Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Levnější polská vejce válcují dražší česká. Drůbežáři varují: Haly zarostou kopřivami

Autor: for - 
3. dubna 2023
05:00

Apelem na vládu, ale také na spotřebitele skončilo setkání novinářů s Agrární komorou a zástupci českých drůbežáren. Chovatelé slepic jsou totiž válcováni levnějšími produkty ze zahraničí, cenami energií, ale i blížícími se náklady za předělání areálů kvůli zákazu klecových chovů. Česká vejce jsou už nyní dražší, než například ta polská, a nedávný průzkum ukázal, že toho mají čeští chovatelé již dost. Velká část chce produkci omezit či zcela s tímto byznysem skončit. Pomoci by jim mohlo narovnání podmínek se zahraničím, vykupování českých produktů, ale i dotační titul a hlídání zákona o cenách. 

Česká vejce budou časem na pultech obchodů unikátem? Chovatele drůbeže sráží na kolena nerovné podmínky s konkurencí ze zahraničí, zákazy klecových chovů, drahé energie i válka na Ukrajině. Novinářům to sdělili zástupci Agrární komory a českých drůbežáren. Ti provedli rozsáhlý průzkum mezi malými, středními i velkými podniky a odhalili, že až pětina drůbežářů chce už letos redukovat své chovy a další to plánují udělat do roku 2027, kdy začne platit zákaz klecových chovů. Zcela skončit chce v roce 2027 zhruba 10 %. 

Zarostlé areály a vejce z Polska

„Slepice se chovají na turnusy, který je zhruba rok a půl dlouhý, poté už jsou „vynesené“, takže po tomto období už si prostě tu halu nenaskladní. Technologie mohou prodat do starého železa a halu zbourat - případně areál zavřou na řetěz, což je nejlevnější varianta. Myslím si, že tu budeme mít areály zarostlé kopřivami,“ popsal Blesk Zprávám ředitel podniku Vejce Kosičky Jan Pozdílek, jak dle něj bude proces likvidace některých podniků vlastně probíhat. Uzavřít areál pro ně totiž bude levnější a výhodnější, než jej zmodernizovat tak, aby odpovídal novým normám a byl udržitelný i při současných nákladech, upozorňuje drůbežář. 

Pozdílek uvedl, že sám musel do nové haly bez klecí investovat 60 milionů korun, na což dostal dotaci od státu ve výši 15 milionů korun. Zbytek šel úvěrem. Ne všichni podnikatelé, především z menších podniků, ale budou mít prostředky pro to, tak také učinit. I proto, že by se jim to jen tak nemuselo vrátit.

Vláda jim ale podle něj může pomoci, na což souhlasně kýve i předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. 

Dlouhá: Omezení by se měla týkat i Polska

„Chceme apelovat na vládu, aby se nesnižoval rozpočet na dotace,“ řekla Dlouhá během setkání na dotaz Blesk Zpráv, jak likvidacím a omezování chovu předcházetChovatel doplnil, že by se ale obecně mělo zapracovat na tom, aby čeští zemědělci nebyli na dotacích tak závislí. 

„Určitě je také potřeba úprava pravidel, důraz na soběstačnost a narovnání podmínek. Například zákaz chovu v obohacených klecích by měl platit i v okolních zemích, třeba v Polsku, odkud se dováží 70 % vajec, protože pokud tady máte náklady o 10 - 20 % vyšší, tak nám z Polska budou vozit vejce za nižší ceny a vydělají si na našem trhu,“ dodala Dlouhá.

Podle ní by se měla vláda zaměřit na zákon o cenách, aby se nenakupovala vejce za nižší cenu, než za kterou jsou schopni je produkovat čeští dodavatelé. To na setkání s novináři vyvolalo otázku, zdali to nebude zásahem do svobodného trhu. Přítomní zástupci odmítli, že by ale chtěli určovat ceny pro okolní státy, podotkli ale, že pokud se u nás budou zpřísňovat podmínky produkce a chovu a stát to nebude kompenzovat nebo vyrovnávat, nebudeme soběstační a zahraničí nás převálcuje. „A až nebudeme mít vlastní chovy, nebude na nás tak hodné,“ doplnil Pozdílek. 

