Pátek 19. července 2024
Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja
Polojasno 28°C

Putinův „strategický neúspěch“: Podle šéfa americké diplomacie válka Rusko do budoucna značně oslabí

Autor: ČTK, lig - 
2. června 2023
13:20

Za "strategický neúspěch" pro Moskvu označil dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken válku, kterou ruský prezident Vladimir Putin rozpoutal loni invazí na Ukrajinu. Podle něj konflikt Rusko do dalších let výrazně oslabí. Šéf americké diplomacie to uvedl při své návštěvě Finska.

„(Ruská) agrese je strategickým selháním, které pro nadcházející roky zásadně snížilo vojenskou, hospodářskou a diplomatickou sílu Ruska a jeho vliv,“ prohlásil Blinken v projevu, který pronesl v nové členské zemi Severoatlantické aliance.

Americký ministr zahraničí rovněž uvedl, že Spojené státy věnují od vypuknutí války na Ukrajině větší pozornost čínské „hrozbě“. „Naše podpora Ukrajiny neoslabila naše schopnosti reagovat na potenciální hrozby ze strany Číny či odjinud. Naopak je posílila,“ podotkl Blinken.

Ohledně ukrajinského konfliktu se Spojené státy podle Blinkena snaží najít s Kyjevem a dalšími zeměmi shodu, která by byla základem pro nastolení míru. USA současně podporují iniciativy dalších zemí s cílem ukončit válku. „Podpoříme snahy - ať už Brazílie, Číny či jiného státu - pokud pomohou najít cestu ke spravedlivému a trvalému míru,“ řekl americký ministr.

Blinken se tento týden zúčastnil v Norsku schůzky šéfů diplomacií zemí Severoatlantické aliance, kde ukrajinský konflikt patřil k hlavním tématům.

7:14
Dnes

Svět by měl podle Zelenského vyvinout tlak na Ruskou federaci, aby ji donutila k jednání. 

Minulý měsíc se ve Švýcarsku konal Globální mírový summit o válce na Ukrajině. Prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že Rusko, které nebylo pozváno na první akci, by se mělo zúčastnit druhého summitu. Předběžně je naplánován na listopad.

Hlava státu v rozhovoru pro BBC řekla , že celý svět bude muset vyvinout tlak na Moskvu, aby ji přesvědčila, aby usedla k jednacímu stolu a zvážila možnost ukončení války.

To neznamená, že všechna území jsou získána zpět silou. Myslím, že síla diplomacie může pomoci,“ řekl Zelenskyj.

5:57
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři.  Vítězství Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech by pro Ukrajinu bylo těžké, ale Ukrajinci jsou na takovou možnost připraveni, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro BBC, jehož úryvek britská veřejnoprávní stanice v pátek zveřejnila na svém webu.

21:59
18. 7. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa