3. povodňový stupeň na horním Labi i Svratce! Stoletá voda čeká Sázavu? Hrozí zaplavení domů
S obavami lidé sledují stoupající hladiny řek kvůli lijákům, které zasáhly Česko. Na horním Labi ve Špindlerově Mlýně je stav ohrožení a voda dál stoupá. Hladina řeky Svratky v Židlochovicích na Brněnsku dosáhla po 20:00 třetího stupně povodňové aktivity. Kulminovat by měla v neděli kolem poledne. Kde se očekává stoletá voda a jaká je situace na dalších tocích? Obavy jsou spjaté s děním kolem Sázavy. Radnice v Ledči nad Sázavou varovala občanym, že hrozí povodeň třetího stupně a zaplavení nemovitostí.
- Hladiny řek v Česku stoupají. Týká se to hlavně východu země.
- Kolem pátečních 20:00 platil některý z povodňových stupňů na téměř 50 místech.
- Hladina Svratky v Židlochovicích dosáhla po 20:00 třetího stupně povodňové aktivity. Kulminovat by měla v neděli kolem poledne.
- Na horním Labi ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších je třetí povodňový stupeň. Nejhorší situace má ale nastat až o víkendu. Déšť ještě zesílí, přidá se navíc silný vítr.
- Podle ČHMÚ napršelo od středečního večera na hřebenech Krkonoš a Orlických hor kolem 100 milimetrů srážek. Úhrny přes 85 milimetrů zaznamenala také většina Pardubického kraje a části Jihomoravského a Zlínského kraje.
- Do noci z neděle na pondělí by mohlo na severních horách od Jizerských přes Krkonoše a Orlické hory až po Jeseníky napršet přes 200 milimetrů, v Jeseníkách by úhrny mohly lokálně překročit i 300 milimetrů.
V noci z pátka na sobotu a v sobotu hrozí povodně hlavně na drobných tocích. Po pátečním jednání Ústřední povodňové komise to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Sledujte aktuální počasí na radaru Blesku
Pršet začalo ve velké části Česka ve čtvrtek a déšť má postupně zesilovat. Meteorologové rozšířili výstrahu na extrémní povodně na téměř celou zemi s výjimkou západu Čech.
Vltava má v Praze kulminovat v noci na neděli. Hladina se podle odhadů zvedne o 60 až 80 centimetrů a průtok nemá výrazně překročit druhý povodňový stupeň. Město již zastavilo přívozy nebo zavřelo vrata na Čertovce. Vedení magistrátu se chystá na přerušení lodní dopravy na Vltavě.
3. povodňový stupeň na horním Labi
Na horním Labi ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších je stav ohrožení, tedy třetí povodňový stupeň. Voda dál stoupá. Nižší povodňové stupně jsou i na dalších třech místech v Královéhradeckém kraji, vyplynulo z informací na webu Povodí Labe. První povodňový stupeň je na Labi také ve Špindlerově Mlýně výše proti proudu a na Úpě v Trutnově v Horním Starém Městě a na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří na Rychnovsku v Orlických horách.
„Území Povodí Labe je od čtvrtka zasaženo setrvalými srážkami, srážkové úhrny se za posledních 24 hodin pohybovaly na většině území od 40 do 90 milimetrů. Intenzivní srážky až 10 mm/hodinu jsou aktuálně zaznamenány v oblasti Krkonoš. Vodní stavy a průtoky začínají pomalu stoupat a dosahovat stupňů povodňové aktivity,“ uvedl v 18:00 v tiskové zprávě vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.
Hladiny toků v Libereckém kraji stoupají, od půlnoci místy napršelo přes 70 milimetrů a nadále prší. Nejvydatnější deště jsou v kraji v Krkonoších a Jizerských horách. Druhého povodňového stupně dosáhly večer ve Frýdlantském výběžku řeka Smědá v Hejnicích a potok Oleška v Dětřichově.
Voda zatím zůstává v korytech, přesto hasiči už postavili protipovodňovou hráz v Poustce u Višňové na Liberecku. Další budují v Semilech v Jatecké ulici a mobilní povodňové stěny preventivně přivezli do Frýdlantu.
Obavy ze Sázavy
Ve Středočeském kraji by měla být nejhorší situace v povodí Sázavy, průtok by tam mohl překonat stoletou vodu. Stejné je to i na Vysočině, kde očekávaný narůst průtoku Sázavy ohrožuje bezpečnost celého povodí.
Povodňová komise v Havlíčkově Brodě zvažuje kvůli řece Sázavě aktivovat povodňový plán pro stoletou vodu, prověřit nechala případná evakuační místa ve školních tělocvičnách. ČTK o tom informovala mluvčí města.
