První dáma Pavlová: Silná slova o povodních! Politici ruší akce, Babiš nejel do Ústí
Hrozbu povodní řeší i politici. První dáma Eva Pavlová zavzpomínala na povodně v roce 2002, kdy se nemohla dostat k rodičům - a popřála všem hodně sil ve zvládání současné situace. Většina stran ze sněmovní koalice i opozice kvůli povodňové hrozbě omezuje či přerušuje předvolební kampaň. A ruší se výjezdy lídrů do krajů i setkání s občany. Meteorologové dnes rozšířili výstrahu na extrémní povodně na téměř celou zemi s výjimkou západu Čech. Nejvíc se mají řeky rozvodnit o víkendu. Krajské volby a první kolo senátních voleb se uskuteční příští pátek a sobotu 20. a 21. září. Politologové míní, že téma záplav přehluší ostatní témata právě před volbami. A rušení akcí a setkání je logickým krokem.
„Osobně se mě dotkly povodně v roce 2002, kdy jsem se nemohla dostat k rodičům do Jindřichova na Moravě. Z řeky, ve které jsme si jako děti dříve hrály, se stal neuvěřitelný dravec, který zničil z jedné strany přístupovou cestu tím, že zbořil most, druhá cesta byla zaplavena. Přeji nám všem hodně sil při zvládání náročných situací a také to, abychom se nemuseli strachovat o naše blízké. Děkuji všem, kteří se o to snaží!“ uvedla první dáma Eva Pavlová ve svém vzkazu v pátek večer na Facebooku.
Babiš zrušil výjezd na Ústecko
Hnutí ANO podle mluvčího Martina Vodičky přerušuje kontaktní část kampaně v regionech. „Zrušena byla plánovaná setkání krajských lídrů s občany i dnešní výjezd předsedy hnutí ANO Andreje Babiše na Ústecko,“ uvedl.
Mluvčí ODS Jakub Skyva ČTK napsal, že strana regionálním sdružením jednotlivě doporučila konání kampaně vyhodnotit a případně přesunout na jiný termín.
„V některých regionech, kde jsou lidé potřeba na místech, kde se připravují na krizovou situaci, se tak stalo už v předchozích dnech. Namátkově, v Libereckém kraji jsme dali k dispozici kapacity svých manažerů ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, kteří jsou v regionu připraveni sbírat podněty pro případnou pomoc,“ dodal.
Pekarová: Nejdůležitější je bezpečí a zdraví lidí
Rušení mítinků v Dobřanech a Litoměřicích zmínila šéfka TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. „Vzhledem k aktuální meteorologické situaci si je vynahradíme, jakmile to bude možné. V tuto chvíli není nic důležitějšího než bezpečí a zdraví lidí i ochrana majetku,“ napsala na síti X.
Lidovci žádné doporučení svým kandidátům, zda pokračovat v kampani, nedali. „Oni vědí, co je nyní třeba,“ uvedl mluvčí KDU-ČSL David Jirušek. „Mnoho našich kandidátů na kraji, v rámci své činnosti na obcích či městech, spolcích, organizacích se aktivně ze svých pozic zapojilo do činností a prací spojených se zabezpečením majetku, pomáhají složkám integrovaného záchranného systému, koordinují činnosti,“ sdělil.
Bartoš upozornil na aplikaci Záchranka
Své akce kompletně odvolali Piráti. „Po doporučení meteorologů a krizového štábu se strana rozhodla naplánovaná předvolební setkání do odvolání zrušit a vyzývá k dodržování pokynů integrovaného záchranného systému,“ napsala ČTK mluvčí Pirátů Lucie Švehlíková.
A šéf Pirátů Ivan Bartoš vzkázal na Facebooku: „Nadcházející víkend bude pro mnoho z nás nejspíš velmi náročný. Zprávy o blížících se srážkách a následných povodních rezonují napříč médii i sociálními sítěmi. Je dobré nebrat je na lehkou váhu a pokud vám hrozí nebezpečí, připravit se na něj. Zásoby vody, nabité powerbanky nebo i evakuační zavazadlo mohou být v případě krize velkou pomocí. Co ale dělat, když se přeci jen dostanete do nebezpečí? Možností je samozřejmě přímý kontakt složek IZS. Dobrou alternativou je ale i aplikace Záchranka. Skrz tu totiž můžete kontaktovat záchrannou službu jedním kliknutím.“
Starostové řeší situace doma
Mluvčí Starostů a nezávislých (STAN) Sára Beránková uvedla, že i STAN kampaň přerušuje a řídí se při tom místní situací. „Vzhledem k tomu, že významná část našich kandidátů jsou starostové a starostky, tak v oblastech postižených povodní se budou samozřejmě věnovat řešení situace. S pomocí při řešení povodní počítají i volební týmy v jednotlivých krajích,“ dodala.
Kampaň naopak nebude měnit opoziční SPD, sdělila ČTK mluvčí Lenka Čejková. „Stát by se měl postarat, aby byly co nejmenší škody na zdraví a majetku obyvatel, ale nesmí to omezit jejich běžný život. Nevidíme jediný důvod omezovat naši kampaň. Vláda a politici by lidi neměli strašit, ale chránit,“ uvedla.
Politologové: Povodně přehluší témata kampaně
Téma povodní a odstraňování jejich následků překryje podle politologů do konání krajských a senátních voleb všechna dosavadní témata. Většina sněmovních stran dnes ČTK sdělila, že kvůli hrozícím záplavám omezuje kampaň.
Hejtmani a další lokální politici budou podle politologů nyní hodně vidět, situace může přitáhnout pozornost i k některým politikům z celostátní úrovně. Krajské volby a první kolo senátních voleb se uskuteční příští pátek a sobotu 20. a 21. září.
Politolog Lubomír Kopeček ČTK napsal, že povodně a odstraňování jejich následků bude zjevně hlavním tématem příštích dnů. „Překryje to pravděpodobně až do krajských voleb všechno ostatní,“ uvedl. Situace podle něj nabízí docela velkou příležitost pro přitažení pozornosti regionálním i celostátním politikům, kteří se budou podílet na odstraňování následků živlu.
Politolog Josef Mlejnek zmínil, že v krajním případě by mohly záplavy ohrozit i konání voleb. „Ale taková katastrofa nás snad nečeká. V postižených krajích budou logicky hejtmani hodně vidět, nicméně si myslím či doufám, že by si počínali zhruba stejně, i kdybychom zrovna neměli před volbami,“ dodal.
Přerušení kampaně považuje Mlejnek za správný a logický krok. „Zvlášť když vláda důrazně doporučuje zrušit všechny plánované společenské akce a když fotbalová federace zrušila zápasy první i druhé ligy,“ vysvětlil. Kopeček dodal, že situace kampaně utlumí, i kdyby je kandidáti nepřerušili. „V praxi to bude skoro jedno, jestli se kampaně formálně přeruší, či ne,“ míní.
Někteří nečtou celý článek, protože stačí už stupidní nadpis.