Vejce dlouho pod cenou? Výroba stojí přes 3 koruny

Pozdílek si myslí, že ale do roku 2027 by nás polský chov mohl převálcovat, než se podmínky narovnají. Co se týče dovozu vajec, Polsko tomu dominuje. „V loňském roce byla podle dat Českého statistického úřadu dovezena do Česka vejce za 2,2 miliardy korun. Jedná se především o Polsko (724 mil. Kč), následuje Slovensko (411 mil. Kč) a Lotyšsko (331 mil. Kč),“ dodává pro Blesk Zprávy mluvčí Agrární komory Barbora Pánková data k dovozu vajec velikosti M a L. 

Vejce z ostatních států jsou pak mnohdy levnější, nikoliv ale na úkor marže prodejců, jak upozorňuje i tisková zpráva, ale právě kvůli tomu, že vejce dokáží v zahraničí vyprodukovat levněji. Zatímco česká vejce se tak v obchodě prodávají i za 139 korun, tak vedle je plato zahraničních za 109 korun. 

Nepomáhají ani předvelikonoční akce, které srazily cenu vajec dolů dříve, než je zvykem. „Cena většinou klesá po Velikonocích, protože v létě je menší poptávka po vejcích, je to opravdu spíše sezónní produkt. Letos ale klesly ceny dolů o tři týdny dříve,“ poznamenal ředitel Vejce Kosičky s tím, že výroba vajec nyní stojí 3 koruny - za takovou cenu se ale reálně nyní neprodávají.

Cena vajec poroste. Česko bylo pod průměrem

Celoročně by navíc měla vejce stát i 5 korun, aby se chovatelům pokračování v byznysu vyplatilo. Před Vánoci stálo jedno vejce 6 korun, nyní je to 3 - 4 koruny. V budoucnu navíc cena českých vajec ještě více poroste - kvůli nákladům za přestavby a i kvůli dalším problémům by mohla produkce vejce stát 3,5 korun. 

Zdražení vajec, které v posledních měsících nastalo kvůli cenám energií, inflaci a také kvůli ptačí chřipce, pak chovatelům větší tržby nepřineslo, jak podotýká Dlouhá. „Plno let jsme byli s cenou pod evropským průměrem, nyní jsme se mu vyrovnali a poslední týdny cena zase klesá,“ uvedla na dotaz Blesk Zpráv, co dalšího snížení ceny ovlivnilo. Zdražení vajec se pak očekává před Vánoci. 

Co se týče energií, přítomný chovatel uvedl, že platí zhruba o 400 % více, než na začátku roku 2022. Ptačí chřipka pak byla dalším velkým zásahem. I zde ale alespoň stát pomáhá. „Aktuálně bylo již vyplaceno 120 milionů korun, o dalších padesát milionů korun je zažádáno a po určitém zprocesování budou i tyto prostředky vyplaceny,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) České televizi. Doplnil, že resort vyplatí na kompenzacích až 300 milionů. 

Video  Expert o klesajících cenách energií: Nejlevnější zemní plyn od začátku války, zlevní i elektřina  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

anna1234 ( 3. dubna 2023 11:09 )

.. no vida, s.l.e.p.i.č.k.y neprošly

lucie13 ( 3. dubna 2023 10:27 )

Ta cenzura Blesku je katastrofa, i ve zdrobnělině slepic vidí vagíny…

lucie13 ( 3. dubna 2023 10:26 )

Ano, jsou to korytářské *** Šetřit musí jen lůza, páni ne.

lucie13 ( 3. dubna 2023 10:25 )

Ano, Německo je i levnější než Rakousko. Souvisí to s velikostí trhu a počtem obyvatel. Takže při větším odbytu nižší ceny.
Co se kvality zboží týká, jsou normy určitě nejlépe sledovány v Německu. Polské srágory jsou výtvor požadavků levného zboží do výprodejů ze strany řetězců a asi i polské šmelinářské mentality.

lucie13 ( 3. dubna 2023 10:19 )

haha veselé Velikonoce

Zobrazit celou diskusi