Radnice v Ledči nad Sázavou sdělila obyvatelům na webu, že v nejbližších dnech hrozí povodeň třetího stupně, při níž mohou být zaplavené nemovitosti. Průtok v řece Sázavě může být dvakrát vyšší než při povodni v roce 2006, uvedlo město s odkazem na informace od povodňové komise.
Hasiči vybírají ve spolupráci s povodňovými komisemi Žďáru nad Sázavou, Havlíčkova Brodu a Světlé nad Sázavou místa, která by mohla být nejvíc ohrožená velkou vodou. „Budeme tam deponovat protipovodňové zábrany mobilní, vaky, které budeme napouštět vodou,“ řekl novinářům ředitel krajského hasičského sboru Jiří Němec.
Povodně nyní hrozí na menších tocích
Ústřední povodňová komise doporučila obcím a krajům, aby provedly veškerá dostupná protipovodňová opatření s cílem ochránit obyvatele a majetek. Dále doporučuje obcím připravit se na rozvodnění drobných toků v důsledku silných lokálních srážek. „Opravdu teď aktuálně, co se týká dnešní noci, potažmo soboty, tak nám ty povodně hrozí zatím hlavně na těch drobných tocích,“ uvedl Hladík.
Novinkou je větší předpoklad silnějších srážek v Beskydech. Nejhorší situace se podle ministra čeká na tocích odvodňujících Jeseníky, další severovýchodní horské oblasti a Českomoravskou vrchovinu.
Řeka Morava v Olomouci dosáhne třetího stupně povodňové aktivity zřejmě v neděli časně ráno. Rozlití vody do okolní krajiny hrozí jen v městské části Chomoutov. Radnice tam pošle například pytle s pískem. V Olomouci by se hladina toků měla udržet na úrovni padesátileté vody.
Evakuace na jihu Moravy
Na jihomoravských tocích jsou překročené první či druhé stupně povodňové aktivity výhradně kvůli řízenému odpouštění vody z přehrad. Očekávat lze dosažení povodňových stupňů na řekách odvodňujících Vysočinu, tedy na Svratce, Jihlavě a Dyji.
„Nadále pokračuje předpouštění všech významných nádrží. Odtok z Nových Mlýnů je navýšený na 330 metrů krychlových za sekundu, z Vranova odtéká 105 kubíků, z Brněnské přehrady aktuálně vypouštíme 57 kubíků, z Dalešic 60 a z Víru 25. Manipulace děláme operativně dle vývoje situace,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Na stoletou vodu se připravuje také Veverská Bítýška na Brněnsku. Město již nařídilo evakuaci lidem z chatových oblastí. Rovněž z chatové oblasti Biskoupky u Jamolic na Brněnsku hasiči evakuovali 125 lidí přes zaplavený most.
Páteční večerní předpověď hydrologů zmírnila kulminaci Svratky i Svitavy před přítokem do Brna. Zatímco Svratka ve Veverské Bítýšce měla přesáhnout hladinu pro extrémní povodeň, nynější prognóza hovoří o kulminaci na hladině třetího stupně povodňové aktivity.
Kulminace Svratky se předpokládá v neděli ve večerních hodinách na výšce hladiny 300 centimetrů, což odpovídá 115 metrům krychlovým za vteřinu. Ranní prognóza hovořila o 406 centimetrech. Znamená to také, že přítok do Brněnské přehrady postupně převýší odtok.
Odpouštění vody z Dlouhých strání
Extrémní povodňové ohrožení platí pro celou Moravu a Slezsko, Vysočinu, východní, jižní či severní Čechy, ale podle aktuální výstrahy se na velkou vodu musí připravit i Praha a většina Středočeského kraje. Města proto vedle evakuací chystají také protipovodňová opatření.
Olomoucký hejtman Josef Suchánek (STAN) uvedl, že po dohodě s vedením přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku bylo zahájeno odpouštění části vody z dolní nádrže. Díky tomu v ní vznikne prostor pro zachycení 1,5 milionu metrů krychlových vody.
Nyní do nádrže přitéká méně vody, než z ní odtéká do říčky Desná, která pak teče dál směrem na Kouty nad Desnou. Rezerva na záchyt vody je tak podle Suchánka alespoň částečně zajištěna.
„ČHMÚ dnes dopoledne ještě zpřísnil předpovědní modely počasí. Přestože aktuální situace v kraji není kritická, musíme se připravovat na horší varianty vývoje, které by měly nastat v sobotu a v noci na neděli. Podle výhledu na Jesenicku na řece Bělé hrozí více než stoletá voda a zřejmě to nebude jediné kritické místo v kraji,“ uvedl Suchánek.
Krkonoše i Jeseníky už pokořily 200 mm!