U čtyř nově zjištěných nakažených se podle hygieniků objevily příznaky ve druhé polovině srpna, u dvou v polovině měsíce a u jednoho na začátku. Potýkali se kožními problémy včetně typické vyrážky, někteří měli teplotu nebo zimnici bez teplot nebo zduřelé uzliny.

Z 37 případů, které se za více než tři měsíce od prvních nákaz v ČR objevily v Praze, hodnotí zdravotníci u 34 jejich zdravotní stav v době nemoci jako lehký, u třech šlo o střední závažnost a dva pacienti museli být hospitalizovaní. U jednoho pacienta se jako komplikace objevila takzvaná anurie, tedy akutní selhání ledvin.

 

Do poloviny srpna byli všichni nakažení muži, novější data SZÚ nepublikoval. Právě skupina mužů majících sex s muži patří podle odborníků ústavu mezi nejohroženější skupinu. K nákaze dochází při blízkém a dlouhodobém styku, například sexuálním.

Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA a dalších zemích. Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) bylo zaznamenáno přes 800 případů v 21 evropských zemích.

Fotogalerie
20 fotografií