Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Polojasno 23°C

Topíte málo? Zaděláváte si na problémy. Chlad nahrává plísním a bakteriím, varují lékaři

Autor: ČTK, lig - 
14. listopadu 2022
12:40

Nízká teplota v místnostech a zanedbání větrání nahrává podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) vzniku plísní a množení nebezpečných bakterií. Riziková může být kvůli bakterii legionelle i nedostatečně teplá voda, uvedl na webu SZÚ vedoucí Národního referenčního centra pro venkovní a vnitřní ovzduší Bohumil Kotlík. V domácnostech tvoří náklady na vytápění významnou část nákladů na energie, lidé se proto kvůli růstu cen právě na nich snaží šetřit.

Odborníci proto doporučují teploty kolem 21 stupňů, větrat krátce a intenzivně a teplotu v bojleru nesnižovat pod 45 stupňů Celsia.

„Při významném snížení teploty vzduchu v místnosti může docházet ke zvýšené kondenzaci vzdušné vlhkosti, a tím i ke vzniku plísní na stěnách uvnitř budov. Plísně přitom nemusí být jen dobře viditelné na stěnách, ale i skryté uvnitř souvrství stěn,“ vysvětlil Kotlík. „Optimálně by se měla relativní vlhkost vzduchu pohybovat v rozpětí 45 až 55 procent a teplota vzduchu kolem 20 až 22 stupňů Celsia,“ doplnil.

Pravidelné větrání, které ale bude jen krátké, je podstatné i proto, aby nedocházelo ke koncentraci různých škodlivin ve vzduchu. Indikátorem nedostatečného větrání je oxid uhličitý, který lidé vydechují. Například ve školách pak vede ke sníženému soustředění žáků.

„Vnímáme, že ochota větrat klesá ruku v ruce s poklesem teploty v místnosti,“ uvedla odborná pracovnice Národní referenční laboratoře pro prašnost a mikroklima v pracovním prostředí Lenka Prokšová Zuská.

„Častá výměna vzduchu je důležitou pomůckou při snaze omezit koncentraci virů šířících se kapénkami, což se týká samozřejmě i chřipky a covid-19,“ dodala ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Ve školách odborníci doporučují vzhledem k nízkému energetickému výdeji dětí a mladistvých během vyučování udržovat teplotu nad 20 stupňů Celsia. „V mateřských školách a jeslích je také dobře myslet na to, že se děti pohybují při aktivitách u země, kde bývá chladněji,“ dodala Zuská.

Legionella může vést až k selhání ledvin

Běžně se podle odborníků SZÚ teploty v bytech nebo na pracovištích pohybují kolem 25 stupňů Celsia, což považují za zbytečně vysoké. Vhodné je podle nich snížení na zhruba 21 stupňů.

Odborníci dále varují před snížením teploty vody v bojlerech či výměníkových stanicích obytných domů. Při teplotě pod 45 stupňů Celsia roste riziko množení bakterie legionella, které může způsobovat vážné zdravotní potíže. Teplota v těchto zásobnících by se měla pohybovat kolem 50 až 60 stupňů Celsia s možností přihřátí nad 70 stupňů, kdy bakterie legionelly hynou. Důležitá je i čistota a teplota v potrubí.

„Legionella způsobuje akutní horečnaté onemocnění podobné zápalu plic a v případě komplikací může dojít u pacienta až k respiračnímu selhání, neurologickým komplikacím, nebo k selhání ledvin,“ popsala zástupkyně vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Kateřina Fabiánová.

Video  Epicentrum: Lukáš Kovanda o zdražování a hrozbě propuštění  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

hahans ( 16. listopadu 2022 11:11 )

Můžete si svobodně vybrat, buď budete mrznout a onemocníte nebo chcípnete hlady a hrozí vám exekuce. Není nad svobodu !

maxpax ( 15. listopadu 2022 14:25 )

Ale lidé Pekarovou poslechli . Vzali si svetr a stáhli kohouty.Neměla to špatně vymyšlené, klobouk dolů. Brzy totiž přijde trest !
Teplárny už vystartovaly a straší, protože vidí tu sníženou spotřebu . Přeci si nenechají ujít zisk.
Vždy a na každou komoditu na které by chtěli lidé šetřit se vždycky něco najde. Pravda, někteří lidé jsou prasata. Za celý rok nevyvětrají,perou až když je prádlo špínou naškrobené. Včera jedna dáma v TV tvrdila, že ručník na ruce pro rodinu (jeden!!) mění 1x týdně a osušky 1x za 3 týdny. Že v těch zasmrádlých hadrech tu legionelu může klidně mít ji očividně nevadí

maxpax ( 15. listopadu 2022 13:56 )

Pirát Bartoš už má řešení. Už staví poradní tým, aby prosadil, že lidé z paneláků, kteří sousedí s vedlejšími byty do stran, nad a pod (což jsou prakticky všichni kromě bytů rohových , platili za topení ještě víc, protože výpočet je prý nespravedlivý a všichni mají vlastně byty vytápěné sousedy . Ty měřáky si tedy všichni můžou strčit do ...
To nevymyslíš

krapotkin ( 15. listopadu 2022 13:20 )

Já už jsem přestal doufat a stěhuji se postupně do svého, ale jde to pomalu.

MarekBadatel ( 15. listopadu 2022 12:20 )

To, jestli topení funguje tak jak má resp. schopnost předat teplo do prostoru ovlivňuje i rychlost čerpadla které tlačí teplou vodu a to, zda okolo radiátorů může cirkulovat vzduch. Tj. zda jsou čisté, zda v nich nejdou nánosy prachu apod.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa