Pondělí 17. června 2024
Svátek slaví Adolf, zítra Milan
Oblačno 25°C

Krvavá bitva o Bachmut stála obě strany hodně sil: Putin obětoval až 60 tisíc svých vojáků

Autor: ČTK - 
2. června 2023
08:00

Západní činitelé odhadují, že Rusko při dobývání Bachmutu na východě Ukrajiny ztratilo 60.000 vojáků. Tento údaj zahrnuje jak mrtvé, tak raněné, píše britská televize SkyNews na svých internetových stránkách. Za celý rok a čtvrt invaze na Ukrajinu přišlo Rusko podle odhadů o více než 200.000 zraněných či mrtvých.

Rusko minulý měsíc oznámilo, že po přibližně rok trvající bitvě Bachmut dobylo. „Odhadujeme, že za ovládnutí sektoru Bachmut-Popasna Rusko zaplatilo nejméně 60.000 oběťmi,“ uvedl podle SkyNews nejmenovaný představitel a dodal, že jde o „konzervativní odhad“. Asi třetina z tohoto počtu jsou podle něho mrtví. Informace o ztrátách na ukrajinské straně nejsou k dispozici.

Rusko s ukrajinskými obránci tvrdé boje o Bachmut, který Kyjev nyní nepovažuje za nijak strategicky důležitý, vedlo zejména od zimních měsíců. Prakticky všechny budovy ve městě jsou nyní zničené. V roce 2021 tam žilo asi 75.000 obyvatel.

Podle zdroje SkyNews se ukrajinské jednotky nyní ze zastavěných částí města stáhly. Město také podle všeho opouštějí příslušníci ruské žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin ve videu zveřejněném v noci na čtvrtek uvedl, že do pondělka jeho jednotky všechny pozice v této části fronty předají pravidelné ruské armádě.

15:20
Dnes

Nejméně devět lidí utrpělo zranění při ruském vzdušném útoku, který dnes odpoledne zasáhl ukrajinskou Poltavskou oblast. Podle listu Ukrajinska pravda o tom informoval šéf regionu Filip Pronin. Ten rovněž uvedl, že útok poškodil elektrické vedení a bez proudu je přes 50.000 domácností.

„Podle předběžných informací nepřítel zasáhl civilní infrastrukturu v Poltavském okrese," napsal Pronin na Telegramu s tím, že pod troskami mohou být stále lidé. Později upřesnil, že útok se předběžně obešel bez obětí na životech, poškozeno bylo několik budov.

14:38
Dnes

„Děkuji všem, kteří stojí za Ukrajinou, vzdorují ruskému tlaku, všem, kteří pracují a pomáhají a kteří v těchto dnech a po celou dobu této války nezapomínají na Ukrajinu a Ukrajince, náš boj a důležitost ochrany lidských životů,“ vzkázal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociální síti.

13:55
Dnes

Amerického zpěváka Roda Stewarta vypískali něměčtí fanoušci během jeho koncertu v Lipsku. A to ve chvíli, kdy vyjádřil podporu Ukrajině, zařval „Ať jde Putin do p*dele“ a na obrazovce ukázal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. „Díky, že jste tak milí,“ řekl ironicky Stewart svým fanouškům poté, co na něj bučeli.

Nelibost fanoušků v Lipsku zrovna k Ukrajině ale není velkým překvapením. Krajněpravicová strana AFD, která v Lipsku vyhrála volby do Evropského parlamentu, nepodporuje třeba úsilí německé vlády posílat zbraně Ukrajině.

Zobrazit celý online

Video  Zkáza Bachmutu zachycená z dronu 
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa