strany ve čtvrtek úder za použití bezpilotních prostředků zasáhl radarovou stanici v ruském městě Armavir v Krasnodarském kraji. Stanice je podle analýzy součástí systému včasné výstrahy, který má varovat před vypálením mezikontinentálních balistických raket, jež mohou nést jadernou hlavici. Snímky ze satelitů ukazují, že jeden radar je zřejmě poškozen.

11:42
25. 5. 2024

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky uvedl, že probíhá zdokonalování robotických námořních platforem. Jsou vybaveny zejména systémy k zasahování malých hladinových a vzdušných cílů a k úderům na pobřeží.

„Časem se tedy pravděpodobně dočkáme úplné převahy bezpilotních plavidel nad konvenčními válečnými loděmi. Přinejmenším v uzavřených nebo polouzavřených vodách, jako je Černé moře, Středozemní moře atd. To je cesta vpřed,“ uvedl Kyrylo Budanov.

10:47
25. 5. 2024

Spojenci by měli přehodnotit omezení, která kladou Ukrajině pro používání zbraní, jež této zemi darovali. V rozhovoru, který zveřejnil v pátek týdeník The Economist, to řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Podle něj má Ukrajina právo se bránit, což zahrnuje i útoky na cíle na ruském území. O tom, zda povolit používání západních zbraní při úderech na cíle na ruském území, se vede mezi státy NATO v poslední době debata.

„Myslím, že nadešel čas, aby spojenci zvážili, zda neodvolat některá omezení, která zavedli na použití zbraní, které dali Ukrajině,“ uvedl Stoltenberg, jenž by měl ve funkci skončit 1. října. Argumentoval například tím, že v současnosti jsou boje intenzivnější u Charkova, který se nachází nedaleko ruské hranice. Dříve byly hlavním těžištěm bojů ukrajinské regiony okupované Ruskem.

10:32
25. 5. 2024

Evropská unie vstoupila do nové fáze, ve které bude zásadní bezpečnost. V rozhovoru s ČTK to řekl bývalý italský ministr financí Giulio Tremonti, který je v současnosti předsedou výboru pro zahraniční věci a Evropskou unii italské Poslanecké sněmovny. Podle politika vládní strany Bratři Itálie se EU dříve příliš spoléhala na fungování volného trhu. Tremonti, který řídil italské veřejné finance v několika vládách premiéra Silvia Berlusconiho, také říká, že podporuje, aby EU více fungovala na principu většinového rozhodování než jednomyslnosti.

V současné fázi, kterou charakterizují mimo jiné konflikty na Ukrajině a Blízkém východě, je podle Tremontiho prioritou v EU posílení společné obrany a bezpečnosti. „Když zajdete do nějaké hospody a baru a začnete mluvit o bankovní unii, tak se na vás jen divně dívají. Ale když řeknete, že je zapotřebí více obrany, tak vám zaplatí rundu,“ řekl italský vládní politik.

10:12
25. 5. 2024

Ruské síly 24. května zaútočily na 12 pohraničních území a osad v Sumské oblasti, přičemž způsobily nejméně 204 výbuchů, informovala vojenská správa Sumské oblasti.

9:47
25. 5. 2024

Ruské síly v noci na 25. května provedly raketové útoky na Charkovskou oblast a poškodily vzdělávací instituci, informovaly regionální úřady.

9:11
25. 5. 2024

Ruská armáda od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla o 500 000 mužů. Dnes ráno to uvedl ukrajinský generální štáb. Údaj však nelze nezávisle ověřit a Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajinský údaj navíc nerozlišuje mezi mrtvými, zraněnými či pohřešovanými vojáky nepřátelské strany.

Podle odhadu ukrajinské armády, o kterém informují ukrajinská média, se za poslední den ruské ztráty zvýšily o zhruba 1 000 mužů na 500 080 vojáků. Podle ukrajinského generálního štábu ruská armáda zaznamenala také rozsáhlé škody na technice.

8:46
25. 5. 2024

Většina Ukrajinců, kteří po napadení své země Ruskem získali v Česku dočasnou ochranu, dostává od státu potřebné informace rychle a kvalitně. Ukázal to průzkum, který pro ministerstvo vnitra provedla společnost Socio.Faktor. Uprchlíci využívají k získávání informací především internet, blízké osoby ze své komunity a sociální sítě. Těmito kanály ale často nelze oslovit takzvané zranitelné osoby, například seniory, kteří k nim nemají přístup, uvedlo ministerstvo. Vnitro proto výsledky využije pro další zlepšení služeb ze strany státních institucí i neziskových organizací.

Zhruba 80 procent ukrajinských uprchlíků v průzkumu uvedlo, že mají od státu kvalitní informace a stejný podíl dotázaných držitelů dočasné ochrany konstatoval, že informace od státu dostává včas.

8:10
25. 5. 2024

Západní média nadále informují, že ruský prezident Vladimir Putin má zájem na vyjednaném příměří na Ukrajině . Analytici Amerického institutu pro studium války zároveň píší, že rétorika Kremlu a vojenské akce Ruska ukazují, že Putin stejně jako dříve nemá zájem o smysluplná jednání a jakékoli urovnání, které by mu zabránilo usilovat o nezávislý ukrajinský stát.

22:07
24. 5. 2024

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

21:32
24. 5. 2024

Bývalý šéf ukrajinské daňové služby Roman Nasirov byl propuštěn z vazby na kauci 55 milionů hřiven (asi 1,4 milionu USD), informoval protikorupční soud.

20:52
24. 5. 2024

Ukrajinské síly získaly „bojovou kontrolu“ nad oblastmi, kterými ruské jednotky tento měsíc podnikly vpád do severních částí Charkovské oblasti, uvedl ve svém dnešním videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informuje o tom agentura Reuters. Zelenskyj dnes centrum napadeného regionu a druhé největší ukrajinské město Charkov navštívil.

„Našim vojákům se nyní podařilo převzít bojovou kontrolu nad pohraniční oblastí, kterou vstoupili ruští okupanti,“ citovala agentura Zelenského slova.

20:36
24. 5. 2024

Spojené státy připravily pro Ukrajinu nový balík vojenské pomoci, jehož hodnota se odhaduje na 275 milionů dolarů (přes šest miliard korun), oznámilo dnes americké ministerstvo obrany. Veřejný seznam dodávaných položek tvoří především různé druhy munice, včetně střel do raketometů HIMARS nebo naváděné letecké munice.

20:17
24. 5. 2024

Ukrajinské ozbrojené síly obdržely od Německa další systém protivzdušné obrany IRIS-T, napsal Der Spiegel. To znamená, že Ukrajina má nyní čtyři systémy Iris-T středního dosahu a jeden systém Iris-T krátkého dosahu, uvedla publikace.

19:57
24. 5. 2024

Obrazem: Provozovna největší ukrajinské tiskárny zničená při čtvrtečním ruském raketovém útoku

Provozovna největší ukrajinské tiskárny zničená při čtvrtečním ruském raketovém útoku (24.5.2024) Provozovna největší ukrajinské tiskárny zničená při čtvrtečním ruském raketovém útoku (24.5.2024) Provozovna největší ukrajinské tiskárny zničená při čtvrtečním ruském raketovém útoku (24.5.2024) Provozovna největší ukrajinské tiskárny zničená při čtvrtečním ruském raketovém útoku (24.5.2024)
19:12
24. 5. 2024

Ukrajina odmítla přijmout některé zastaralé bojové tanky Leopard 1A5 z Dánska a Německa kvůli četným závadám, uvedla dánská televizní stanice DR s odvoláním na dokumenty dánského ministerstva obrany.

Od září loňského roku bylo dodáno pouze 20 tanků, uvádí DR. Po jejich převzetí a kontrole Ukrajina zjistila, že 18 z 20 obdržených tanků má drobné závady nebo poruchy a dva mají „vážnější závady“, uvádí se v dokumentech.

18:36
24. 5. 2024

Ruské síly zaútočily 24. května na město Nikopol v Dněpropetrovské oblasti a zranily tři lidi, informoval gubernátor Serhij Lysak.

18:27
24. 5. 2024

Neformální setkání ministrů Severoatlantické aliance je v Praze na programu ve čtvrtek a v pátek. Ministr zahraničí USA Antony Blinken bude v Evropě od úterka, přičemž nejdříve má v plánu návštěvu Moldavska. Kdy přesně přicestuje do Česka, nebylo z oznámení americké diplomacie jasné.

Blinkenův náměstek James O'Brien podle agentury Reuters sdělil novinářům, že na ministerské radě budou pokračovat přípravy na summit NATO, který se v červenci uskuteční ve Washingtonu. Dodal, že USA neočekávají, že by spojenci na summitu přizvali Ukrajinu do aliance, očekávat ovšem lze nové projevy podpory zemi bránící se třetím rokem ruské agresi.

18:17
24. 5. 2024

Podle estonských představitelů Rusové ve čtvrtek časně ráno z řeky odstranili 24 z 50 plovoucích bójí, které mají zajistit, aby se lodě nedostaly do cizích vod na řece Narvě.

„Pohraniční incident je součástí provokativního chování a hybridních akcí Ruska, včetně těch na námořní a pozemní hranici v pobaltské oblasti,“ uvedl v prohlášení šéf diplomacie EU Josep Borrell. „Takové akce jsou nepřijatelné,“ dodal.

17:46
24. 5. 2024

Americký ministr zahraničí Antony Blinken příští týden navštíví Českou republiku, kde se zúčastní jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Také bude v Praze se svým českým protějškem Janem Lipavským a dalšími českými činiteli mluvit o podpoře Ukrajiny či o posílení energetické spolupráce, oznámila dnes podle agentury Reuters americká diplomacie.

Neformální setkání ministrů Severoatlantické aliance je v Praze na programu ve čtvrtek a v pátek. Kdy přesně Blinken do Česka přicestuje, nebylo ihned jasné.

17:02
24. 5. 2024
!

Je potřeba obnovit mírové rozhovory, prohlásil dnes v Minsku ruský prezident Vladimir Putin. Jednání ale podle něj musí být vedena s legitimním vedením Ukrajiny, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však prý podle názoru Moskvy už legitimitu nemá. Putin to podle agentury Reuters řekl na tiskové konferenci po rozhovorech se spojeneckým běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem.

Slovy o legitimitě Zelenského narážel Putin už poněkolikáté na to, že mandát ukrajinského prezidenta by za normálních okolností vypršel tento měsíc, ale kvůli stannému právu vyhlášenému na začátku války se teď v napadené zemi nové volby hlavy státu neuskuteční.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Lucka Cermaková ( 28. května 2024 15:12 )

Jsem nečetla nikde že by se do toho montovali třeba Portugalci

Kapsa Kapsik ( 28. května 2024 11:10 )

Der Spiegel..
"Jestli Rusko prolomi frontu,kraje pobalti vyślou sva vojska na Ukrajinu."

Lomikel ( 28. května 2024 11:08 )

Fiála s Černochovou údajně připravují novou Česko-Ukrajinskou hymnu.
Její text prý bude:
"Na zemi i na moři porazíme agresoři.
Ejchuchu, i ve vzduchu".
Při zpěvu této hymny bude mít Lipánek na hlavě naražený slušivý blembáček. Prý vypadá bojovně a je sexy...

Annika ( 25. května 2024 18:19 )

Nevim jak se stoho Zelensky vymota,proto po nem Putin nejde aby po valce meli vinika.

Annika ( 25. května 2024 18:17 )

Aby s toho zase nevyslo ze si to Ucka udelali sami jako to diva­dlo,na­drazi,­Polsko­,Buca atg.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud